Nevoľnosť (nauzea)
Nevoľnosť alebo odborne nauzea je nepríjemný pocit v hornom žalúdku, zvyčajne pred vracaním, ale nie nevyhnutne. Nevoľnosť môže byť krátkodobá a závažná alebo dlhotrvajúca a mierna. Nauzea v skutočnosti nie je choroba sama o sebe, ale skôr symptóm základného zdravotného stavu. Príčina nevoľnosti môže súvisieť so žalúdkom, ale v mnohých prípadoch nie. Môže totiž súvisieť aj s inými chorobami alebo s užívaním niektorých liekov. Zriedkavo môže nevoľnosť naznačovať vážny alebo dokonca život ohrozujúci problém. Preto by sme ju nemali podceniť a vedieť niečo o jej hlavných príčinách a jej liečbe.
Príčiny nevoľnosti:
Keďže nauzea je príznakom základného zdravotného stavu pacienta, existuje niekoľko možných príčin jej vzniku.
1. Ochorenia tráviacej sústavy
Najčastejšie je nevoľnosť spojené s ochoreniami tráviacej sústavy. Medzi tie patrí žalúdočný vred, pankreatitída, zápal žlčníka, peritonitída, Crohnova choroba, ulcerózna kolitída, zápal slepého čreva, divertikulóza, zápcha, salmonelóza a iné.
Preto ak nevoľnosť pretrváva dlho, môže byť príznakom nejakého závažného ochorenia.
2. Nadbytočný alebo nedostatočný príjem potravín
Veľmi často je nauzea vyvolaná nadmerným príjmom potravy.
Taktiež je spôsobená aj nevhodnou stravou, či už ide o nezdravé jedlo alebo o obmedzenie jedla počas diéty.
3. Nadmerná konzumácia alkoholu
Ďalšou častou príčinou nauzey je alkohol. Je pravda, že alkohol nás dokáže zabaviť a odviazať nás, ale všetko má aj svoje nevýhody.
Tou je najmä nasledujúci deň po nadmernom užití alkoholických nápojov, kedy nás nielen trápia bolesti hlavy, ale aj nevoľnosť spolu s vracaním.
4. Tehotenstvo a menštruácia
Každé tehotenstvo je spojené s pocitom nevoľnosti, ktorý sa môže vyskytovať či už ráno alebo v noci.
Veľkou komplikáciou je nadmerné vracanie, ktoré ohrozuje nielen ženu, ale aj plod dehydratáciou a rozvratom vnútorného prostredia. V tomto prípade je nevyhnutné navštíviť gynekológa.
Pri menštruácii môže taktiež dôjsť k niečomu podobnému, pričom je ale riziko vzniku menšie.
5. Lieky
Množstvo liekov má za najčastejší vedľajší účinok práve nauzeu. Preto sa odporúča niektoré lieku užívať po jedle, kedy sa tráviace ťažkosti redukujú.
6. Stres
U ľudí, ktorí prežívajú stresové situácie, môže byť riziko vzniku nevoľnosti zvýšené.
Jedným z dôvodov je nedostatok času či už na spánok, ale aj na stravu a tekutiny nevyhnutné pre správnu funkciu organizmu.
7. Cestovanie
Pomerne často sa táto porucha spája s cestovaním. Keď je nevoľnosť z cestovania prítomná pomerne často, tak sa môže prejaviť aj spolu so závratmi a vracaním.
Odborný termín pre tento typ nevoľnosti je kinetóza.
8. Neurologické ťažkosti
Problémom môžu byť aj bolesti hlavy, migréna, závraty či motanie hlavy, kedy pacienta môže zasiahnuť nevoľnosť.
Rovnako sa môže vyskytnúť aj pri Ménierovej chorobe, zápale mozgových blán alebo encefalitíde.
9. Iné ochorenia
Medzi ďalšie ochorenia, ktoré môžu byť sprevádzané nauzeou patrí cukrovka, obličkové kamene, niektoré infekčné ochorenia, ale aj srdcovo-cievne choroby ako je infarkt myokardu, vysoký krvný tlak alebo perikarditída.
10. Alergia
Pri alergickej reakcii a anafylaktickom šoku sa môže objaviť pocit nevoľnosti. Jedným typom je aj potravinová alergia, ktorá môže zahŕňa intoleranciu laktózy, ale aj precitlivenosť na sóju, orechy či lepok.
11. Úrazy hlavy
Typickým úrazom hlavy, ktorý spôsobuje nevoľnosť je otras mozgu.
Okrem toho spôsobuje aj bezvedomie, krátkodobú stratu pamäti a dezorientáciu. V prípade úrazu hlavy a pri podozrení na otras mozgu sa odporúča vyšetrenie.
Ďalšími, už ale menej častými príčinami vzniku nevoľnosti sú napríklad predávkovanie kofeínom, drogová závislosť, chemoterapia alebo panický záchvat.
Diagnostika
Nevoľnosť dokážeme jednoducho zistiť na základe jej príznakov, medzi ktoré patria najmä pocity nepríjemnosti a nutkania na zvracanie.
Nauzea môže byť sprevádzaná aj príznakmi ako bolesť žalúdka, úzkosť, potenie, závrat a slabosť.
Pocit nauzey sa môže zdať, že pochádza zo žalúdka, ale v skutočnosti začína v mozgu.
Ako liečiť nevoľnosť
Nauzea začína dehydratáciou, a preto prvým dôležitým krokom k úľave je pitie veľkého množstva tekutín, pretože tekutiny pomáhajú vyrovnávať hladiny elektrolytu.
Najlepšia varianta je práve domáca liečba, aj keď existujú rôzne lieky proti nevoľnosti. Štúdie totiž ukazujú, že zázvor je jedným z najlepších domácich liekov na nevoľnosť. Preto môžete užívať zázvor vo forme kapsúl, zázvorového čaju alebo kandizovaného zázvoru. Zázvor stimuluje trávenie a zmierňuje bolesti žalúdka.
Okrem zázvoru je účinný aj čaj z mäty priepornej. Účinné zložky mäty uvoľňujú svaly v žalúdku a zabraňujú kŕčom a nevoľnosti.
Ďalším vynikajúcim čajom je aj rumančekový čaj, ktorý má utišujúci účinok na systém a zmierňuje stres a úzkosť. Preto je vhodný najmä na liečbu nevoľnosti, ktorá je spôsobená z psychologických dôvodov. Rumanček tiež pomáha tráveniu a znižuje kŕče v žalúdku.
Ďalšie prírodné látky, ktoré môžu zmierniť nevoľnosť sú škorica alebo fenikel.
Ak pacient trpí rannou nevoľnosťou, tak sa odporúča jesť suché sušienky a tak isto aj jesť niekoľko malých jedál rozložených po celý deň.
Pred spaním si dajte jednu polievkovú lyžicu medu a jablčného octu so studenou vodou, aby sa zabránilo ďalšej rannej nevoľnosti.
Počas nevoľnosti by sa nemali jesť potraviny ako sú mastné a korenené jedlá, mliečne výrobky, alkohol, kofeín, surová zelenina (napríklad kukurica, kapusta, cibuľa a repa), losos a sardinky, bravčové a teľacie mäso, ovocie ako pomaranče, grapefruity, čerešne, bobule a figy.
Nakoniec najlepším spôsobom, ako liečiť nevoľnosť, je liečiť jeho základnú príčinu. Preto dajte svojmu telu dostatočný odpočinok a udržujte si hydratáciu po celý čas.
Ak sa rozhodnete vyskúšať alternatívne terapie, ako je ayurveda, bylinné doplnky, aromaterapia alebo homeopatia, aby ste vyliečili nevoľnosť, upozorňujeme vás, že tieto liečebné metódy neboli vedecky dokázané.
Kedy navštíviť lekára
Návšteva doktora sa odporúča, ak nauzea trvá viac ako dva dni u dospelých ľudí. U malých detí môže byť návšteva vykonaná skôr.
V prípade, že máte záchvaty nevoľnosti dlhšie ako jeden mesiac spolu s nadmerným úbytkom hmotnosti ide už o vážny dôvod, kedy je nutné navštíviť odborníka, pretože hlavnou príčinou nevoľnosti môže byť iná nebezpečná choroba.
Použité zdroje: základné zdroje textu