Zápal dúhovky

Zápal dúhovkyZápal dúhovky čiže iritída je veľmi nepríjemný problém, ktorý postihuje predovšetkým pacientov trpiacich autoimunitnými ochoreniami alebo osoby s citlivými očami. Dúhovka je oblasť oka, ktorá ako prstenec obopína zrenicu a je vždy farebne charakteristická. Farba dúhovky tak udáva tiež samotnú farbu oka. Dúhovka aktívne reaguje na svetlo. Podľa intenzity osvetlenia sa buď rozšíri alebo zúži a reguluje tak počet svetelných lúčov, ktoré do oka vniknú.

Príčiny zápalu dúhovky


Príčin vzniku zápalu dúhovky je niekoľko:

Príznaky a komplikácie zápalu dúhovky

Ochorenie sa sprvu prejaví bolesťou očí, pálením a štípaním. Bolesť je tupého charakteru a silnie pri pohľade do blízka.

Oči chorého sú začervenané a pacient trpí intenzívnym slzením.

Ďalej sa môže objaviť silná svetloplachosť a rozmazané videnie. Chorý často trpia bolesťami a motaním hlavy, ktoré môže prejsť v závraty. Dúhovka pacienta stráca okrúhly tvar.

Pokiaľ nedôjde k včasnej liečbe, môžu sa vyskytnúť komplikácie. Medzi najčastejšie patrí rozvoj škúlenie, porúch videnia a šedého zákalu.

Diagnostika

Diagnostika zápalu dúhovky spadá do kompetencie očného lekára čiže oftalmológa. Ten určí správnu diagnózu na základe vyšetrenia pacienta.

Veľkú úlohu hrá tiež anamnéza pacienta, ktorá často obsahuje práve imunologické ochorenia alebo nedávno prekonané zápaly spojiviek.

Liečba zápalu dúhovky

Základom liečby zápalu dúhovky je v prvom rade kľudový režim pre oči.

Lekár predpíše chorému kvapky na rozšírenie zrenice, čím dôjde k upokojeniu dúhovky.

Ak je príčinou vzniku imunologickej ochorení, užíva pacient kortikoidy. V prípade bakteriálneho pôvodu infekcie predpíše lekár antibiotiká.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/zanet-duhovky

MUDr. Jiří Štefánek
Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

    Back to top button