Vyliec.sk > Choroby > Degenerácia žltej škvrny

Degenerácia žltej škvrny

degenerácia žltej škvrnyDegenerácia žltej škvrny je očné ochorenie, ktoré je časté u ľudí vyššieho veku. Odborne ho označujeme ako makulárna degenerácia a je v našich zemepisných šírkach častým pôvodcom zhoršovaniu zraku. Aby sme pochopili podstatu ochorenia, je vhodné si povedať niekoľko základných informácií o anatómii oka a o žltej škvrne.

Svetlo dopadá do oka cez rohovku, potom prechádza šošovkou a dopadá na očné pozadie na sietnici. V sietnici sú svetlocitlivé bunky (tyčinky a čapíky), ktoré dokážu zachytiť svetelnú energiu a premeniť ju na nervové vzruchy. Tieto vzruchy sú potom do mozgu vedené nervovými vláknami, ktoré sa spájajú v mohutný optický nerv. Hustota zmyslových buniek na sietnici nie je rovnomerná, na jednom mieste sa nachádza veľké množstvo čapíkov a toto miesto označujeme ako "žltú škvrnu". Táto oblasť nám zaručuje najkvalitnejšie a najostrejšie videnie.

Degenerácia žltej škvrny a jej príčiny


Degenerácia makuly alebo degenerácia žltej škvrny je najčastejšie spôsobená ochorením drobných ciev v sietnici, ktoré bývajú podmienené aterosklerózou, vysokým tlakom, vysokým cholesterolom,  stresom a fajčením.

Niektoré formy degenerácie makuly môžu vznikať na základe určitého genetického predpokladu, tie potom vnikajú už v mladšom veku. Poškodenie krvných cievok postihne bohato zásobenú žltú škvrnu a môže dôjsť k odumieraniu zmyslových buniek.

Pozrite si a využite aktuálne špeciálne akcie Dr.Max – až do výšky – 40%!

Za poškodené cievy môžu na sietnici vznikať nové náhradné cievky, ktoré však bývajú krehké a ľahko z nich uniká krv a bielkoviny. Vznikajúce drobné krvácania môžu sietnicu aj žltú škvrnu ďalej poškodiť a to natrvalo.

Degenerácia žltej škvrny a jej prejavy

Choroba sa začne prejavovať zhoršovaním zraku a to tak, že sa v stredu zorného poľa vytvoria poruchy videnia (často v podobe tmavého "fľaku"), ktorá sa môže postupne zväčšovať a skončiť úplnou stratou zraku. Zhoršuje sa vnímanie farieb, ktoré sa začínajú zdať vyblednuté.

Diagnostika

Základom je očné vyšetrenie vrátane vyšetrenia očného pozadia a zhodnotenie periférneho videnia, ktoré by u typickej degenerácie žltej škvrny malo byť viacmenej normálne zachované.

Liečba

Je potrebný zákaz fajčenia, dôsledná liečba vysokého tlaku, liečba vysokého cholesterolu a podávanie rôznych preparátov proti oxidačnému stresu (napríklad vitamín C). Novootvorené krvácajúce cievy v sietnici možno ošetriť laserom. Pomerné sľubné je využitie biologickej liečby, pričom ide o podávanie preparátov, ktoré blokujú novotvorbu cievok sietnice.

Degenerácia žltej škvrny

MUDr. Jiří Štefánek

Článok je prevzatý po dohode od autora MUDr. Jiří Štefánek.

Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.