Opuch papily zrakového nervu (kongestívna papila)

Opuch papily zrakového nervu Papila zrakového nervu je miesto na sietnici oka, kde začína zrakový nerv, ktorý odtiaľto smeruje smerom mozgu. Opuch papily zrakového nervu (edém papily zrakového nervu) sa tiež označuje ako kongestívna papila *. Ide o príznak, ktorého význam nemožno podceňovať a má dôležité dôsledky v ďalšom vyšetrovaní a terapií. Poďme si o tomto stave niečo povedať.

Opuch papily zrakového nervu a jeho príčiny


Opuch papily zrakového nervu je vyvolaný vnútrolebečným pretlakom. V drvivej väčšine ide o závažné situácie (zápaly mozgu, zápaly mozgových blán, mozgové nádory, krvácanie do mozgu a ďalšie).

V tomto prípade nájdeme opuchy papily zrakového nervu obojstranne.

Z ďalších príčin sa opuch zrakového nervu môže objaviť pri uzáveroch tepien a žíl sietnice, u glaukómu (zelený zákal), pri zápaloch optického nervu, u poškodenia zrakového nervu metanolom a pri niektorých formách akútnej lymfatickej leukémie (pri infiltrácii papily nádorovými lymfocytmi). U týchto stavov sa môže opuch papily vyskytovať aj jednostranne.

* Pozn: Niektorí autori pojem „kongestívna papila“ používajú iba pre opuch papily zrakového nervu, ktorý je spôsobený vnútrolebečným pretlakom.

Diagnostika a význam

Opuch papily môže byť potvrdený pri vyšetrení očného pozadia očným lekárom.

Nasledovať by malo neurologické vyšetrenie a prevedenie niektorej zobrazovacej metódy (CT vyšetrenie, magnetická rezonancia mozgu ), ktorá má za cieľ potvrdiť prítomnosť stavov vedúcich k vnútrolebečnému pretlaku.

Dôležité je, že ľuďom s opuchom papily zrakového nervu vzniknutým v dôsledku vnútrolebečnej hypertenzie by nemala byť vykonávaná lumbálna punkcia, pretože zníženie tlaku v chrbtovom kanále môže pri prítomnom vnútrolebečnom pretlaku natlačiť mozog na kostenú lebečnú spodinu, čo spôsobuje poruchu dychového centra a smrť.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/otok-papily-zrakoveho-nervu

MUDr. Jiří Štefánek
Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

    Back to top button