Huhňanie

huhňanieAj huhňanie má svoj lekársky termín – nasolalia. Väčšinou sa nejedná o nijak závažný príznak, dlhotrvajúce huhňanie by však určite malo viesť lekára k pozornosti. Je dôsledkom poruchy tvorby hlasu, ktoré je obvykle spôsobené nejakým postihnutím nosohltanu a priľahlých oblastí.

Huhňanie a jeho príčiny:


1. Nádcha

Bez ohľadu na príčinu nádchy (typicky infekčná nádcha, alebo alergická nádcha) je tu príčinou huhňania zápal sliznice, ktorá zmohutnie a produkuje množstvo hlienu.

Po upokojení zápalu (u alergickej nádchy zvyčajne rýchle, u infekčných zápalov zvyčajne po niekoľkých dňoch) sa stav rýchlo upravuje. Toto je asi najčastejšia príčina huhňania vôbec.

2. Zápal dutín

Postihnutie prínosových dutín infekčným procesom býva opäť spojené so zväčšením sliznice a produkciou hlienu alebo hnisu, ktorý dutinu vyplní. Tým sa mení zvuková rezonancia pri rozprávaní a opäť vzniká huhňanie.

3. Vrodené vývojové chyby

Na túto príčinu nesmieme zabudnúť u trvajúceho huhňania v detskom veku.

Anatomické odchýlky nosohltanu a blízkych štruktúr môžu byť spojené s huhňaním, príkladom sú napríklad rázštepy podnebia.

4. Zväčšená nosná mandľa

Toto je veľmi častá príčina huhňania v detskom veku.

Dieťa okrem toho dýcha ústami, v noci chrápe, horšie sa mu dýcha, býva nevyspaté a mrzuté. Riešením je operačné odstránenie nosnej mandle.

5. Vybočenie nosnej priehradky

Ak je nosová priehradka (septum), ktorá od seba oddeľuje priestor za nosnými dierkami (nares) vychýlená do strany, vzniká huhňanie.

Zriedkavo môže ísť o vrodenú poruchu, oveľa častejšie ide o následok úrazu (nehoda, dobre mierený úder), kedy môže sprevádzať zlomeniny nosa. Riešením je operácia.

6. Cudzie predmety

Tento problém je typický najmä pre malé deti, ktoré si niekedy do nosa strkajú drobné predmety. Ak tam taký predmet uviazne, okrem bolesti sa objaví huhňanie.

Cudzie teleso sa musí vytiahnuť, inak hrozí infikovanie a hnisavý bakteriálny zápal.

7. Polypy

Polypy nosohltana zvyčajne vznikajú ako dôsledok chronických zápalových procesov či ako dlhodobý dôsledok alergickej nádchy.

Veľké nosové polypy môžu spôsobovať odpor prúdiacemu vzduchu. Riešením je ich odstránenie.

8. Nádory

Nádorové ochorenie nosohltanu je v SR veľmi vzácnou príčinou (preto ho uvádzame až na poslednom mieste), nemožno ho však úplne vylúčiť.

Príčinou v tomto prípade býva masa tumoru ,ktorý zužuje priestor nosohltanu.

Z toho dôvodu je určite vhodné pri neobjasnenom huhňaní (najmä u staršieho muža) trvajúcom dlhšie ako 2-3 týždne vhodné navštíviť lekára, pochopiteľne v ideálnom prípade lekára na ušnom-nosovom-krčnom, ktorý môže pacienta riadne vyšetriť.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/huhnani-priciny

MUDr. Jiří Štefánek
Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

    Back to top button