Vyliec.sk / Príznaky / Bolesť zubov

Bolesť zubov

bolesť zubovBolesť zubov je častým problémom a asi ňou aspoň raz v živote trpel skoro každý z nás. Ide o bežný dôvod návštevy zubného lekára, ktorý zvyčajne situáciu rýchlo vyrieši. Je však dobré si uvedomiť, že v niektorých prípadoch bolesť zubov môže súvisieť aj s inými stavmi, ktoré sa zubov prvotne netýkajú (najmä poruchy týkajúce sa trojklanného nervu).

Príčiny bolesti zubov:


1. Zápal ďasien a bolesť zubov

Zápaly ďasien (gingivitídy) zvyčajne spôsobujú nepríjemnú bolesť okolitých zubov a okrem toho býva prítomné krvácanie z ďasien.

2. Horúce, či studené pokrmy

Väčšine ľudí pri príjme príliš horúcej, či studenej stravy trpnú a bolia zuby. Evidentnejšie je to u tekutín ako u jedál. V podstate ide o normálnu reakciu, ktorá je však u niektorých jedincov silnejšia a nepríjemnejšia než u iných.

3. Zubný kaz

Bolesť zubov zvyčajne spôsobuje zubný kaz. Príčinou je podráždenie zubného nervu šíriacim sa zápalom, ktorý prenikol zubnou sklovinou. Zvýšenej kazivosti zubov je venovaný samostatný článok.

4. Zlomený zub

Časť zubu sa môže odlomiť pri údere alebo pri hryzení príliš tuhej stravy. Zlomeniny môžu byť rôzne závažné, pokiaľ dôjde k odlomeniu skloviny a obnaží sa dreň, môže byť prítomná bolesť a niekedy aj krvácanie.

5. Rast zubov

Tento problém je typický pre detský vek. Prerezávanie prvých mliečnych zubov môže byť bolestivé, deti pri ňom kričia a plačú. Mliečne zuby postupne dorastajú v širokom rozmedzí 6 mesiacov až 6 rokov života.

6. Bolesť trojklanného nervu

Trojklanný nerv je piaty hlavový nerv, ktorý inervuje mnoho anatomických štruktúr tváre vrátane svalstva, ďasien a zubov. Bolesť trojklanného nervu preto často do zubov vystreľuje (do horných i do dolných). Túto bolesť som nezažil, ale udáva sa, že sa jedná o jednu z najhorších bolestí, aké môžu človeka postihnúť. Problematika bolesti trojklanného nervu riešia však skôr neurológovia (prípadne neurochirurgovia).

Diagnostika bolesti zubov

Pri bolestiach zubov vedie pomerne logicky prvá cesta k zubnému lekárovi, ktorý si postihnuté zuby môže prezrieť a väčšinu stavov na mieste vyriešiť. Ak sa zdá, že bolesť súvisí s trojklanným nervom, je pacient odoslaný k neurológovi.

Bolesť zubov
5 (99.23%) 26 hlasov

MUDr. Jiří Štefánek

Článok je prevzatý po dohode od autora MUDr. Jiří Štefánek.

Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.