Dýchacia sústava

Bolesť pri nádychu
Bolesť pri nádychu je relatívne častým a vo väčšine bežných prípadov neškodným príznakom. Niekedy môže byť spojená ale aj so závažnejšími stavmi. Vzhľadom k tomu, že sa často (ale nie vždy!) jedná o ochorenie pohrudnice (pleury), je bolesť pri nádychu označovaná ako pleurálny typ bolesti. Čo všetko môže spôsobiť bolesť pri nádychu a ako ju …

Cheyne-Stokesovo dýchanie
Cheyne-Stokesovo dýchanie [Šejn-stouksovo] (alebo Cheyneovo-Stokesovo dýchanie) je nutné považovať za veľmi nepriaznivý príznak, ktorý sa objavuje vo veľmi závažných stavoch. Ľudia s Cheyne-Stokesovým dýchaním zvyčajne pred sebou už nemajú veľa života. Obsah článku:Cheyne-Stokesovo dýchanie a jeho príčinyPrincípPrejavyDiagnostikaLiečba Cheyne-Stokesovo dýchanie a jeho príčiny Tento typ dýchania sa typicky objavuje pri narušení funkcie dýchacieho mozgového centra pri vážnych ochoreniach …

Chrápanie
Chrápanie je pomerne častým obťažujúcim problémom, ktorý narušuje partnerský život a môže učiniť z nocí človeka spiaceho vedľa chrápajúceho hotové peklo. Chrápajúci človek si chrápanie väčšinou neuvedomuje, ale aj on by mal byť na pozore – v niektorých prípadoch môže byť chrápanie spojené s ďalšími chorobami. Tieto rušivé/nepríjemné zvuky ako také vznikajú pri priechode vzduchu …

Dýchanie ústami
Za normálneho stavu dýchame nosom a nie ústami. Na dýchanie ústami preto môžeme pozerať ako na odchýlku od normy, ktorá nie je výhodná, a navyše môže byť dôsledkom iných ochorení. Pri dýchaní nosom sa vzduch lepšie čistí a ohrieva než je tomu pri priechode dutinou ústnou. Pri dýchaní ústami býva tiež evidentnejší zápach z úst. …

Dýchavičnosť
Dýchavičnosť je častým príznakom mnohých ochorení. Je prakticky nemožné uviesť výpis všetkých faktorov, ktoré môžu dýchavičnosť spôsobiť, spomeniem preto len tie najčastejšie a najvýznamnejšie. Dýchavičnosť možno najlepšie definovať ako nepríjemný pocit sťaženého dýchania a nedostatku vzduchu. Dýchavičnosť môžeme rozdeliť na námahovú, kedy vyvolávajúcim faktorom je fyzická námaha, a kľudovú. Obzvlášť pokojová dýchavičnosť je veľmi varovným …

Fluidothorax (voda na pľúcach)
Voda na pľúcach sa v lekárskej terminológii označuje ako fluidothorax. Nie je to choroba sama o sebe, ale len príznak mnohých ochorení. Než si o ňom povieme viac, je nutné v niekoľkých vetách zhrnúť anatomické pomery v hrudníku. V hrudníku sa uprostred za hrudnou kosťou nachádza srdce, za ním prebieha priedušnica, pažerák a aorta. Na …

Huhňanie
Aj huhňanie má svoj lekársky termín – nasolalia. Väčšinou sa nejedná o nijak závažný príznak, dlhotrvajúce huhňanie by však určite malo viesť lekára k pozornosti. Je dôsledkom poruchy tvorby hlasu, ktoré je obvykle spôsobené nejakým postihnutím nosohltanu a priľahlých oblastí. Obsah článku:Huhňanie a jeho príčiny:1. Nádcha2. Zápal dutín3. Vrodené vývojové chyby4. Zväčšená nosná mandľa5. Vybočenie …

Hyperkapnia
Hyperkapnia je označenie pre situáciu, kedy dôjde k zvýšeniu koncentrácie oxidu uhličitého v tepnovej krvi nad hornú hranicu normy. To znamená, že parciálny tlak oxidu uhličitého v arteriálnej krvi (paCO2) vzrastie nad cca 5.8 kPa (kilopascaloch). Ide o opačný stav k hypokapnii. Viac o príčinách, prejavoch, diagnostike a liečbe tohto príznaku sa dozviete v nasledujúcich riadkoch. …

Hypokapnia
Hypokapnia je odborný termín, ktorý označuje pokles koncentrácie oxidu uhličitého v arteriálnej krvi pod dolnú hranicu normy. To znamená, že parciálny tlak oxidu uhličitého v arteriálnej krvi (paCO2) poklesne pod cca 4,8 kPa (kilopascaly). Ide o stav opačný k tzv. hyperkapnií. Obsah článku:Hypokapnia a jej príčinyPrejavyDiagnostikaLiečba Hypokapnia a jej príčiny S hypokapniou sa stretávame vcelku často a …

Hypoxémia
Hypoxémia je termín menej známy ako hypoxia. Hypoxia znamená nedostatočné okysličenie tkanív, zatiaľ čo hypoxémia znamená zjednodušene povedané nedostatok kyslíka v krvi. Môžeme tak povedať, že ťažšia hypoxémia po určitej dobe spôsobí hypoxiu. Obsah článku:Hypoxémia a jej príčinyPrejavyDiagnostikaLiečba Hypoxémia a jej príčiny Nedostatočné okysličenie krvi môže mať viac príčin. Jednou z možností je nedostatok kyslíka v okolitom …

Jemné pokašliavanie
Jemné pokašliavanie je často spojené s problémom dýchacej sústavy, kedy postupne vzniká suchý alebo vlhký kašeľ. Niekedy je jemné pokašliavanie prirodzená vec, a preto nemusí ísť o vážny príznak. V takomto prípade hovoríme o nedostatočnej tvorbe slín. Aké sú ďalšie príčiny jemného pokašliavania? Odpoveď na túto otázku nájdeme v tomto článku. Obsah článku:Príčiny jemného pokašliavania:1. Ochorenia dýchacej …

Kašeľ
Kašeľ je ochrannou a obrannou reakciou dýchacej sústavy. Slúži na odstraňovanie odumretých buniek a čistenie dýchacích ciest, vzniká však aj pri akomkoľvek ich podráždení – pri zápale, pri vdýchnutí cudzieho telesa, pri prítomnosti tekutiny v dýchacích cestách a ďalších stavoch. Zo všeobecného hľadiska má význam rozlíšiť kašeľ na: 1. Suchý kašeľ Tento typ kašľa je …

Krátkodobé zastavenie dýchania
Krátkodobé zastavenie dýchania sa vyskytuje pri rôznych poruchách organizmu, ktoré ani nemusia priamo súvisieť s dýchacou sústavou. O aké poruchy sa jedná a v čom spočíva ich liečba sa dozviete práve v tomto článku. Obsah článku:Krátkodobé zastavenie dýchania a jeho príčiny: 1. Syndróm spánkového apnoe2. Vyrazený dych3. Epilepsia4. Porucha acidobázickej rovnováhy5. HyperventiláciaDiagnostikaAko liečiť krátkodobé zastavenie dýchaniaKedy navštíviť …

Kussmaulovo dýchanie
Kussmaulovo dýchanie je veľmi nebezpečný príznak, ktorý sprevádza stavy spojené s rozvratom vnútorného prostredia a „prekyslením organizmu“. Obsah článku:PrejavyPrincíp Kussmaulovovho dýchaniaPríčiny1. Diabetická ketocacidóza 2. Laktátová acidóza Záver Prejavy Kussmaulovo dýchanie je popisované ako rýchlejšie dýchanie s hlbokými usilovným nádychmi. Vzniká ako reflexívna obranná reakcia a býva prítomné aj u pacientov v bezvedomí. Princíp Kussmaulovovho dýchania …

Kýchanie
Kýchanie možno považovať za obranný reflex, ktorý slúži na čistenie horných dýchacích ciest. Je preto celkom logické, že vzniká pri dráždení nosovej sliznice. Väčšina príčin nie je nijako závažných. V nasledujúcom článku sa dozviete čo všetko môže kýchanie spôsobiť, a aké sú jeho príčiny. Obsah článku:Príčiny kýchania:1. Infekčná nádcha2. Alergická nádcha3. Zápal dutín 4. Vdýchnutie …

Lapavé dychy (gasping)
Lapavé dychy označované odborným termínom gasping sú veľmi varovným príznakom, ktorý značí život ohrozujúci stav. Ich prítomnosť môže navyše zmiasť okolie a oddialiť pomoc poskytnutú príslušnému pacientovi. Obsah článku:Príčiny lapavých dychovPrejavyDiagnostikaReakcia Príčiny lapavých dychov Lapavé dychy sa objavujú v situácii, keď dochádza k zástave krvného obehu. Príčin zástavy môže byť samozrejme viac, najčastejšie ide však …

Problémy s výdychom
Problémy s výdychom dokážu potrápiť nejedného človeka. Jedná sa o stav, pre ktorý je charakteristické sťažené vydýchnuť vzduch z pľúc. Zväčša ide o ochorenia dýchacej sústavy, no niekedy za to môže aj kvalita ovzdušia. Obsah článku:Príčiny problémov s výdychom:1. Astma2. Čierny kašeľ3. Chronická obštrukčná choroba pľúc4. Pľúcna embólia5. Pľúcny emfyzém6. Kvalita ovzdušia7. PneumotoraxDiagnostikaAko liečiť problémy s výdychomKedy navštíviť lekára …

Srdcová astma (Astma cardiale)
Srdcová astma čiže Astma cardiale je pomerne častý príznak, s ktorým sa stretávame u pacientov sledovaných a liečených internistami. Obsah článku:Srdcová astma a jej príčinyPrejavySrdcová astma a jej diagnostikaLiečba Srdcová astma a jej príčiny Príčinou vzniku srdcového astmy je ľavostranné srdcové zlyhávanie. U tohto stavu dochádza k hromadeniu krvi pred ľavou polovicou srdca v pľúcnom krvnom obehu. Prejavy Hromadenie …

Štikútanie
Štikútanie alebo čkanie sa odborne označuje ako Singultus, poznáme to všetci dôverne a asi by len málokoho napadlo, že môže súvisieť aj s niektorými závažnými chorobnými stavmi. Skôr ako sa budeme venovať samotným príčinám štikútania, mali by sme vedieť, čo to vlastne je a ako vzniká. Štikútanie je zvuk, ktorý vzniká pri prudkom nasatí vzduchu …

Stridor
Je to krátke odborné označenie pre pomerne zle opísateľný zvuk, ktorý môže vznikať počas vdychu alebo výdychu, a ktorý vzniká v súvislosti s ochoreniami dýchacích ciest. Kto už stridor niekedy počul však pomerne presne vie, o čo ide. Označiť by sa dal ako pískavé až chrčivé zvuky, ktoré je počuť už z diaľky. Obsah článku:Príčiny …

Suchý kašeľ
Kašeľ je reflexná akcia, ktorá vylučuje z dýchacích ciest dráždivé látky a hlien. Existujú dva druhy kašľa: produktívny a neproduktívny. Produktívny kašeľ produkuje hlien a vylučuje ho z pľúc. Neproduktívny kašeľ, tiež známy ako suchý kašeľ, nevyvoláva hlien. Suchý kašeľ môže spôsobiť veľa vecí – od alergií až po kyselinový reflux. V niektorých prípadoch neexistuje …

Vlhký kašeľ
Vlhký kašeľ každoročne trápi množstvo ľudí a môžeme povedať, že patrí medzi najčastejšie príznaky ochorení dýchacích ciest. Kašeľ postihuje ľudí najmä v zimnom období, ale nie je nič nezvyčajné pokiaľ nás trápi aj v letných mesiacoch. Tento nepríjmený stav organizmu však pôsobí ako obranný mechanizmus a to tým, že umožňuje priechodnosť dýchcích ciest. Samotný kašeľ …

Zahlienenie
Hlieny v krku sú pomerne nepríjemné a často bývajú spojené s bolesťami v krku a kašľom. Zahlienenie zvyčajne sprevádza najmä infekčné choroby dýchacích ciest alebo ochorenia spojené s neinfekčným podráždením priedušiek a pľúcneho tkaniva. Vzhľadom k tomu, že jednou z hlavných funkcií slizníc je vylučovanie odpadových látok/toxínov z tela, býva často zahlienenie príznakom nadmerného „zanesenia“ …

Zrýchlené dýchanie (tachypnoe)
Zrýchlené dýchanie, odborne tachypnoe, môžeme opísať aj ako zvýšenú dychovú frekvenciu. Normálna dychová frekvencia je 12 až 20 dychov za minútu. Samozrejme, preto je pomerne široký interval, pretože každý človek je na tom inač. Napríklad aktívni športovci majú nižšiu frekvenciu ako ľudia, čo pracujú v kancelárii. Najčastejšie sa zrýchlené dýchanie vyskytuje po nejakej fyzickej aktivite, …