Otras mozgu

otras mozguOtras mozgu je častý stav, ktorý sprevádza väčšinu úrazov hlavy. Ak je s istotou vyslovená táto diagnóza, nemusí sa pacient príliš obávať – nie je vážne zranený a nie je v ohrození života. Napriek tomu však so sebou toto poranenie nesie množstvo negatívnych prejavov a môže byť príčinou dlhotrvajúcich ťažkostí. 

Príčiny otrasu mozgu


Tento stav vzniká pri úrazoch hlavy – pády, údery, autonehody, násilné činy a pod. Ako mechanizmus sa predpokladá dočasné narušenie funkcie nervových vlákien vnútri mozgu, ktoré sa však veľmi rýchlo upraví.

Príznaky

Medzi základné prejavy otrasu mozgu patrí bolesť hlavy, motanie hlavy, nevoľnosť a vracanie. Menej často môže byť prítomné dočasné dvojité videnie, ktoré sa rýchlo upraví. U otrasu mozgu je vždy prítomná aj krátkodobá porucha vedomia. Na dobu úrazu, okamihy pred ním, či okamihy po ňom, si človek nemusí pamätať.

Diagnostika

Po úraze hlavy spojenom s vyššie spomínanými prejavmi by mal byť človek prevezený do nemocnice a vyšetrený. Je dôležité vylúčiť vážnejšie poranenia hlavy ako je otras mozgu. Diagnózu by mal najlepšie určiť neurológ. Vychádza sa z anamnézy, kde máme informácie o nedávnom úraze hlavy, z príznakov a z výsledkov RTG. Výhodné je rýchle a dostupné CT vyšetrenie mozgu, použiť sa teoreticky dá aj magnetická rezonancia (to však rozhodne nie je vyšetrenie prvej voľby). Pre diagnózu otrasu mozgu je podstatné, že zobrazovacími metódami nenájdeme prakticky nič – otras mozgu teda určujeme tak trochu vylučovacou metódou. Keby bolo na snímkach viditeľné poranenia mozgového tkaniva, išlo by už o diagnózy iné a vážnejšie.

Komplikácie

Ako vyplýva z predchádzajúceho textu, je otras mozgu nepríjemný stav spôsobený úrazom hlavy, ktorý nemá viditeľný podklad na CT vyšetrení mozgu alebo magnetickej rezonancii. K určitému poškodeniu však napriek tomu dochádza a to môže byť príčinou dlhotrvajúcich (v dobe týždňov až mesiacov) ťažkostí, bolesti hlavy, motania hlavy, podráždenosti, únavy a pod.. Tento často sa vyskytujúce stav označujeme ako postkomočný syndróm. Predpokladá sa, že postkomočný syndróm je spôsobený poranením axónov (dlhých nervových vlákien v mozgu), čo označujeme ako difúzne axonálne poranenie. Ak dôjde pri otrase mozgu k drobnému narušeniu niektorých nervových buniek, môže sa otras mozgu stať príčinou epileptických záchvatov.

Liečba

Liečba otrasu mozgu v podstate neexistuje. Odporúča sa pokoj na lôžku, dostatočný príjem tekutín (ak je človeku zle od žalúdka, tak vo forme infúzií), vyhýbanie sa prudkému slnečnému žiareniu a hlasitým zvukom.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/otres-mozku

Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.