Vyliec.sk > Choroby > Glaukóm (zelený zákal)

Glaukóm (zelený zákal)

glaukómZelený zákal (odborne glaukóm) je pomerne časté očné ochorenie. Môže viesť k postupnému zhoršovaniu zraku, bolestiam aj závažnému poškodeniu zrakového nervu. Nemal by byť zamieňaný so šedým zákalom, čo je úplne iné ochorenie.

V zadnej komore oka (v tzv. riasnatom telesu) sa produkuje vnútroočná tekutina a odteká cez zrenicu do komory prednej a odtiaľto sa z priestoru medzi rohovkou a dúhovkou (tzv. komorový uhol) vstrebáva do okolitých ciev a teda do krvného obehu. Ak dôjde k poruche odtoku vnútroočnej tekutiny, vzniká v oku pretlak. Tento zvýšený tlak vnútroočnej tekutiny je potom spojený so vznikom glaukómu.

Príčiny glaukómu


Riziko vzniku choroby rastie s vekom a je vyššie u žien ako u mužov. Existuje niekoľko genetických príčin vzniku choroby a glaukóm môže vzniknúť ako vrodená porucha. Okrem toho sa glaukóm častejšie vytvára u chronických diabetikov, po úrazoch oka a po vnútroočných zápaloch (napr. zápaly dúhovky). Vnútroočný tlak môže byť zvyšovaný aj množstvom liekov.

Najmä vplyv niektorých liekov na zvýšenie vnútroočného tlaku má význam v internej medicíne, pretože tieto lieky by pacient s glaukómom nemal užívať. Patria sem napríklad niektoré lieky rozťahujúce priedušky (využívané v liečbe CHOCHP a astmy), lieky proti Parkinsonovej chorobe a niektoré psychiatrické liečivá.

Pozrite si a využite aktuálne špeciálne akcie Dr.Max – až do výšky – 40%!

Prejavy

Vysoký vnútroočný tlak vedie k poškodzovaniu zrakového nervu. Choroba môže prebiehať relatívne bezpríznakovo s "obyčajným" postupným zhoršovaním zraku, občasnými mihaniami a výpadkami periférneho zorného poľa. Miesto, kam človek hľadí, býva pomerne dlho videné normálne, okraje zorného poľa však postupne strácajú ostrosť a objavujú sa v ňom tiene a čierne škvrny. Neliečená choroba by nakoniec skončila úplným oslepnutím.

Veľmi zriedkavo sa môže objaviť tzv. glaukómový záchvat. Ten sa prejaví bolesťou a začervenaním postihnutého oka, poruchou videnia a z celkových príznakov sa objavuje nevoľnosť a zvracanie. Pri záchvate je nutné ihneď vyhľadať očného lekára.

Diagnostika

Pri podozrení na glaukóm by mal pacient absolvovať vyšetrenia očným lekárom, ktorý má možnosť vyšetriť zrakovú ostrosť, periférne videnie a čo je najdôležitejšie - aj výšku vnútroočného tlaku. Prístroj meria vnútroočný tlak úplne neinvazívne podľa odporu, ktorý kladie ľudské oko prúdu vzduchu.

Liečba

Liečbu je nutné začať čo najskôr. V ideálnom prípade sa podarí zastaviť zhoršovanie choroby, už vzniknutú poruchu zraku však nejde zvrátiť. Základom liečby sú lieky znižujúce vnútroočný tlak (znížením tvorby vnútroočnej tekutiny, zvýšením odtoku vnútroočnej tekutiny z oka, a pod.).

Užívajú sa vo forme očných kvapiek, čo zaisťuje lokálny účinok a znižuje ich možné celkové nežiaduce účinky. V prípade nedostatočného účinku týchto liekov sa vykonávajú rôzne zákroky laserom alebo priamo chirurgické zákroky. Liečebných postupov je viac a v zásade je ich podstatou zabezpečenie lepšieho odtoku očnej tekutiny.

Glaukóm (zelený zákal)

MUDr. Jiří Štefánek

Článok je prevzatý po dohode od autora MUDr. Jiří Štefánek.

Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.