Vyliec.sk > Príznaky > Dvojité videnie

Dvojité videnie

dvojité videnieDvojité videnie sa odborne označuje ako diplopia a môže byť spojené s celým množstvom rozlične závažných chorôb. Hneď v úvode je potrebné rozlíšiť dvojité videnie pri pohľade jedným okom (menej časté) alebo pri pohľade dvoma očami (častejšie).

Čo všetko môže dvojité videnie spôsobiť a ako ho diagnostikovať? Viac sa dozviete v nasledujúcom článku.

Príčiny dvojitého videnia jedným okom:


1. Očné ochorenia

Ak je jedným okom objekt dvakrát, je porucha zvyčajne v oku. Pomerne často sa jedná o ochorenie očnej rohovky alebo šošovky (napr. katarakta).

Príčiny dvojitého videnia oboma očami:

V tomto prípade je z nejakého dôvodu narušený pohyb očí, tj. očné svaly ovládajúce zacielenie na konkrétny objekt nepracujú úplne správne.

Pozrite si a využite aktuálne špeciálne akcie Dr.Max – až do výšky – 40%!

1. Mozgová príhoda

Ak je pri mozgovej mŕtvici postihnutá časť mozgu, ktorá je zodpovedná za správnu funkciu niektorého z okohybných svalov, potom je dôsledkom jeho ochrnutie a dvojité videnie.

Zvyčajne vzniká len pri pohľade určitým smerom, v iných smeroch môže človek vidieť úplne normálne, to záleží na tom, ktorý zo svalov je vyradený z funkcie. Pri ťažšom postihnutí môžeme na človeku vidieť nesúmernosť pri pohľade – škúlenie. Drobné postihnutia nemusíme ani spozorovať, subjektívne ťažkosti však môžu byť veľmi nepríjemné aj u neho.

2. Mozgové nádory

Podobne ako mozgová mŕtvica môže mozgový nádor rastúci v blízkosti mozgových centier a dráh ovládajúcich okohybné svaly narušiť ich funkciu.

3. Roztrúsená skleróza

Toto autoimunitné ochorenie postihuje centrálny nervový systém, tj. mozog aj miechu. Výsledné narušenie funkcie okohybných svalov môže byť jedným z mnohých príznakov. Detailnejšie informácie nájdete v článku o roztrúsenej skleróze.

4. Úraz hlavy

Dvojité videnie sa môže dočasne vyskytovať u otrasu mozgu spoločne s nevoľnosťou, vracaním a bolesťami hlavy.

5. Myasthenia gravis

Diplopia je jedným z typických príznakov. Toto ochorenie je oproti predchádzajúcim vzácne a jedná sa o autoimunitný proces, kedy protilátky nášho tela zjednodušene povedané útočia na naše nervosvalové platničky a tým narúšajú prenos vzruchov z nervov na svaly. Detailnejšie informácie nájdete v príslušnom článku.

Diagnostika dvojitého videnia

Pacient s pocitom dvojitého videnia by mal byť vyšetrený neurológom a očným lekárom (vrátane vyšetrenia očného pozadia). Okrem fyzikálneho neurologického vyšetrenia sa zvyčajne vykonáva CT vyšetrenie mozgu.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/dvojite-videni

MUDr. Jiří Štefánek

Článok je prevzatý po dohode od autora MUDr. Jiří Štefánek.

Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.