Vyliec.sk > Choroby > Zlomenina nosa

Zlomenina nosa

zlomenina nosaZlomenina nosa je pomerne častým typom poranenia pri úrazoch hlavy a tváre. Zlomenina nosa je značne bolestivá a často nepríjemne krváca.

Ako sa táto zlomenina prejavuje, ako ju diagnostikovať a liečiť?

Príčiny zlomeniny nosa


K poraneniu typicky dochádza pôsobením mechanickej sily spredu alebo z boku na tvár, zlomený nos je typickou súčasťou bitiek, boxerských zápasov a autonehôd u nepripútaných ľudí po úderoch do volantu a palubnej dosky.

Príznaky

Zlomený nos bolí a vzhľadom k poškodeniu sliznice začne zvyčajne krvácať. Okolie nosa opuchne, je bolestivé na pohmat a v podkoží sa môže vytvoriť modrina. Dýchanie nosom môže byť úplne znemožnené deformáciou a opuchom, postihnutý potom dýcha ústami.

Pozrite si a využite aktuálne špeciálne akcie Dr.Max – až do výšky – 40%!

Diagnostika

Na zlomeninu má podozrenie každý skúsenejší ortopéd u pacienta s vyššie spomínanými príznakmi po poranení tváre. Zlomeninu môže ukázať röntgen tváre, pri väčších poraneniach a pri nejasnostiach môže byť doplnené CT vyšetrenie.

Liečba

Nezávažné zlomeniny nosových kostičiek môžu byť len sledované, základom terapie je v tomto prípade chladenie a podávanie liekov proti bolesti.

Niektoré zlomeniny vyžadujú ručné navrátenie zlomených kostí do správneho stavu (tzv. manuálna repozícia) s fixáciou a určité zložité zlomeniny nosa kombinované so zlomeninami ďalších tvárových kostí vyžadujú chirurgické riešenie. Ťažké formy zlomenín v tejto oblasti môžu zanechať trvalé kozmetické následky.

Zlomenina nosa

MUDr. Jiří Štefánek

Článok je prevzatý po dohode od autora MUDr. Jiří Štefánek.

Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.