Úvod / Choroby / Zlomenina nosa

Zlomenina nosa

zlomenina nosaZlomenina nosa je pomerne častým typom poranenia pri úrazoch hlavy a tváre. Zlomenina nosa je značne bolestivá a často nepríjemne krváca.

Ako sa táto zlomenina prejavuje, ako ju diagnostikovať a liečiť?

Príčiny zlomeniny nosa:


K poraneniu typicky dochádza pôsobením mechanickej sily spredu alebo z boku na tvár, zlomený nos je typickou súčasťou bitiek, boxerských zápasov a autonehôd u nepripútaných ľudí po úderoch do volantu a palubnej dosky.

Príznaky:

Zlomený nos bolí a vzhľadom k poškodeniu sliznice začne zvyčajne krvácať. Okolie nosa opuchne, je bolestivé na pohmat a v podkoží sa môže vytvoriť modrina. Dýchanie nosom môže byť úplne znemožnené deformáciou a opuchom, postihnutý potom dýcha ústami.

Diagnostika:

Na zlomeninu má podozrenie každý skúsenejší ortopéd u pacienta s vyššie spomínanými príznakmi po poranení tváre. Zlomeninu môže ukázať röntgen tváre, pri väčších poraneniach a pri nejasnostiach môže byť doplnené CT vyšetrenie.

Liečba:

Nezávažné zlomeniny nosových kostičiek môžu byť len sledované, základom terapie je v tomto prípade chladenie a podávanie liekov proti bolesti. Niektoré zlomeniny vyžadujú ručné navrátenie zlomených kostí do správneho stavu (tzv. manuálna repozícia) s fixáciou a určité zložité zlomeniny nosa kombinované so zlomeninami ďalších tvárových kostí vyžadujú chirurgické riešenie. Ťažké formy zlomenín v tejto oblasti môžu zanechať trvalé kozmetické následky.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *