Vyliec.sk > Príznaky > Bolesť zubov

Bolesť zubov

bolesť zubovBolesť zubov je častým problémom a asi ňou aspoň raz v živote trpel skoro každý z nás. Ide o bežný dôvod návštevy zubného lekára, ktorý zvyčajne situáciu rýchlo vyrieši. Je však dobré si uvedomiť, že v niektorých prípadoch bolesť zubov môže súvisieť aj s inými stavmi, ktoré sa zubov prvotne netýkajú (najmä poruchy týkajúce sa trojklanného nervu).

Príčiny bolesti zubov:


1. Zápal ďasien a bolesť zubov

Zápaly ďasien (gingivitídy) zvyčajne spôsobujú nepríjemnú bolesť okolitých zubov a okrem toho býva prítomné krvácanie z ďasien.

2. Horúce, či studené pokrmy

Väčšine ľudí pri príjme príliš horúcej, či studenej stravy trpnú a bolia zuby. Evidentnejšie je to u tekutín ako u jedál. V podstate ide o normálnu reakciu, ktorá je však u niektorých jedincov silnejšia a nepríjemnejšia než u iných.

3. Zubný kaz

Bolesť zubov zvyčajne spôsobuje zubný kaz. Príčinou je podráždenie zubného nervu šíriacim sa zápalom, ktorý prenikol zubnou sklovinou. Zvýšenej kazivosti zubov je venovaný samostatný článok.

Pozrite si a využite aktuálne špeciálne akcie Dr.Max – až do výšky – 40%!

4. Zlomený zub

Časť zubu sa môže odlomiť pri údere alebo pri hryzení príliš tuhej stravy. Zlomeniny môžu byť rôzne závažné, pokiaľ dôjde k odlomeniu skloviny a obnaží sa dreň, môže byť prítomná bolesť a niekedy aj krvácanie.

5. Rast zubov

Tento problém je typický pre detský vek. Prerezávanie prvých mliečnych zubov môže byť bolestivé, deti pri ňom kričia a plačú. Mliečne zuby postupne dorastajú v širokom rozmedzí 6 mesiacov až 6 rokov života.

6. Bolesť trojklanného nervu

Trojklanný nerv je piaty hlavový nerv, ktorý inervuje mnoho anatomických štruktúr tváre vrátane svalstva, ďasien a zubov. Bolesť trojklanného nervu preto často do zubov vystreľuje (do horných i do dolných). Túto bolesť som nezažil, ale udáva sa, že sa jedná o jednu z najhorších bolestí, aké môžu človeka postihnúť. Problematika bolesti trojklanného nervu riešia však skôr neurológovia (prípadne neurochirurgovia).

Diagnostika bolesti zubov

Pri bolestiach zubov vedie pomerne logicky prvá cesta k zubnému lekárovi, ktorý si postihnuté zuby môže prezrieť a väčšinu stavov na mieste vyriešiť. Ak sa zdá, že bolesť súvisí s trojklanným nervom, je pacient odoslaný k neurológovi.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/bolesti-zubu

MUDr. Jiří Štefánek

Článok je prevzatý po dohode od autora MUDr. Jiří Štefánek.

Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.