Vyliec.sk > Liečivé rastliny > Mäta prieporná

Mäta prieporná

mäta priepornáLatinsky: Mentha piperit
Česky: Máta peprná
Ľudovo: Mätka, Vetrová bylina
Čeľaď: Hluchavkovité

Charakteristika rastliny mäta prieporná

Mäta prieporná je trváca bylina so 60 – 80 cm vysokou, chlpatou, v hornej časti rozkonárenou štvorhrannou stonkou. Z podzemku vyrastajú podzemné aj nadzemné poplazy, na ktorých z mnohých uzlov vyrastajú z púčikov ďalšie zakoreňujúce stonky, takže za krátky čas rastlina môže obsadiť aj niekol’ko štvorcových metrov pôdy.

Listy na stonkách sú krížmo protistojné, vajcovito kopijovité, králkostopkaté a na okrajoch pílkovité. Na čepeli listov sú bodkované žliazky obsahujúce silicu. Bledoružové až fialové slabo dvojpyskové (4-cípe) kvety sú v papraslenoch nahlučené v koncových klasoch. Plody sú vajcovité tvrdky. Celá rastlina je silno aromatická.

Výskyt a pestovanie

mätaU nás sa pestuje vo väčšom na poliach a v malom v záhradkách. Nerozmnožuje sa semenami, pretože mäta pieporná je kríženec s poruchou tvorby semien.

Veľmi ľahko sa však rozmnožuje vegetatívne, delením trsov alebo koreňovými poplazmi. Niektoré jej odrody sú citlivé na vymŕzanie, preto treba rastliny v zime zakrývať.

Zber a úprava

Mladé vrcholčeky vňate sa spolu s listami odtrhávajú niekoľkokrát od júna do septembra, vždy pred rozkvitnutím a za suchého počasia. Sušia sa v dobre prevzdušnených priestoroch pri teplote do 35 °C.

Účinné látky

Mäta prieporná obsahuje 1 – 2% silice (najmä mentol, menton a iné zložky) s výrazne antiseptickými účinkami. Ďalšími účinnými látkami sú flavonaidy s protikŕčavými vlastnosťami, triesloviny (5 -10 %), horčiny a iné.

Mäta prieporná a jej liečivé účinky na:

Použitie

Zápar

Dve čajové lyžičky drogy sa zaparia pol litrom vody. Po 10-minútovom lúhovaní sa zapar vypije počas dňa pri žalúdočných, žlčníkových a črevných ťažkostiach, plynatosti či hnačke. Môže sa použiť aj na kloktanie a inhaláciu.

Odvar

Mentha piperitaProti plynatosti sa používa aj odvar z mäty, plodov feniklu, anízu a rasce v rovnakom pomere. Jedna polievková lyžica zmesi sa asi 15 minút povarí v štvrť litri vody.

Prášok

Užíva sa štvrť kávovej lyžičky pri hnačke alebo iných uvedených ťažkostiach denne.

Silica

Izolovanú z rastlín ju možno kúpiť v lekárňach vo forme kvapiek a použiť vnútorne, ale aj na inhaláciu a natieranie.

Pozrite si a využite aktuálne akcie a zľavy v lekárni Dr.Max z kategórie výživové doplnky. Akcie až do výšky -20% alebo 2+1 zadarmo!

Mentol (z lekárne)

Zmiešaný s krémom poslúži na natieranie pri migréne, reumatických bolestiach alebo ekzémoch.

Čaj

Dve lyžice zmesi zalejeme pol litrom vriacej vody a necháme asi 15 minút prikryté vylúhovať. Čaj precedíme a pijeme trikrát denne po tretine množstvo, 20-25 minút pred jedlom.

Zaujímavosti:

  • Liečivé účinky rastliny s názvom mäta prieporná majú aj iné pestované a voľne rastúce druhy mäty.
  • Mätové lístky sa taktiež pridávajú do letného drinku s bielym rumom.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.