Vyšetrenie očného pozadia

vyšetrenie očného pozadiaČo je to vyšetrenie očného pozadia, aký je jeho princíp a aké sú dôvody na toto vyšetrenie? Ako sa pred vyšetrením treba pripraviť a aké sú jeho výhody a nevýhody?

Vyšetrenie očného pozadia je jednou zo základných vyšetrovacích metód v očnom lekárstve a má význam aj pre iné medicínske odbory vrátane interného lekárstva. Pre lepšie pochopenie je nutné si z anatomického hľadiska očné pozadie lepšie definovať – myslíme tým vyšetrenie zadnej časti oka, kde nájdeme sietnicu a v nej prebiehajúce cievy, ktoré ju vyživujú.

Sietnica obsahuje zmyslové svetlocitlivé bunky, ktoré po dopade svetla premieňajú svetelnú energiu v nervové vzruchy a tie sú pomocou nervových vlákien (ktorá sa spájajú v optický nerv) vedené do mozgu.

Princíp vyšetrenia očného pozadia


Vyšetrenie sa vykonáva pomocou oftalmoskopu. Existuje viac typov oftalmoskopov – priame a nepriame.

Priamy oftalmoskop je prístroj veľkosti baterky, ktorý sa prikladá k vyšetrovanému oku. Nepriamy oftalmoskop má podobu šošovky a zdroja svetla, vyšetrujúci lekár si tento prístroj pripevní na hlavu drží ho pred vyšetrovaným okom.

Pred samotným vyšetrením sa do vyšetrovaného oka zvyčajne nakvapká látka, ktorá rozšíri zrenicu a tým zlepší prehľadnosť očného pozadia.

Príprava pred vyšetrením očného pozadia

Na vyšetrenie sa pacient nemusí nijako špeciálne pripravovať a nemusí byť nalačno.

Ak bude pred vyšetrením vykonané rozkvapkanie oka, mal by pacient vopred počítať s niekoľkohodinovým zákazom viesť motorové vozidlo (viac viď. nižšie).

Dôvody na vyšetrenie očného pozadia

Vyšetrenie môže byť vykonané očným lekárom pri poruchách zraku (vrátane dvojitého videnia), z interného hľadiska sa vyšetrenie očného pozadia vykonáva pravidelne u pacientov s cukrovkou 1. typu, cukrovkou 2. typu (k včasnej diagnóze diabetickej retinopatie) a u chorých s vysokým tlakom (ktorý môže poškodiť cievky sietnice a zvyšuje riziko vzniku degenerácie žltej škvrny).

Z akútnych stavov je vyšetrenie očného pozadia dôležité k nálezu odlúčenia sietnice.

Pre neurológa je veľmi podstatné, že pri vnútrolebečnom pretlaku sa na očnom pozadí objaví opuch zrakového nervu, z toho dôvodu sa vyšetrenie očného pozadia robí aj u pacientov pred plánovanou lumbálnou punkciou (tá by sa totiž pri vnútrolebečnom pretlaku vykonávať nemala).

Nevýhody vyšetrenia očného pozadia

Po vyšetrení s rozkvapkaním oka bude človek vidieť rozmazane a z toho dôvodu by v tejto dobe nemal viesť motorové vozidlo, alebo vykonávať akúkoľvek inú činnosť, pri ktorej potrebuje dobre vidieť.

Výhody vyšetrenia

Vyšetrenie očného pozadia je ľahko dostupné a môže nás informovať nielen o chorobách oka, ale aj o mnohých iných chorobách, ktoré sa prejavujú postihnutím očného pozadia.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/vysetreni-ocniho-pozadi

MUDr. Jiří Štefánek
Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

    Back to top button