Jannah Theme License is not validated, Go to the theme options page to validate the license, You need a single license for each domain name.

Febrilné kŕče

Febrilné kŕčeFebrilné kŕče  sú pomerne dramaticky vyzerajúcim stavom, ktorý vzniká typicky u malých detí v batoľaťom a predškolskom veku.

Aké sú príčiny tohto stavu? Ako sa prejavuje? Všetko potrebné sa dočítate z nasledujúceho článku.

Príčiny febrilných kŕčov

Febrilné kŕče sa objavujú u detí do piatich rokov a bol spozorovaný častejší rodinný výskyt, čo podporuje teórie o určitom genetickom podklade tohto stavu.

Spúšťačom febrilných kŕčov bývajú infekcie, ktoré vedú k zvýšeniu telesnej teploty, väčšinou ide o horúčky nad 38 °C.

Prejavy

Prejavy môžu byť dramatické a môžu rodiča dieťaťa značne vydesiť. Febrilné kŕče sa objavia na začiatku infekčného ochorenia alebo dokonca ešte pred zvýšením telesnej teploty a niekedy sú dokonca vôbec prvým príznakom prebiehajúcej infekcie.

Existuje viac typov febrilných kŕčov, niektoré sa prejavujú „len“ poruchou vedomia, u iných sa vyskytujú kŕče a zášklby, ktoré môžu niekedy pripomínať epileptický záchvat.

Faktom je aj to , že ľudia s opakovanými  febrilnými kŕčmi v detstve majú oproti zvyšku populácie (veľmi mierne) zvýšené riziko vzniku epilepsie.

Nekomplikované febrilné kŕče trvajú maximálne niekoľko minút a potom sa dieťa preberá do plného vedomia.

Kŕče trvajúce dlhšie ako 10 minút a  opakujúce sa kŕče v priebehu horúčkovité ochorenia sú vždy podozrivé a mali by byť vyšetrené s maximálnou dôslednosťou.

Diagnostika

Pacienta  zvyčajne vedú k hospitalizácii dieťaťa, ktoré je vyšetrované detskými lekármi.

Vyšetrenie detí je vždy trochu zložité, lekári musia pri kombinácii poruchy vedomia s horúčkou vždy myslieť na infekcie centrálneho nervového systému (meningitídy, encefalitídy).

Pri pochybnostiach pri ťažších formách febrilných kŕčov môže byť vykonaná lumbálna punkcia.

Liečba

Základom liečby nekomplikovaných febrilných kŕčov je podávanie antipyretík na zníženie telesnej teploty, určitý efekt môžu mať nárazovo podané benzodiazepíny.

Keď už hovoríme o antipyretikách (lieky proti horúčke), tak znovu uveďme, že deťom sa nesmú podať lieky tejto skupiny obsahujúce kyselinu acetylsalicylovú (napr. Aspirín a podobné preparáty), pretože môžu vyvolať nebezpečný Reyov syndróm.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/febrilni-krece

Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

    Back to top button