Meniérova choroba

Meniérova chorobaMeniérova choroba je zaujímavé ochorenie vnútorného ucha, ktoré svojho nositeľa síce neohrozuje na živote, ale značne mu vadí a zhoršuje kvalitu života. Meniérova choroba postihuje vnútorné ucho. Vnútorné ucho je zložitý párový orgán, ktorý je uložený v lebke.

Vnútorné ucho sa skladá zo slimáka (ústrojenstvo zachytávajúce zvuky) a z 3 polkruhovitých kanálikov (ústrojenstvo prijímajúce informácie o polohe častí tela).

V slimáku aj v 3 kanálikoch sa nachádza tekutina zvaná endolymfa, ktorá ich funkciu umožňuje. U Meniérovej choroby je narušená funkcia ústrojenstva.

Príčiny Meniérovej choroby

Presná príčina ochorenia s názvom Meniérova choroba nie je známa, mechanizmus jej vzniku spočíva v endolymfe.

U chorých dochádza ku hromadeniu endolymfy a zvyšovaniu jej tlaku, čo následne vedie k narušeniu sluchového a rovnovážneho ústrojenstva a rozlievania endolymfy do miest, kde by sa nemala nachádzať.

Prečo presne sa množstvo endolymfy zvyšuje, nie je jasné – zrejme vznikne nerovnováha medzi jej tvorbou a vstrebávaním, ale vyvolávajúcu príčinu nepoznáme. Istý vplyv má zrejme fajčenie, nezdravé stravovanie a vysoký cholesterol, ktorý vedie k ateroskleróze.

Opakované infekcie v oblasti sluchového a rovnovážneho ústrojenstva môžu mať rovnaký efekt.

Príznaky

Prejavy choroby odvodíme z funkcie postihnutých orgánov. Chorý človek začne trpieť poruchami sluchu jedného, alebo oboch uší.

Poruchy sluchu sa postupom času skôr zhoršujú. Okrem toho chorý trpí nepríjemnými poruchami rovnováhy a motaním hlavy.

Motanie hlavy je sprevádzané nevoľnosťou a zvracaním. Závraty prichádzajú v záchvatoch, ktoré trvajú desiatky minút až niekoľko hodín.

Mimo týchto záchvatov je pocit rovnováhy prakticky skreslený a postupná strata sluchu je tak najnápadnejším príznakom.

Pri obojstrannom postihnutí môže choroba veľmi ľahko skončiť úplnou hluchotou.

Okrem týchto príznakov môže postihnutý pociťovať tlaky v postihnutom uchu alebo nepríjemné zvukové vnemy charakteru pískania či zvonenia.

Diagnostika

Diagnóza sa určuje vylučovacou metódou. Je potrebné vyšetrenie neurológom a lekárom ORL

Okrem vyšetrenia sluchu je vhodné vylúčiť nádor nervových vlákien vedúcich informácie z polkruhových kanálikov do mozgu.

Ak nenájdeme presnú príčinu pacientových ťažkostí, je diagnóza Meniérovej choroby pravdepodobná.

Liečba

Vyliečiť ochorenie s názvom Meniérova choroba v podstate nejde, ale existuje množstvo liekov tlmiacich príznaky.

Poruchy rovnováhy a motania hlavy sa liečia pomocou rôznych protizápalových liekov, liekov proti zvracaniu a tlmivých liekov.

Ak sú záchvaty závratov nezvládnuteľné pomocou liekov, možno vykonať chirurgický zákrok. Má rôzny rozsah, najradikálnejšou metódou je cielené zničenie labyrintu, ktoré je spojené s vymiznutím závratov, ale aj výpadkom sluchu.

Sú však aj pokusy s menej radikálnymi zákrokmi, kde sa lekári pokúšajú zaistiť odtok endolymfy umelo vytvorenou cestou a tak zabrániť jej pretlaku.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/menierova-choroba

MUDr. Jiří Štefánek
Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

    Back to top button