Úvod / Choroby / Rázštep podnebia

Rázštep podnebia

Rázštep podnebiaRázštep podnebia je jednou z najčastejších rázštepových vád tváre. Môže sa vyskytovať samostatne alebo môže byť v kombinácii s rázštepom pery.

Ako sa tento stav prejavuje, aké sú jeho presné príčiny, ako ho diagnostikovať a liečiť? Viac podrobnosti sa dozviete v nasledujúcom článku. 

Príčiny: 


Porucha sa vyskytuje asi u jedného detí z tisíc. Vada vzniká v dôsledku narušenia vývoja tkanív tváre pri formovaní hlavy ľudského zárodku, ku ktorému dochádza v prvom trimestri tehotenstva. Za normálnych okolností tvár vzniká zrastom niekoľkých tkanivových výbežkov a ak v niektorom mieste k zrastu nedôjde, vzniká rázštep. 

Z rizikových faktorov má pri vzniku rázštepu význam genetika a rázštepové chyby sú častými prejavmi niektorých čisto geneticky podmienených stavov (napr. Treacher Collinsov syndróm) a riziko výskytu rázštepu podnebia je vyššie pri jeho predchádzajúcom výskyte v blízkom príbuzenstve.

Okrem genetiky na plod pôsobia aj vplyvy vonkajšieho prostredia, predpokladá sa vyššie riziko rázštepu podnebia u detí žien, ktoré v tehotenstve fajčia alebo pijú vo väčšej miere alkohol. Je pravdepodobné, že riziko vzniku rázštepu podnebia zvyšuje nedostatok kyseliny listovej, ktorý je zodpovedný za vznik rázštepov chrbtice. 

Prejavy: 

Rázštep podnebia môže postihnúť tvrdé alebo mäkké podnebie alebo oboje. Dôsledkom je prepojenie dutiny ústnej a nosovej rôzneho rozsahu, rázštep môže zasahovať až na peru a potom vyzerá ako hlboká ryha spájajúce nosovú dierku sa perou.

Okrem kozmetického defektu narúša anatomická vada tvorbu reči a postihnutý má problém s huhňáním a správnou výslovnosťou. Pri vydychovaní vzduchu môže vzduch prúdiť von nielen ústami, ale aj nosom. 

Diagnostika: 

Rázštepové chyby možno väčšinou rozpoznať pri vyšetreniach ešte u plodu v maternici, potvrdenie a zhodnotenie závažnosti je možné už pri fyzikálnom vyšetrení krátko po pôrode. 

Liečba: 

Základom terapie je v tomto prípade chirurgia, ktorá má za úlohu uzatvoriť rázštep so zaistením čo najlepšieho kozmetického a funkčného efektu. Rozsah a počet operácií záleží na individuálnej závažnosti rázštepu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *