Blast syndróm

Blast syndróm (tlaková vlna)Blast syndróm je tiež známy ako syndróm tlakovej vlny a označuje zranenia a jeho komplikácie vznikajúce v dôsledku vystavenia sa tlakovej vlne pri explózii. Viac zaujímavých informácií o príčinách, prejavoch, diagnostike a liečbe tohto syndrómu sa dozviete v nasledujúcich riadkoch.

Blast syndróm a jeho príčiny


Príčinou blast syndrómu je explózia, ktorá spôsobí tlakovú vlnu šíriacu sa do okolia. Môže ísť o dôsledok nešťastnej náhody (práca s výbušninami, výbuch plynu), či o zámerný tlak (teroristické útoky, vojnové konflikty).

Okrem tlakovej vlny môže byť človek poranený aj predmetmi uvoľnenými výbuchom.

Prejavy

U prejavov záleží na sile výbuchu, na prítomnosti prekážok medzi výbuchom a človekom a tiež najmä na tom, či k explózii došlo v uzavretom, alebo otvorenom priestore.

Výbuchy v uzavretom priestore bývajú viac devastujúce, pretože sa tlaková vlna odráža od stien.

Tlaková vlna môže poraniť viacero rozličných orgánov, typické sú vnútorné poranenia.

Typicky býva poranený ušný bubienok, ktorý môže prasknúť, čo je sprevádzané pískaním v ušiach a prípadne stratou sluchu.

Závažné sú poranenia vnútorných orgánov, ako sú črevá a pľúca. Črevá sa môžu pretlakom pretrhnúť, pľúca môžu byť pomliaždené, niekedy vzniká opuch pľúc a je tu tiež riziko ich pretrhnutia so vznikom pneumotoraxu.

Pomliaždenie srdca môže vyvolať poruchy rytmu a tlakové pomliaždenie mozgu môže byť sprevádzané opuchom mozgu, dezorientáciou, zmätenosťou a bolesťami hlavy.

Vnútorné poranenie môžu byť spojené s nebezpečným vnútorným krvácaním.

Okrem toho môžu byť prítomné zlomeniny kostí, povrchové popáleniny, rôzne rany spôsobené letiacimi predmetmi a eventuálne aj amputácie končatín.

Diagnostika

Základom určenia diagnózy blast syndrómu je znalosť o tom, že daný jednotlivec bol vystavený tlakovej vlne pri explózii.

Následne je nutné fyzikálne vyšetrenie a pri podozrení na vnútorné poranenie doplnenie zobrazovacích metód (ideálne CT vyšetrenie hrudníka, brucha a mozgu).

Liečba Blast syndrómu

Pacient s akútnym blast syndrómom by mal byť hospitalizovaný, obvykle je nutné lôžko intenzívnej starostlivosti s monitorovaním základných životných funkcií, v prípade bezvedomia so zaistením dýchacích ciest (intubácia), podávaním kyslíka a hydratáciou s udržiavaním krvného obehu s prevenciou vzniku šokového stavu.

Vzhľadom na vysoké riziko vzniku infekčných komplikácií sa podávajú širokospektrálne antibiotiká.

V prípade prítomnosti chirurgických komplikácií (zlomeniny, pretrhnutie niektorého vnútorného orgánu, vnútorné krvácanie, a pod.) Je nutné vykonanie neodkladného chirurgického zákroku.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/blast-syndrom

MUDr. Jiří Štefánek
Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

    Back to top button