Úvod / Choroby / Zubný kaz

Zubný kaz

Zubný kazZubný kaz, jeho príznaky a komplikácie sú jedny z najčastejších dôvodov návštevy v zubného lekára. V tomto článku si jednoducho preberieme hlavné príčiny, prejavy, diagnostiku a liečbu zubného kazu.

Zubný kaz a jeho príčiny:


O zubnom kaze by sme mali uvažovať ako o infekčnom ochorení, kedy je zub napadnutý baktériami žijúcimi v dutine ústnej. Tieto baktérie narušujú ochrannú sklovinu a môžu preniknúť do živej drene, kde je sú prítomné nervy a cievy.

Baktérie pre svoj metabolizmus využívajú cukor z potravy a sladkosti preto zvyšujú riziko vzniku zubného kazu. Ďalšie rizikové faktory sme detailnejšie spracovali v texte o zvýšenej kazivosti zubov, tu len krátko uvedieme, že môže ísť napríklad o nedostatočnú hygienu ústnej dutiny, nedostatočnú tvorbu slín a o refluxnú chorobu.

Prejavy:

Spočiatku sa zubný kaz nijako neprejavuje, ale je viditeľný ako narušenia celistvosti skloviny. Ťažkosti spôsobujú až pokročilé zubné kazy, kedy zápal preniká do drene. V takom prípade sa objavuje nepríjemná bolesť zuba, niekedy je prítomný aj opuch tváre.

Početné zubné kazy môžu spôsobiť zápach z úst.

Komplikácie:

Zub postihnutý kazom má zníženú odolnosť a pri žuvaní potravy je vyššie riziko zlomenia zuba s  jeho odlomením na menšie, či väčšie časti.

Neliečený zubný kaz môže zub úplne zničiť, prípadne sa môže objaviť absces (horúčka, silná bolesť) alebo nebezpečná flegmóna krku.

V prípade prieniku baktérií zo zubov do krvi môže vzniknúť endokarditída alebo otrava krvi (to je však už veľmi vzácna komplikácia zubného kazu).

Prevencia:

Základnou prevenciou zubného kazu je pravidelné čistenie zubov zubnou kefkou vrátane používania medzizubnej kefky a vhodné diétne opatrenia s obmedzením sladkostí.

Odporúčajú sa aj žuvačky bez cukru, pretože ich žuvanie vedie k tvorbe slín, ktoré pred zubným kazom chráni. Pravidelné zubné kontroly sú dôležité, pretože umožnia včasnú detekciu začínajúceho kazu a umožňujú jeho rýchle vyriešenie.

Diagnostika:

Zubný kaz býva diagnostikovaný zubným lekárom pri pohľade do dutiny ústnej za pomoci zrkadla a ďalších nástrojov. Na detekciu zubných kazov možno využiť aj röntgen.

Liečba:

Existuje viac možností liečby, ale asi najčastejšie je vyvŕtanie kazu pomocou zubnej vŕtačky a následne zakrytie vzniknutého otvoru pomocou plomby (amalgámové, cementové, živicové a pod.).

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *