Problémy s výdychom
Problémy s výdychom dokážu potrápiť nejedného človeka. Jedná sa o stav, pre ktorý je charakteristické sťažené vydýchnuť vzduch z pľúc. Zväčša ide o ochorenia dýchacej sústavy, no niekedy za to môže aj kvalita ovzdušia.
Príčiny problémov s výdychom:
1. Astma
Astma je chronické, ale aj časté ochorenie dýchacích ciest, ktorého podstatou je zužovanie a uzatváranie priedušiek.
Toto zúženie spôsobuje alergická reakcia. Astmatik má pomerne veľký problém vydýchnuť (výdych je dlhší ako normálne), no vzápätí má sťažený aj nasledovaný nádych. Preto môžu niektoré astmatické záchvaty viesť až k uduseniu.
Treba však dodať, že stav astmatika po prekonaní záchvatu je normálny a nejaví žiadne náznaky astmy. Ďalšími typickými príznakmi tejto choroby sú dýchavičnosť, suchý kašeľ či tlak na hrudníku.
2. Čierny kašeľ
Čierny kašeľ je infekčné ochorenie postihujúce najmä deti. Jedná sa už o zriedkavú chorobu, pretože existuje proti nemu očkovanie. Avšak v málo rozvinutých krajinách je stále prítomná a dokáže poriadne potrápiť človeka.
Chorobu zapríčiňuje baktéria, ktorá narušuje funkčnosť dýchacích rias a okrem toho produkuje aj jed (pertussový toxín).
Pri prvých dňoch nákazy sa choroba neprejavuje, no odstupom času sa dostaví zvýšená teplota, kašeľ a nádcha.
Tento kašeľ postupne naberá na intenzite, čo nedovolí chorému ani len zaspať. Okrem toho chorého trápi aj dýchavičnosť a iné poruchy dýchania.
3. Chronická obštrukčná choroba pľúc
Chronická obštrukčná choroba pľúc (CHOCHP) je pomerne rozšírené ochorenie dýchacej sústavy. Prakticky sa jedná o podobnú chorobu, ako je astma.
Spočíva totiž v zužovaní priedušiek, čo sa odzrkadlí aj na príznakoch – dýchavičnosť, kašeľ či vykašliavanie hlienu.
Okrem toho je prítomné aj sťažené dýchanie či už nádych, alebo výdych. Hlavným rizikovým faktorom CHOCHP je fajčenie, takže prvé prejavy sa vyskytujú omnoho neskoršie, ako pri astme.
4. Pľúcna embólia
Pľúcna embólia je ochorenie, ktoré zapríčiňuje krvná zrazenina. Táto krvná zrazenina upchá časť pľúcneho riečiska. Ide o nebezpečný stav, pretože niekedy môže dôjsť až k smrti.
Príznakmi pľúcnej embólie sú dýchavičnosť, zmodranie kože (ako dôsledok nedostatku kyslíka), zrýchlený tep, bolesť na hrudi, sťažené dýchanie (bolesti pri nádychu či problémy s výdychom) a mnoho iných.
5. Pľúcny emfyzém
Pľúcny emfyzém, alebo aj rozdutie pľúc, je chronické ochorenie pľúc, ktoré sa spája s CHOCHP.
Pri tejto chorobe dochádza k deštrukcii pľúcneho tkaniva a úbytku pľúcnych buniek. To sa prejaví najmä na dýchaní, presnejšie ide o problémy s výdychom (chorý nie je schopný vydýchnuť všetok vzduch z pľúc) a dýchavičnosť.
Okrem toho človeka trápi aj suchý kašeľ či modrá koža, ktorá vznika v dôsledku nedostatku kyslíka v organizme (zmenšuje sa totiž plocha, kde dochádza k výmene plynov). S pľúcnym emfyzémom sa najčastejšie stretávajú fajčiari.
6. Kvalita ovzdušia
Nielen ochorenia pľúc zapríčiňujú problémy s výdychom, ale aj kvalita ovzdušia.
Nedostatočná koncentrácia kyslíka vo vzduchu je jednou z príčin, kedy je sťažené celé dýchanie.
Ďalej aj v situácii, keď vzduch obsahuje rôzne látky, typicky dym, prach, ale aj peľ (u alergikov). Niekedy môže dôjsť aj k otrave oxidom uhoľnatým či strate vedomia, ktorej predchádza motanie hlavy.
7. Pneumotorax
Pneumotorax je nebezpečný stav, kedy dochádza k nahromadeniu vzduchu v hrudnej dutine (pleurálna dutina).
Tento vzduch zmení tlak pleurálnej dutiny, čo má za následok zmrštnutie pľúc. Pľúca tak prestanú plniť svoju funkciu a ohrozujú tak život pacienta.
Pneumotorax zapríčiňujú nielen rôzne ochorenia, ale aj úrazy v oblasti hrudnej kosti. Existuje niekoľko foriem tejto choroby, no zväčša sa vždy objavujú problémy s výdychom, ale aj bolesť na hrudi či dráždivý kašeľ.
Diagnostika
Na základe prítomných príznakov a vašej anamnézy (rozhovor lekára s pacientom, pri ktorom pacient opisuje svoje zdravotné ťažkosti) dokáže lekár určiť diagnózu.
Často sa to však nezaobíde bez röntgenu pľúc, CT pľúc a pľúcnych testov (najmä spinometria či scintigrafia).
Ak sa nejedná o problém priamo dýchacej sústavy, lekár môže navrhnúť vykonať ďalšie vyšetrenia, napríklad vyšetrenie krvného obrazu (dá prehľad o prítomnosti infekcie) či ultrazvuk (dá prehľad o stavu žíl, využíva sa pri podozrení na tvorbu krvnej zrazeniny).
Ako liečiť problémy s výdychom
Astma sa lieči dlhodobo vo forme liekov (protizápalové lieky), no pri akútnom záchvate sú potrebné lieky rožšírujúce pľúca (bronchodilatanciá). Tie sa používajú aj pri CHOCHP, no ich efekt je o niečo menší ako pri astme.
Preto sú potrebné aj iné druhy liekov, napríklad mukolytiká (pomáhajú vykašliavaniu hlienu) či antibiotiká.
Antibiotiká sa používajú aj pri liečbe čierneho kašľa, no potrebné sú aj ďalšie lieky, ktoré zabránia prítomnosti nepríjemných príznakov (napríklad mukolytiká, antipyretiká a iné).
Liečba pľúcnej embólie spočíva v užívaní liekov, ktoré zabránia zrážaniu krvi. Pri život ohrozujúcom stave môžu lekári rozpustiť zrazeninu špeciálnymi liekmi (napríklad altepláza). Rozdutie pľúc sa len ťažko lieči.
Najefektívnejšou metódou je transplantácia pľúc, no nie každý je schopný podrobiť sa tomuto zákroku. Preto sa môžu vykonať aj chirurgické zákroky, ktoré odstránia postihnuté časti pľúc. Liečba pneumotoraxu sa líši na presnej forme ochorenia, a preto pridávam odkaz na liečbu pneumotoraxu.
Kedy navštíviť lekára
Problémy s výdychom môžu potrápiť každého človeka, bez ohľadu na vek. Ide o príznak, ktorý nám napovedá, že naše pľúca nepracujú správne.
Preto neprichádza do úvahy podceniť liečbu ani diagnostiku. Ak by sme tak urobili, riskovali by sme nielen rozvoj ochorenia, ale aj udusenie.
Lekára sa teda odporúča navštíviť vtedy, keď sa tento príznak vyskytuje dlhšiu dobu. Ak vám tento príznak veľmi zhoršuje dýchanie, neodkladajte lekárske vyšetrenie.
Použité zdroje: základné zdroje textu