Apalický syndróm
Apalický syndróm čiže perzistentné vegetatívny stav je neurologický stav, ktorý je relatívne vzácny. Postihnutí týmto syndrómom sú však veľmi nároční na komplexnú ošetrovateľskú starostlivosť a stávajú sa často predmetom hlbokej kontroverzie. Čo je to apalický syndróm, aké sú jeho príčiny, ako sa prejavuje a ako ho liečiť?
Príčiny apalického syndrómu
Stav je spôsobený závažným poškodením koncového mozgu – niekoľkominútový nedostatok kyslíka, ťažké infekčné zápaly mozgového tkaniva, úrazy, rozsiahle krvácanie do mozgu, difúzne axonálne poranenia, a pod. koncový mozog je to, čo pozná väčšina laikov – jedná sa o orgán rozdelený na dve pologule, na jeho povrchu vidíme závity.
Prejavy
Koncový mozog nás robí ľuďmi, vďaka nemu máme vôľu a sme schopní plánovanej činnosti.
Umožňuje nám vyhodnocovať vnemy z vonkajšieho prostredia a reagovať na ne.
Bez koncového mozgu by sa človek na prvý pohľad stal ležiacim nehybným a nereagujúcim tvorom, lenže to nie je až tak jednoduché.
U chorých s apalickým syndrómom je totiž zachovaný mozgový kmeň, ktorý zaisťuje bazálne prežitie a základné reflexy.
Aj napriek zničeniu koncového mozgu teda môže jedinec s apalickým syndrómom vykazovať zdanlivé prejavy života tak, ako ho poznáme – usmieva sa, môže pozorovať pohybujúce sa predmety, má zachované reflexy, sám dýcha, je zachovaná aj srdcová činnosť.
Môže sa človek z apalického stavu prebrať?
To je značne individuálne – záleží na miere poškodenia koncového mozgu a na jeho schopnosti obnoviť stratené funkcie.
Všeobecne povedané je šanca na úpravu stavu nie príliš veľká a prudko klesá s dobou, kedy je postihnutý v apalickom stave.
Pozn: Apalický syndróm sa niekedy mylne zamieňa s locked-in syndrómom. U tohto syndrómu je však úplne iný problém – rozpojenie koncového mozgu od kmeňa bez poškodenia koncového mozgu stráca jedinec takmer všetku hybnosť, ale je pri plnom vedomí!
Problematika apalického syndrómu bola mediálne prezentovaná napríklad v prípade Terri Schiavové, kedy išlo o právny spor medzi manželom a zvyškom rodiny, či v starostlivosti o príslušnú pokračovať alebo nie.
Manžel v súdnom spore zvíťazil a po 15 rokoch apalického stavu bolo rozhodnuté v starostlivosti nepokračovať. Lekári prestali T. Schiavovej podávať výživu, čo následne viedlo k definitívnej smrti organizmu. Viac o tomto prípade si môžete prečítať niekde na internete.
Diagnostika
Pre diagnózu syndrómu treba neurologické vyšetrenie a využitie zobrazovacích metód (CT mozgu, magnetická rezonancia), ktoré preukážu závažné poškodenie koncového mozgu.
Liečba
Apalický syndróm ako taký je neliečiteľný.
Je nutná komplexná ošetrovateľská starostlivosť s polohovaním pacienta na zabránenie preležanín, zabezpečenie výživy (obvykle pomocou PEG) a potom sa čaká, či dôjde k úprave stavu.
Dlhodobejšia prognóza je v podmienkach bežného zdravotníctva neistá, pretože časom sa pri dlhodobom ležaní objavia infekčné komplikácie (zápaly pľúc, infekcie močových ciest), na ktoré postihnutý nakoniec zomrie.
Zdroj: https://www.stefajir.cz/apalicky-syndrom
Použité zdroje: základné zdroje textu