Glaukóm (zelený zákal)

glaukómZelený zákal (odborne glaukóm) je pomerne časté očné ochorenie. Môže viesť k postupnému zhoršovaniu zraku, bolestiam aj závažnému poškodeniu zrakového nervu. Nemal by byť zamieňaný so šedým zákalom, čo je úplne iné ochorenie. V zadnej komore oka (v tzv. riasnatom telesu) sa produkuje vnútroočná tekutina a odteká cez zrenicu do komory prednej a odtiaľto sa z priestoru medzi rohovkou a dúhovkou (tzv. komorový uhol) vstrebáva do okolitých ciev a teda do krvného obehu.

Ak dôjde k poruche odtoku vnútroočnej tekutiny, vzniká v oku pretlak. Tento zvýšený tlak vnútroočnej tekutiny je potom spojený so vznikom glaukómu.

Príčiny glaukómu


Riziko vzniku choroby rastie s vekom a je vyššie u žien ako u mužov. Existuje niekoľko genetických príčin vzniku choroby a glaukóm môže vzniknúť ako vrodená porucha.

Okrem toho sa glaukóm častejšie vytvára u chronických diabetikov, po úrazoch oka a po vnútroočných zápaloch (napr. zápaly dúhovky). Vnútroočný tlak môže byť zvyšovaný aj množstvom liekov.

Najmä vplyv niektorých liekov na zvýšenie vnútroočného tlaku má význam v internej medicíne, pretože tieto lieky by pacient s glaukómom nemal užívať.

Patria sem napríklad niektoré lieky rozťahujúce priedušky (využívané v liečbe CHOCHP a astmy), lieky proti Parkinsonovej chorobe a niektoré psychiatrické liečivá.

Prejavy

Vysoký vnútroočný tlak vedie k poškodzovaniu zrakového nervu. Choroba môže prebiehať relatívne bezpríznakovo s „obyčajným“ postupným zhoršovaním zraku, občasnými mihaniami a výpadkami periférneho zorného poľa.

Miesto, kam človek hľadí, býva pomerne dlho videné normálne, okraje zorného poľa však postupne strácajú ostrosť a objavujú sa v ňom tiene a čierne škvrny.

Neliečená choroba by nakoniec skončila úplným oslepnutím.

Veľmi zriedkavo sa môže objaviť tzv. glaukómový záchvat. Ten sa prejaví bolesťou a začervenaním postihnutého oka, poruchou videnia a z celkových príznakov sa objavuje nevoľnosť a zvracanie. Pri záchvate je nutné ihneď vyhľadať očného lekára.

Diagnostika

Pri podozrení na glaukóm by mal pacient absolvovať vyšetrenia očným lekárom, ktorý má možnosť vyšetriť zrakovú ostrosť, periférne videnie a čo je najdôležitejšie – aj výšku vnútroočného tlaku.

Prístroj meria vnútroočný tlak úplne neinvazívne podľa odporu, ktorý kladie ľudské oko prúdu vzduchu.

Liečba

Liečbu je nutné začať čo najskôr. V ideálnom prípade sa podarí zastaviť zhoršovanie choroby, už vzniknutú poruchu zraku však nejde zvrátiť.

Základom liečby sú lieky znižujúce vnútroočný tlak (znížením tvorby vnútroočnej tekutiny, zvýšením odtoku vnútroočnej tekutiny z oka, a pod.). Užívajú sa vo forme očných kvapiek, čo zaisťuje lokálny účinok a znižuje ich možné celkové nežiaduce účinky.

V prípade nedostatočného účinku týchto liekov sa vykonávajú rôzne zákroky laserom alebo priamo chirurgické zákroky.

Liečebných postupov je viac a v zásade je ich podstatou zabezpečenie lepšieho odtoku očnej tekutiny.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/zeleny-zakal-glaukom

MUDr. Jiří Štefánek
Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

    Back to top button