Meranie vnútrolebečného tlaku

Meranie vnútrolebečného tlakuAký je princíp a využitie merania vnútrolebečného tlaku? Aké má výhody a nevýhody toto vyšetrenie?

Meranie vnútrolebečného tlaku (v praxi skracujeme ako „meranie ICP“ (intracranial pressure)) je diagnostický zákrok, ktorý však vyžaduje získanie prístupu k mozgu dotyčného. Meranie sa vykonáva u pacientov na monitorovaných lôžkach u ktorých sa bojíme vzniku vnútrolebečnej hypertenzie.

Vnútrolebečná hypertanzia je veľmi závažný stav, ktorý sprevádza viacero ochorení mozgu. V kostenej lebke je len obmedzené množstvo miesta a pri zvýšení tlaku dochádza k stláčaniu mozgu.

Smrtiacou komplikáciou je vtlačenie mozgu do otvoru na spodnej strane lebky, ktorým z mozgu vychádza miecha.

Tlačenie dolnej časti mozgu o kosti otvoru v lebke zvyčajne poškodí dýchacie centrum a človek zomiera.

Meranie vnútrolebečného tlaku a princíp tohto vyšetrenia


Meranie vnútrolebečného tlaku je invazívna procedúra. Najprv je nutné za sterilných podmienok navŕtať lebku a vzniknutým otvorom zasunúť do tesného kontaktu s mozgom (alebo priamo do mozgových komôr) meracie čidlo, ktoré sníma tlak v okolí a ukazuje ho na monitore prístroja.

Meranie je kontinuálne, a preto vždy poznáme aktuálnu hodnotu vnútrolebečného tlaku.

Normálne hodnoty vnútrolebečného tlaku sa pohybujú pod 20 milimetrov ortuťového stĺpca (mm Hg), vyššie hodnoty sa označujú už ako vnútrolebečná hypertenia.

Využitie

Pacienti, ktorým sa meria vnútrolebečný tlak sú zvyčajne v ťažkom stave, veľmi často v bezvedomí a s umelou pľúcnou ventiláciou.

Obvykle ide o chorých s ochoreniami mozgu, kde hrozí vznik vnútrolebečnéj hypertenzie pri opuchu mozgu (ťažšie úrazy mozgu vrátane stavov s difúznym axonálným poškodením, status epilepticus, krvácanie do hlavy, stavy po operáciách mozgu) a pri hydrocefaluse.

Nevýhody merania vnútrolebečného tlaku

Ide o invazívnu metódu, ktorá vytvorením otvoru v lebke zvyšuje riziko krvácania, poškodenia mozgového tkaniva a rozvoja infekcie mozgových blán, alebo infekcie mozgu.

Ďalšou potenciálnou nevýhodou je nutnosť absolútneho pokoja, pri akomkoľvek pohybe, či iných vonkajších podnetoch môže byť výsledok merania značne skreslený.

Výhody

Vyšetrenie nám ukazuje aktuálnu hodnotu tlaku v mozgu a to lekárom umožňuje reagovať na rozvoj vnútrolebečnej hypertenzie a určiť vhodnú liečbu, ktorá zahŕňa podávanie liekov proti opuchu (antiedematózne lieky) alebo prevedenie dekompresnej kraniotomie, kedy je otvorená lebka a vyberie sa časť kosti, čo zníži tlak pôsobiaci na mozog.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/mereni-nitrolebniho-tlaku

MUDr. Jiří Štefánek
Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

    Back to top button