Bolesť trojklanného nervu

Bolesť trojklanného nervu Bolesť trojklanného nervu (neuralgia trigeminu) je vraj jednou z najhorších bolestí, aké môže človek zažiť. Trojklanný nerv alebo odborne nervus trigeminus je párový nerv, ktorý má svoje centrum v mozgovom kmeni. Nerv je párový a má 3 základné vetvy. Každá z 3 vetiev má svoje zakončenie v koži tváre, ktoré sa postupne zbiehajú a drobným otvorom v lebke vstupujú hlboko do hlavy. Tam sa vetvy spájajú a spoločný zväzok vstupuje do mozgového kmeňa.

Základnou funkciou trojklanného nervu je prenos informácií o dotyku a bolesti z polovice tváre vrátane zubov. Okrem toho umožňuje ovládať niektoré žuvacie svaly.

Bolesť trojklanného nervu a jej príčiny


Príčina sa nedá mnohokrát určiť a bolesti nervu majú nejasný pôvod. Zistilo sa však, že niekedy súvisí bolesť nervu s príliš blízkym kontaktom s niektorou z blízko uložených ciev, ktorá môže nerv dráždiť.

Existujú aj závažnejšie príčiny podráždenie nervu – vydutiny mozgových ciev (aneuryzma), alebo mozgové nádory.

Neuralgia je častá aj u pacientov s roztrúsenou sklerózou, kedy dochádza k narušeniu vedenia vzruchov nervom.

Prejavy

Bolesť je vraj prudká, elektrizujúca, niekedy úplne neznesiteľná. Vystreľuje z polovice tváre inervovanej podráždeným nervom vrátane zubov, čo je obzvlášť neznesiteľné.

Záchvaty zvyčajne netrvajú príliš dlho a po chvíli miznú, môžu sa však opakovať. Niekedy sa bolesť objavuje obojstranne.

Diagnostika

Diagnóza vychádza z klasických ťažkostí pacienta a jej súčasťou by malo byť vyšetrenie neurológom.

Okrem podozrenia na bolesti trojklanného nervu je vhodné pokúsiť sa pátrať aj po jeho príčine. Tá sa síce často nezistí, ale je vhodné vylúčiť organické príčiny ako sú mozgové nádory alebo vydutiny (aneuryzmy) mozgových tepien.

Bolesť trojklanného nervu a jej liečba

V liečbe bolestí trojklanného nervu sa využíva mnoho liekov. Sú to zvyčajne najrôznejšie neurologické a psychiatrické lieky – antiepileptiká, antidepresíva, tlmivé lieky, apod. Niekedy sa užívajú v kombinácii s liekmi proti bolesti.

Medikácia má síce rad nežiaducich účinkov, ale v tlmení bolesti a znížení frekvencie záchvatov býva často účinná.

Okrem liekov sa niekedy vykonávajú operačné zákroky, ktoré patria najmä do pôsobnosti neurochirurgov. Pri nich možno odstrániť akékoľvek štruktúry spôsobujúce stlačenie nervu, napríklad blízko uložené cievy.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/bolest-trojklanneho-nervu

MUDr. Jiří Štefánek
Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

    Back to top button