Rumanček kamilkový

rumanček kamilkovýLatinsky: Matricaria recutita
Česky: Heřmánek lékařský
Ľudovo: harmanček, kamilky, rumanček
Čeľaď: Astrovité

Charakteristika rastliny rumanček kamilkový


Rumanček kamilkový je jednoročná bylina so vzpriamenou, rozkonárenou, 30 až 80 cm vysokou stonkou. Jemné listy sú dvojito perovito strihané, protistojné.

Dlhostopkaté úbory majú v terči žlté rúrkovité a na obvode biele jazykovité kvety, v plnom rozkvete sklonené smerom nadol. Kvetné lôžko je duté. Listy aj kvety príjemne voňajú. Plodmi sú drobné nažky.

Výskyt a pestovanie

kvet rumančekaRastie v burinových porastoch pri cestách, na úhoroch a obilných poliach. Na liečebné a kozmetické účely sa pestujú šľachtené odrody nielen u nás, ale aj v iných oblastiach strednej a juhovýchodnej Európy. Rozmnožuje sa semenami.

Zber a úprava

Plne rozkvitnuté kvetné úbory sa zberajú za suchého počasia ručne alebo česákmi viackrát do roka. Pri rastlinách pestovaných v parných podmienkach sa zberajú strojmi. Sušia sa v tieni alebo v umelých podmienkach pri teplote do 40 °C. Droga príjemne vonia a má slabo horkú chuť.

Účinné látky

Významnými účinnými látkami rumančeka sú silice, najmä chamazulén, farnezén a bisaboloi, ďalej fiavonoidy,slizy, horčiny a kumariny.

Rumanček kamilkový a jeho liečivé účinky na:

Použitie

Zápar

Vo forme čaju sa používa 1 polievková lyžica rumančeka na pohár horúcej vody pre dospelých a 1 kávová lyžička na pohár vody pre deti. Po lyžičkách sa môže pridávať aj do mlieka pre dojčatá na zlepšenie trávenia a na upokojenie. Silný zápar sa používa zvonka na obklady, inhalácie, kúpele a kloktanie.

Čajové zmesi

čaj z rumančekaPri nadúvaní sa rumanček používa v zmesi s mätou, valeriánou a anizom. Na potenie je vhodný v zmesi s lipou.

Tinktúra

Tinktúra pripravená doma máčaním drogy v liehu alebo kúpená v lekárni sa používa po kvapkách na zlepšenie  chuti a zvýšenie účinnosti iných zdravotných čajov.

Kamilkový odvar na obklady, kloktanie a do kúpeľa

Na obklady, kloktanie, výplachy či do kúpeľa, je potrebné pripraviť silnejší odvar. Na jeho prípravu sú potrebné 1,5-2 polievkové lyžice kvetov harmančeka, ktoré sa zalejú 250 ml vriacej vody. Odvar sa nechá lúhovať 15 minút, precedí sa a vlažný sa použije na konkrétny účel.

Harmančeková masť

Harmančekovú masť možno použiť pri ranách, odreninách, kožných ťažkostiach, či pri bolestiach kĺbov. Na prípravu potrebujeme 250 g bravčovej masti a dve plné hrste čerstvých kvetov. Masť sa na ohni rozpustí, pridajú sa kamilky a všetko sa privedie do varu a odstaví sa. Potom treba nádobu prikryť a odložiť na chladné miesto. Ďalší deň sa zmes rozohreje a prelisuje cez plátno.

Zaujímavosti:

  • V kozmetike sa rumanček kamilkový využíva na prípravu hojivých krémov a vo forme záparov alebo odvarov na zosveľovanie vlasov.
  • Pri zbere v prírode si rumanček kamilkový možno pomýliť s niektorým iným druhom rumančeka alebo rumanom. Zámene sa možno vyvarovať rozrezaním kvetného lôžka, ktoré je duté len pri rumančeku kamilkovom. Navyše, ostatné spomenuté rastliny nevoňajú.
  • Rumančekom sa dá aj predávkovať, v takomto prípade sa môže objaviť dávenie a nevoľnosť
  • Harmančekový čaj pomáha udržiavať správnu hladinu glukózy v krvi, a preto pomáha pri kontrole symptómov cukrovky.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button