Difúzne axonálne poranenie

Difúzne axonálne poranenieDifúzne axonálne poranenie (difúzne  axonálne poškodenie) je pomerne špecifický typ poškodenia mozgu v dôsledku akútnych úrazov hlavy. Ide o poškodenie axónov, čo sú dlhé nervové vlákna tvoriace základ bielej hmoty mozgovej. Axóny sú nevyhnutné pre prepojenie nervových buniek a poškodenie axónov má preto veľmi závažné dôsledky pre funkciu nervových buniek, a to aj keď samotné nervové bunky primárne poškodené nie sú.

Difúzne axonálne poranenie a jeho príčiny


Príčinou poranenia sú úrazy, kedy dochádza k rýchlym pohybom hlavy dopredu-dozadu, alebo k rýchlym rotačným pohybom. Typickým mechanizmom je autonehoda, kedy náhle zastavenie vedie k rýchlemu predklonu a záklonu hlavy.

Prejavy

Príznaky difúzneho axonálneho postihnutia sú rôzne. Poškodenie axónov môže byť sprevádzané rozvojom opuchu mozgu so vznikom vnútrolebečného pretlaku.

Ťažké prípady difúzneho axonálneho poškodenia vedú k poruche vedomia, ktorá končí smrťou, alebo vyústi vo snáď ešte horší apalický stav (ležiaci pacient v bezvedomí so zachovanými základnými reflexy). Inak môžu byť prítomné trvalé následky s poruchami hybnosti, poruchami pamäti, zmenou osobnosti, príznaky organického psychosyndrómu a mnoho ďalších problémov.

Predpokladá sa však, že slabé difúzne axonálne poranenie sprevádza prakticky každý väčší úraz hlavy vrátane otrasu mozgu.

Prejavy sú v takom prípade málo nápadné a dominujú príznaky vlastného úrazu (bolesť hlavy, zvracanie, motanie hlavy), ktoré pomerne rýchlo vymiznú bez trvalých následkov. Aj po “bežnom” otrase mozgu môže však niekoľko ľudí trpieť mesiace a roky najrôznejšími neurologickými ťažkosťami, ktoré zhrňujeme pod pojmom “Postkomočný syndróm“.

Viacero neurológov je toho názoru, že tento Postkomočný syndróm môže byť v podstate dôsledkom difúzneho axonálneho poškodenia vzniknutého pri úraze.

Bio a Raw potraviny

Diagnostika

Diagnózu stanovuje neurológ, poškodenie nervových vlákien v mozgu môže byť viditeľné na magnetickej rezonancii. CT vyšetrenie je málo presné a nemusí ukázať výrazné škody. Má však význam pre zhodnotenie prítomnosti opuchu mozgu. Kontinuálne (nepretržité) monitorovanie a hodnotenie vnútrolebečného tlaku si môže vyžiadať dočasné umiestnenie meracieho čidla tesne k mozgu (alebo do mozgových komôr) navŕtaním do lebečnej kosti.

Liečba

Difúzne axonálne poškodenie nie je možné liečiť. Ľahké prípady sa postupne upravia, ťažké vedú k smrti alebo k trvalému postihnutiu. V akútnej fáze je nutné sledovanie chorého a prípadne liečba opuchu mozgu, v chronickej fáze je nutná rehabilitácia k minimalizácii trvalých následkov.

Pozrite si a využite aktuálne akcie a zľavy v lekárni Dr.Max z kategórie Chrípka a nádcha. Rôzne akcie až do výšky -20%.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/difuzni-axonalni-poraneni

Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.