Jannah Theme License is not validated, Go to the theme options page to validate the license, You need a single license for each domain name.

Apalický syndróm

Apalický syndróm čiže perzistentné vegetatívny stav je neurologický stav, ktorý je relatívne vzácny. Postihnutí týmto syndrómom sú však veľmi nároční na komplexnú ošetrovateľskú starostlivosť a stávajú sa často predmetom hlbokej kontroverzie. Čo je to apalický syndróm, aké sú jeho príčiny, ako sa prejavuje a ako ho liečiť?

Príčiny apalického syndrómu


Stav je spôsobený závažným poškodením koncového mozgu – niekoľkominútový nedostatok kyslíka, ťažké infekčné zápaly mozgového tkaniva, úrazy, rozsiahle krvácanie do mozgu, difúzne axonálne poranenia, a pod. koncový mozog je to, čo pozná väčšina laikov – jedná sa o orgán rozdelený na dve pologule, na jeho povrchu vidíme závity.

Prejavy

Koncový mozog nás robí ľuďmi, vďaka nemu máme vôľu a sme schopní plánovanej činnosti.

Umožňuje nám vyhodnocovať vnemy z vonkajšieho prostredia a reagovať na ne.

Bez koncového mozgu by sa človek na prvý pohľad stal ležiacim nehybným a nereagujúcim tvorom, lenže to nie je až tak jednoduché.

U chorých s apalickým syndrómom je totiž zachovaný mozgový kmeň, ktorý zaisťuje bazálne prežitie a základné reflexy.

Aj napriek zničeniu koncového mozgu teda môže jedinec s apalickým syndrómom vykazovať zdanlivé prejavy života tak, ako ho poznáme – usmieva sa, môže pozorovať pohybujúce sa predmety, má zachované reflexy, sám dýcha, je zachovaná aj srdcová činnosť.

Môže sa človek z apalického stavu prebrať?

To je značne individuálne – záleží na miere poškodenia koncového mozgu a na jeho schopnosti obnoviť stratené funkcie.

Všeobecne povedané je šanca na úpravu stavu nie príliš veľká a prudko klesá s dobou, kedy je postihnutý v apalickom stave.

Pozn: Apalický syndróm sa niekedy mylne zamieňa s locked-in syndrómom. U tohto syndrómu je však úplne iný problém – rozpojenie koncového mozgu od kmeňa bez poškodenia koncového mozgu stráca jedinec takmer všetku hybnosť, ale je pri plnom vedomí!

Problematika apalického syndrómu bola mediálne prezentovaná napríklad v prípade Terri Schiavové, kedy išlo o právny spor medzi manželom a zvyškom rodiny, či v starostlivosti o príslušnú pokračovať alebo nie.

Manžel v súdnom spore zvíťazil a po 15 rokoch apalického stavu bolo rozhodnuté v starostlivosti nepokračovať. Lekári prestali T. Schiavovej podávať výživu, čo následne viedlo k definitívnej smrti organizmu. Viac o tomto prípade si môžete prečítať niekde na internete.

Diagnostika

Pre diagnózu syndrómu treba neurologické vyšetrenie a využitie zobrazovacích metód (CT mozgu, magnetická rezonancia), ktoré preukážu závažné poškodenie koncového mozgu.

Liečba

Apalický syndróm ako taký je neliečiteľný.

Je nutná komplexná ošetrovateľská starostlivosť s polohovaním pacienta na zabránenie preležanín, zabezpečenie výživy (obvykle pomocou PEG) a potom sa čaká, či dôjde k úprave stavu.

Dlhodobejšia prognóza je v podmienkach bežného zdravotníctva neistá, pretože časom sa pri dlhodobom ležaní objavia infekčné komplikácie (zápaly pľúc, infekcie močových ciest), na ktoré postihnutý nakoniec zomrie.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/apalicky-syndrom

MUDr. Jiří Štefánek
Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

    Back to top button