Prasknutý ušný bubienok

prasknutý ušný bubienokPrasknutý ušný bubienok je nepríjemný stav, ktorý je spojený s narušením sluchu. Ušný bubienok je membrána, ktorá oddeľuje vonkajší zvukovod od stredného ucha. Bubienok sa rozochveje, ak sú na neho prenesené zvukové vlny z okolia a tak chvenie bubienka pomôže cez stredoušné kostičky (kladivko-nákovka-strmienok) preniesť tieto zvukové vlny do vnútorného ucha, kde je vlastný sluchový zmyslový aparát.

Aké sú príčiny vzniku tohto prasknutia? Ako sa prasknutý ušný bubienok prejave a ako sa dá liečiť? Všetko potrebné sa dočítate z nasledujúceho článku.

Príčiny prasknutia ušného bubienka


Pomerne častou príčinou je neliečený zápal stredného ucha, kedy tvorba hnisu vytláča bubienok von a nakoniec dochádza k jeho prasknutiu.

Okrem toho môže byť bubienok poranený a pretrhnutý mechanickou silou, napríklad pri nešetrnom čistení uší. Prasknutie bubienka sprevádzajú aj náhle zmeny tlaku v okolí (napr. výbuch – Blast syndróm) a vystavenie sa príliš hlasnému zvuku. Zo vzácnejších príčin prasknutia bubienka je to napríklad cholesteatom.

Pozn: Vykonáva sa aj cielené prepichnutie bubienka lekárom ORL (ušné, nosné a krčné). Tento zákrok sa označuje ako paracentéza a typicky sa vykonáva u zápalu stredného ucha. Prepichnutie má za cieľ vypustiť hnis a zabrániť pretrhnutiu bubienka. Pri prepichnutí sa vytvorí len malý otvor, ktorý sa rýchlo sám zahojí.

Prejavy

Prasknutie bubienka môže byť bolestivé a býva sprevádzané narušením sluchu na danom uchu. Ak bol príčinou hnisavý zápal stredného ucha, potom z ucha začne po prasknutí bubienka vytekať krv a hnis.

Diagnostika

Prasknutie bubienka určí lekár ORL na základe vyšetrenia pomocou prístroja nazývaného otoskop, ktorým možno prezrieť vonkajší zvukovod až k bubienku.

Liečba

Ak je prasknutý ušný bubienok spôsobený infekciou, je nutné ju vyliečiť pomocou antibiotík. Inak sa prasknutý bubienok dokáže hojiť aj sám, vo väčšine prípadov dokonca ani nedochádza k trvalému poškodeniu sluchu.

Pri ťažkých a komplikovaných zle sa hojacich prípadoch sa môžu lekári pokúsiť o operačnú rekonštrukciu bubienka (tympanoplastika).

Zdroj: https://www.stefajir.cz/praskly-bubinek

Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.