Úvod / Kategórie príznakov / Dýchacia sústava

Dýchacia sústava

bolesť pri nádychu

Bolesť pri nádychu

Cheyne-Stokesovo dýchanie

Cheyne-Stokesovo dýchanie

chrapanie

Chrápanie

Chrápanie je pomerne častým obťažujúcim problémom, ktorý narušuje partnerský život a môže učiniť  z nocí človeka spiaceho vedľa chrápajúceho hotové peklo. Chrápajúci človek si chrápanie väčšinou neuvedomuje, ale aj on by mal byť na pozore - v niektorých prípadoch môže byť chrápanie spojené s ďalšími chorobami. (viac…)

dýchanie ústami

Dýchanie ústami

Za normálneho stavu dýchame nosom a nie ústami. Na dýchanie ústami preto môžeme pozerať ako na odchýlku od normy, ktorá nie je výhodná, a navyše môže byť dôsledkom iných ochorení. (viac…)

dýchavičnosť

Dýchavičnosť

Dýchavičnosť je častým príznakom mnohých ochorení. Je prakticky nemožné uviesť výpis všetkých faktorov, ktoré môžu dýchavičnosť spôsobiť, spomeniem preto len tie najčastejšie a najvýznamnejšie. Dýchavičnosť možno najlepšie definovať ako nepríjemný pocit sťaženého dýchania a nedostatku vzduchu. Dýchavičnosť môžeme rozdeliť na námahovú, kedy vyvolávajúcim faktorom je fyzická námaha, a kľudovú. Obzvlášť pokojová dýchavičnosť je veľmi varovným…

fluidothorax

Fluidothorax (voda na pľúcach)

Voda na pľúcach sa v lekárskej terminológii označuje ako fluidothorax. Nie je to choroba sama o sebe, ale len príznak mnohých ochorení. Než si o ňom povieme viac, je nutné v niekoľkých vetách zhrnúť anatomické pomery v hrudníku. (viac…)

huhňanie

Huhňanie

Aj huhňanie má svoj lekársky termín - nasolalia. Väčšinou sa nejedná o nijak závažný príznak, dlhotrvajúce huhňanie by však určite malo viesť lekára k pozornosti. Je dôsledkom poruchy tvorby hlasu, ktoré je obvykle spôsobené nejakým postihnutím nosohltanu a priľahlých oblastí. (viac…)

Hyperkapnia

Hyperkapnia

Hyperkapnia je označenie pre situáciu, kedy dôjde k zvýšeniu koncentrácie oxidu uhličitého v tepnovej krvi nad hornú hranicu normy. To znamená, že parciálny tlak oxidu uhličitého v arteriálnej krvi (paCO2) vzrastie nad cca 5.8 kPa (kilopascaloch). Ide o opačný stav k hypokapnii. Viac o príčinách, prejavoch, diagnostike a liečbe tohto príznaku sa dozviete v nasledujúcich riadkoch.…

Hypokapnia

Hypokapnia

Hypoxémia

Hypoxémia

kašeľ

Kašeľ

Kašeľ je ochrannou a obrannou reakciou dýchacej sústavy. Slúži na odstraňovanie odumretých buniek a čistenie dýchacích ciest, vzniká však aj pri akomkoľvek ich podráždení - pri zápale, pri vdýchnutí cudzieho telesa, pri prítomnosti tekutiny v dýchacích cestách a ďalších stavoch. Zo všeobecného hľadiska má význam rozlíšiť kašeľ na: (viac…)

kussmaulovo dýchanie

Kussmaulovo dýchanie

Kussmaulovo dýchanie je veľmi nebezpečný príznak, ktorý sprevádza stavy spojené s rozvratom vnútorného prostredia a "prekyslením organizmu". (viac…)

kýchanie

Kýchanie

Kýchanie možno považovať za obranný reflex, ktorý slúži na čistenie horných dýchacích ciest. Je preto celkom logické, že vzniká pri dráždení nosovej sliznice. Väčšina príčin nie je nijako závažných. V nasledujúcom článku sa dozviete čo všetko môže kýchanie spôsobiť, a aké sú jeho príčiny. (viac…)

Lapavé dychy

Lapavé dychy (gasping)

Srdcová astma

Srdcová astma (Astma cardiale)

štikútanie

Štikútanie

Štikútanie alebo čkanie sa odborne označuje ako Singultus, poznáme to všetci dôverne a asi by len málokoho napadlo, že môže súvisieť aj s niektorými závažnými chorobnými stavmi. Skôr ako sa budeme venovať samotným  príčinám štikútania, mali by sme vedieť, čo to vlastne je a ako vzniká. Štikútanie je zvuk, ktorý vzniká pri prudkom nasatí vzduchu…

Stridor

Stridor

Je to krátke odborné označenie pre pomerne zle opísateľný zvuk, ktorý môže vznikať počas vdychu alebo výdychu, a ktorý vzniká v súvislosti s ochoreniami dýchacích ciest. Kto už stridor niekedy počul však pomerne presne vie, o čo ide. Označiť by sa dal ako pískavé až chrčivé zvuky, ktoré je počuť už z diaľky. (viac…)

zahlienenie

Zahlienenie

Hlieny v krku sú pomerne nepríjemné a často bývajú spojené s bolesťami v krku a kašľom. Zahlienenie zvyčajne sprevádza najmä infekčné choroby dýchacích ciest alebo ochorenia spojené s neinfekčným podráždením priedušiek a pľúcneho tkaniva. Vzhľadom k tomu, že jednou z hlavných funkcií slizníc je vylučovanie odpadových látok/toxínov z tela, býva často zahlienenie príznakom nadmerného "zanesenia"…

Dýchacia sústava