Vyliec.sk > Choroby > Zlomený zub

Zlomený zub

zlomený zubZlomený zub patrí medzi relatívne bežné dôvody návštevy zubného lekára. Zuby sú tvorené veľmi pevnými a odolnými tkanivami, ale existujú určité chorobné stavy, ktoré môžu ich štruktúru narušiť a urobiť ich tak náchylné k vzniku zlomenín.

Príčina zlomeného zubu


Zväčša príčinou je buď úraz, čo je typické pre ľudí hrajúcich kontaktné športy (box, hokej, futbal, a pod.) alebo odlomenie zuba pri žuvaní potravy. Aj relatívne tuhé sústa by síce zub nemali poškodiť, ale pokiaľ je zub nejakým spôsobom narušený, môže k tomu dôjsť.

Vyššie riziko je u zubov postihnutých zubným kazom a u zubov, ktoré už v minulosti prekonali zubné zákroky (zubné výplne, zákroky na zubných kanálikoch, a pod.).

Príznaky

Zlomený zub zvyčajne človek ľahko cíti, ale ak nie je narušená zubná dreň, tak zub nebolí. Pri obnažení drene sa samozrejme objaví bolesť zuba, ktorá sa zhoršuje pri jedle a pití teplých, či studených nápojov. Pri pohľade do úst je potom odlomené miesto vidieť.

Pozrite si a využite aktuálne špeciálne akcie Dr.Max – až do výšky – 40%!

Diagnostika

Presnú diagnózu stanovuje zubný lekár, ktorý by mal zhodnotiť ťarchu nálezu a prípadne urči ďalšie príčiny odlomeného zuba (napr. môže nájsť zubný kaz).

Liečba

Liečba závisí na tom, aký veľký je odlomený kus, a či je zostávajúci zub poškodený zubným kazom. Pokiaľ po odlomení zostávajú prítomné na zvyšku zuba ostré hrany, je možné ich obrúsiť a chýbajúci úlomok je možné nahradiť pomocou niektorých materiálov. Pri rozsiahlejších poškodeniach je nutné vytvoriť zubnú korunku.

Zlomený zub

MUDr. Jiří Štefánek

Článok je prevzatý po dohode od autora MUDr. Jiří Štefánek.

Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.