Vyliec.sk > Syndrómy > Locked-in syndróm

Locked-in syndróm

Čo je to Locked-in syndróm, aké sú jeho príčiny a prejavy? Ako tento syndróm diagnostikovať a môžeme ho vôbec nejako účinne liečiť? Locked-in syndróm čiže syndróm uzamknutia je našťastie relatívne vzácny neurologický stav, ktorý spočíva v úplnom a trvalom ochrnutí pri zachovanom vedomí.

Príčiny Locked-in syndrómu


Príčinou vzniku syndrómu je poškodenie mozgového kmeňa v oblasti Varolovho mosta. Najčastejšími príčinami je cievna mozgová príhoda (ischemická alebo krvácavá) spôsobená postihnutím bazilárnej tepny (arteria basilaris). Táto tepna stúpa po prednej strane mozgového kmeňa smerom k mozgu a vyživuje podstatnú časť mozgového kmeňa. Ďalším vyvolávajúcim faktorom môže byť úraz hlavy.

Prejavy

Poškodenie Varolovho mosta nezničí žiadne dôležité centrum nevyhnutne potrebné pre prežitie, avšak dôjde k prerušeniu vedenia signálov medzi vlastným mozgom a miechou. Dôsledkom je absolútna strata hybnosti všetkých svalov v tele a rovnako tak strata citlivosti pri úplnom vedomí. Funkčné zostanú iba pohyby očami a žmurkanie.

Skúste si ľahnúť na posteľ a pozerať sa do stropu. Môžete pri tom hýbať očami, inak sa nesmiete vôbec pohnúť a ani hovoriť. Po niekoľkých minútach sa začnete nudiť. Predstavte si, že postihnutý takto leží hodiny, dni, týždne, mesiace, či dokonca roky.

Drvivá väčšina chorých pacientov s Locked-in syndrómom umiera do niekoľkých mesiacov na najrôznejšie komplikácie (často infekčné zápaly pľúc), moderná lekárska veda však dokáže niektorých chorých udržať pri “živote” celé roky.

Liečba

Liečba syndrómu nie je možná. Komplexná starostlivosť iba udržuje chorého pri živote. Táto problematika je v spoločnosti určite kontroverznou témou. Každý z nás, ktorí o podobných prípadoch počul, si určite kladú otázku, ako by na danú situáciu reagoval, či by kvôli tejto problematike bolo možné umožnenie eutanázie, alebo zastaviť liečbu komplikácií základnej choroby (napr. zápalu pľúc) so súhlasom pacienta.

Jednoznačne správne riešenie zrejme nikdy nebude, môžeme len dúfať, že my osobne nikdy nebudeme nútení túto dilemu riešiť.

Pozrite si a využite aktuálne akcie a zľavy v lekárni Dr.Max z kategórie výživové doplnky. Akcie až do výšky -20% alebo 2+1 zadarmo!

Zdroj: https://www.stefajir.cz/locked-in-syndrom

Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.