Suchý kašeľ

Suchý kašeľKašeľ je reflexná akcia, ktorá vylučuje z dýchacích ciest dráždivé látky a hlien. Existujú dva druhy kašľa: produktívny a neproduktívny. Produktívny kašeľ produkuje hlien a vylučuje ho z pľúc. Neproduktívny kašeľ, tiež známy ako suchý kašeľ, nevyvoláva hlien.

Suchý kašeľ môže spôsobiť veľa vecí – od alergií až po kyselinový reflux. V niektorých prípadoch neexistuje zjavná príčina. Bez ohľadu na príčinu môže pretrvávajúci suchý kašeľ vážne ovplyvniť váš každodenný život, najmä počas spánku. Preto si poďme niečo povedať o možných príčinách suchého kašľa a ako nájsť úľavu.

Príčiny suchého kašľa:


1. Astma

Astma je stav, v ktorom sa vaše dýchacie cesty zužujú. Kašeľ súvisiaci s astmou môže byť produktívny aj neproduktívny, ale často práve neproduktívny.

Kašeľ je síce bežným príznakom astmy, ale zvyčajne nie je najvýznamnejším. Existuje však typ astmy, ktorým hlavným príznakom je chronický suchý kašeľ.

Okrem kašľa sa môže astma prejaviť aj ako dýchavičnosť, sipot, bolesť v hrudníku, problémy so spánkom kvôli dýchavičnosti alebo kašľu, ale aj hvízdavý zvuk pri výdychu.

2. Gastroezofageálna refluxná choroba 

Gastroezofageálny reflux (GERD) je typ chronického refluxu kyseliny. Stáva sa to, keď kyselina žalúdka pravidelne prúdi späť do vášho pažeráka, ktorý spája ústa s žalúdkom.

Žalúdočná kyselina môže dráždiť pažerák a spustiť reflex kašľa.

Ďalšími príznakmi GERD sú pálenie záhybolesť v hrudi, chronické bolesti hrdla, mierny chrapot a ťažkosti s prehĺtaním.

3. Hlien

Ide o extra hlien, ktorý sa usádza vo vašom krku. Keď máte sezónne alergie alebo nádchu, membrány v nose reagujú tým, že produkujú viac hlienu než zvyčajne.

Na rozdiel od normálneho (zdravého) hlienu, tento hlien je vodnatý a tečúci, takže sa ľahko kvapká po hrdle. To môže dráždiť nervy v zadnej časti krku, čo spôsobuje kašeľ.

Medzi ďalšie príznaky patria bolesť hrdla alebo problémy s prehĺtaním.

4. Vírusová infekcia

Keď sa nakazíte jedným z mnohých vírusov, ktorý spôsobuje bežnú nádchu, vaše krátkodobé príznaky zvyčajne trvajú menej ako týždeň.

Tento kašeľ je zvyčajne suchý a v niektorých prípadoch môže trvať až dva mesiace. Je zvyčajne výsledkom podráždenia dýchacích ciest, ktoré sú často veľmi citlivé po vírusovej chorobe.

5. Dráždivé látky

Vo vzduchu je veľa vecí, ktoré môžu dráždiť vaše dýchacie cesty, vrátane dymu, znečistenia, prachu, plesní a plynov.

Chemické častice, ako napríklad oxid siričitý alebo oxid dusnatý, môžu tiež spôsobiť problémy.

Dokonca aj čistý vzduch, ktorý je príliš suchý alebo príliš chladný, môže spôsobiť suchý kašeľ u niektorých ľudí.

6. ACE inhibítory

ACE inhibítory, ako je enalapril a lisinopril, sú lieky na predpis, ktoré liečia rôzne stavy vrátane vysokého krvného tlaku.

Jedným z najčastejších vedľajších účinkov ACE inhibítorov je chronický suchý kašeľ.

7. Čierny kašeľ

Čierny kašeľ je veľmi nákazlivý stav, ktorý spôsobuje ťažký suchý kašeľ. Môže sa ľahko zameniť za bežnú nádchu v raných fázach, ale nakoniec spôsobí nekontrolovateľné záchvaty kašľa.

Čierny kašeľ býval bežnou detskou chorobou, ale teraz je väčšina detí očkovaná proti nemu.

8. Pneumotorax

Pneumotorax je choroba, ktorá sa stane vtedy, keď vaše pľúca náhle prestanú fungovať správne. Môže sa to stať buď samostatne, alebo ako reakcia na poranenie hrudníka. Je to bežnejšie u ľudí s pľúcnou chorobou.

Okrem suchého kašľa môže tento kolaps pľúc tiež spôsobiť aj náhlu bolesť na hrudi a dýchavičnosť.

9. Rakovina pľúc

Hoci to nie je pravdepodobné, niekedy pretrvávajúci suchý kašeľ môže byť znakom rakoviny pľúc.

Kašeľ súvisiaci s rakovinou pľúc obvykle nezmizne a môže sa časom meniť. Váš kašeľ môže byť napríklad bolestivý alebo má iný zvuk.

Ďalšie možné príznaky rakoviny pľúc zahŕňajú vykašliavanie krvi, dýchavičnosťbolesť v hrudi, sipot, zachrípnutienevysvetliteľná strata hmotnosti.

10. Srdcové zlyhávanie

Ide o chorobu, kedy váš srdcový sval nečerpá krv tak ako má. Je to častejšie u ľudí s ochoreniami koronárnych artérií a vysokým krvným tlakom, ktoré môžu znížiť schopnosť srdca efektívne pumpovať krv.

Pretrvávajúci suchý kašeľ je jedným z príznakov srdcového zlyhania. Môže však spôsobiť aj kašeľ, ktorý produkuje hnedý, biely alebo ružovo sfarbený hlien.

Ďalšími príznakmi sú dýchavičnosť, únava, slabosť, rýchly alebo nepravidelný tep srdcaopuchy nôh, nechutenstvo alebo nevoľnosť.

Ako liečiť suchý kašeľ

Suchý kašeľ sa môže ťažko liečiť. Akonáhle sú vaše dýchacie cesty príliš citlivé, sú ľahko podráždené kašľom a vytvárajú pomerne dlhodobý cyklus liečby.

Existuje niekoľko vecí, ktoré môžete urobiť pre úľavu, bez ohľadu na to, čo spôsobuje váš kašeľ. Patria sem niektoré lieky (dextrometorfán) alebo pastilky od bolesti krku a kašľa.

Pomôcť môže aj pridanie medu do horúceho nápoja na upokojenie podráždeného krku.

Ak je príčinou kašľu astma, tak liečba je dlhodobá a často zahŕňa lieky s dlhodobým účinkom, ako sú inhalačné kortikosteroidy (flutikazón, triamcinolón, budezonid). Krátkodobo pôsobiace lieky používané na liečbu príležitostných astmatických záchvatov zahŕňajú bronchodilatačné inhalátory, ako je salbutamol.

Ak je príčinou vírusová infekcia, tak tento typ kašľa je ťažké liečiť a často si vyžaduje čas a trpezlivosť.

Kašeľ zvyšuje len podráždenie dýchacích ciest, preto skúste použiť pastilky na hrdlo a teplú tekutinu na upokojenie hrdla. To môže pomôcť znížiť váš kašeľ, čo umožní vašim dýchacím cestám, aby sa uzdravili.

Diagnostika

Suchý kašeľ je príznakom, ktorý sa dá diagnostikovať veľmi jednoducho a nepotrebujete na to ani odborníka. Každý z nás sa totiž s ním už stretol a vie ho presne identifikovať.

Kedy navštíviť lekára

Ak trpíte suchým kašľom, nemusíte okamžite navštíviť lekára. Ale keď kašeľ neustupuje, odporúča sa navštíviť lekára, pretože môže ísť už o vážnu chorobu.

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button