Apalický syndróm

Apalický syndróm čiže perzistentné vegetatívny stav je neurologický stav, ktorý je relatívne vzácny. Postihnutí týmto syndrómom sú však veľmi nároční na komplexnú ošetrovateľskú starostlivosť a stávajú sa často predmetom hlbokej kontroverzie. Čo je to apalický syndróm, aké sú jeho príčiny, ako sa prejavuje a ako ho liečiť?

Príčiny apalického syndrómu


Stav je spôsobený závažným poškodením koncového mozgu – niekoľkominútový nedostatok kyslíka, ťažké infekčné zápaly mozgového tkaniva, úrazy, rozsiahle krvácanie do mozgu, difúzne axonálne poranenia, a pod. koncový mozog je to, čo pozná väčšina laikov – jedná sa o orgán rozdelený na dve pologule, na jeho povrchu vidíme závity.

Prejavy

Koncový mozog nás robí ľuďmi, vďaka nemu máme vôľu a sme schopní plánovanej činnosti.

Umožňuje nám vyhodnocovať vnemy z vonkajšieho prostredia a reagovať na ne.

Bez koncového mozgu by sa človek na prvý pohľad stal ležiacim nehybným a nereagujúcim tvorom, lenže to nie je až tak jednoduché.

U chorých s apalickým syndrómom je totiž zachovaný mozgový kmeň, ktorý zaisťuje bazálne prežitie a základné reflexy.

Aj napriek zničeniu koncového mozgu teda môže jedinec s apalickým syndrómom vykazovať zdanlivé prejavy života tak, ako ho poznáme – usmieva sa, môže pozorovať pohybujúce sa predmety, má zachované reflexy, sám dýcha, je zachovaná aj srdcová činnosť.

Môže sa človek z apalického stavu prebrať?

To je značne individuálne – záleží na miere poškodenia koncového mozgu a na jeho schopnosti obnoviť stratené funkcie.

Všeobecne povedané je šanca na úpravu stavu nie príliš veľká a prudko klesá s dobou, kedy je postihnutý v apalickom stave.

Pozn: Apalický syndróm sa niekedy mylne zamieňa s locked-in syndrómom. U tohto syndrómu je však úplne iný problém – rozpojenie koncového mozgu od kmeňa bez poškodenia koncového mozgu stráca jedinec takmer všetku hybnosť, ale je pri plnom vedomí!

Problematika apalického syndrómu bola mediálne prezentovaná napríklad v prípade Terri Schiavové, kedy išlo o právny spor medzi manželom a zvyškom rodiny, či v starostlivosti o príslušnú pokračovať alebo nie.

Manžel v súdnom spore zvíťazil a po 15 rokoch apalického stavu bolo rozhodnuté v starostlivosti nepokračovať. Lekári prestali T. Schiavovej podávať výživu, čo následne viedlo k definitívnej smrti organizmu. Viac o tomto prípade si môžete prečítať niekde na internete.

Diagnostika

Pre diagnózu syndrómu treba neurologické vyšetrenie a využitie zobrazovacích metód (CT mozgu, magnetická rezonancia), ktoré preukážu závažné poškodenie koncového mozgu.

Liečba

Apalický syndróm ako taký je neliečiteľný.

Je nutná komplexná ošetrovateľská starostlivosť s polohovaním pacienta na zabránenie preležanín, zabezpečenie výživy (obvykle pomocou PEG) a potom sa čaká, či dôjde k úprave stavu.

Dlhodobejšia prognóza je v podmienkach bežného zdravotníctva neistá, pretože časom sa pri dlhodobom ležaní objavia infekčné komplikácie (zápaly pľúc, infekcie močových ciest), na ktoré postihnutý nakoniec zomrie.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/apalicky-syndrom

MUDr. Jiří Štefánek
Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

    Back to top button