Úvod / Vyšetrenia / Meranie vnútrolebečného tlaku

Meranie vnútrolebečného tlaku

Meranie vnútrolebečného tlakuAký je princíp a využitie merania vnútrolebečného tlaku? Aké má výhody a nevýhody toto vyšetrenie?

Meranie vnútrolebečného tlaku (v praxi skracujeme ako "meranie ICP" (intracranial pressure)) je diagnostický zákrok, ktorý však vyžaduje získanie prístupu k mozgu dotyčného. Meranie sa vykonáva u pacientov na monitorovaných lôžkach u ktorých sa bojíme vzniku vnútrolebečnej hypertenzie.

Vnútrolebečná hypertanzia je veľmi závažný stav, ktorý sprevádza viacero ochorení mozgu. V kostenej lebke je len obmedzené množstvo miesta a pri zvýšení tlaku dochádza k stláčaniu mozgu. Smrtiacou komplikáciou je vtlačenie mozgu do otvoru na spodnej strane lebky, ktorým z mozgu vychádza miecha.

Tlačenie dolnej časti mozgu o kosti otvoru v lebke zvyčajne poškodí dýchacie centrum a človek zomiera.

Meranie vnútrolebečného tlaku a princíp tohto vyšetrenia:


Meranie vnútrolebečného tlaku je invazívna procedúra. Najprv je nutné za sterilných podmienok navŕtať lebku a vzniknutým otvorom zasunúť do tesného kontaktu s mozgom (alebo priamo do mozgových komôr) meracie čidlo, ktoré sníma tlak v okolí a ukazuje ho na monitore prístroja.

Meranie je kontinuálne, a preto vždy poznáme aktuálnu hodnotu vnútrolebečného tlaku. Normálne hodnoty vnútrolebečného tlaku sa pohybujú pod 20 milimetrov ortuťového stĺpca (mm Hg), vyššie hodnoty sa označujú už ako vnútrolebečná hypertenia.

Využitie:

Pacienti, ktorým sa meria vnútrolebečný tlak sú zvyčajne v ťažkom stave, veľmi často v bezvedomí a s umelou pľúcnou ventiláciou. Obvykle ide o chorých s ochoreniami mozgu, kde hrozí vznik vnútrolebečnéj hypertenzie pri opuchu mozgu (ťažšie úrazy mozgu vrátane stavov s difúznym axonálným poškodením, status epilepticus, krvácanie do hlavy, stavy po operáciách mozgu) a pri hydrocefaluse.

Nevýhody merania vnútrolebečného tlaku:

Ide o invazívnu metódu, ktorá vytvorením otvoru v lebke zvyšuje riziko krvácania, poškodenia mozgového tkaniva a rozvoja infekcie mozgových blán, alebo infekcie mozgu. Ďalšou potenciálnou nevýhodou je nutnosť absolútneho pokoja, pri akomkoľvek pohybe, či iných vonkajších podnetoch môže byť výsledok merania značne skreslený.

Výhody:

Vyšetrenie nám ukazuje aktuálnu hodnotu tlaku v mozgu a to lekárom umožňuje reagovať na rozvoj vnútrolebečnej hypertenzie a určiť vhodnú liečbu, ktorá zahŕňa podávanie liekov proti opuchu (antiedematózne lieky) alebo prevedenie dekompresnej kraniotomie, kedy je otvorená lebka a vyberie sa časť kosti, čo zníži tlak pôsobiaci na mozog.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.