Vyliec.sk > Príznaky > Srdcová astma (Astma cardiale)

Srdcová astma (Astma cardiale)

Srdcová astmaSrdcová astma čiže Astma cardiale je pomerne častý príznak, s ktorým sa stretávame u pacientov sledovaných a liečených internistami.

Srdcová astma a jej príčiny


Príčinou vzniku srdcového astmy je ľavostranné srdcové zlyhávanie. U tohto stavu dochádza k hromadeniu krvi pred ľavou polovicou srdca v pľúcnom krvnom obehu.

Prejavy

Hromadenie krvi v pľúcach narušuje výmenu krvných plynov a spôsobuje pocit dýchavičnosti. Dýchavičnosť sa zvyčajne zhoršuje pri námahe a špeciálne pri astma cardiale sa zhoršuje v horizontálnej polohe. Dôvodom je zvýšenie prekrvenia pľúc pri ľahnutí.

Pacient s astma cardiale je preto typicky dýchavičný v noci, keď leží v posteli, má tendenciu si viac podkladať pod hlavu a v ťažších prípadoch nemôže spať a musí sedieť. Ak stav nie je dostatočne rýchlo liečený, môže prejsť do nebezpečného pľúcneho edému.

Pozrite si a využite aktuálne špeciálne akcie Dr.Max – až do výšky – 40%!

Srdcová astma a jej diagnostika

Veľmi dôležitý je rozhovor s pacientom, pri podozrení na srdcové ochorenia preto lekár väčšinou pokladá tieto otázky: "Ako spíte? Koľko vankúšov si dávate pod hlavu? Je dýchavičnosť horšia sede, alebo v ľahu? "Ak získa lekár podozrenie na prítomnosť srdcovej astmy, mal by hľadať príznaky srdcového zlyhania (počúvania zmeny - chrupanie na pľúcach, opuchy dolných končatín, kongestívne zmeny na röntgene pľúc, a pod.). O zhoršenej funkcii ľavej komory srdca sa možno presvedčiť pomocou echokardiografie.

Liečba

Astma cardiale je len príznak a vymizne pri úspešnej liečbe srdcového zlyhávania a jeho príčin. Dodajme, že základným liekom sú diuretiká.

Srdcová astma (Astma cardiale)

MUDr. Jiří Štefánek

Článok je prevzatý po dohode od autora MUDr. Jiří Štefánek.

Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.