Oftalmológia

Choroby v odbore oftalmológia:Vyšetrenia v odbore oftalmológia:
Albinizmus

Albinizmus

Albinizmus je vrodený stav, ktorý je u postihnutého viditeľný na prvý pohľad. Môže postihovať ľudí všetkých farieb pleti, skutočne teda existujú aj černosi-albíni. V tomto článku sa dozviete hlavné informácie o príčinách, prejavoch, diagnostike a liečbe albinizmu. Albinizmus a jeho príčiny Príčinou je genetická mutácia, ktorá spôsobí narušenie metabolizmu farbivá melanínu, ktorý je zodpovedný za sfarbenie …

Chlamýdie

Chlamýdie

Chlamýdie sú mikroorganizmy, ktoré väčšina lekárov zaraďuje k baktériám. Chlamýdií je mnoho druhov, najznámejšie sú Chlamydia trachomatis, Chlamydia psittaci a Chlamydia pneumoniae. Chlamýdie sú v našej populácii rozšírené, spôsobujú množstvo ochorení a infekcie chlamýdiami so sebou môžu niesť veľa vážnych komplikácií. Chlamýdie sú mikroskopické jednobunkové organizmy, ktoré sa voči nám správajú paraziticky. Potiaľto je podoba …

degenerácia žltej škvrny

Degenerácia žltej škvrny

Degenerácia žltej škvrny je očné ochorenie, ktoré je časté u ľudí vyššieho veku. Odborne ho označujeme ako makulárna degenerácia a je v našich zemepisných šírkach častým pôvodcom zhoršovaniu zraku. Aby sme pochopili podstatu ochorenia, je vhodné si povedať niekoľko základných informácií o anatómii oka a o žltej škvrne. Svetlo dopadá do oka cez rohovku, potom …

Diabetická retinopatia

Diabetická retinopatia

Diabetická retinopatia je jednou z mnohých cievnych komplikácií cukrovky. Jedná sa o veľmi vážny stav, ktorý môže chorému spôsobiť trvalú a nevratnú slepotu. Diabetická retinopatia, čo všetko ju môže spôsobiť, ako sa prejavuje, ako ju diagnostikovať a ako liečiť? Viac sa dozviete v nasledujúcom článku. Diabetická retinopatia a jej príčiny Problém spočíva v drobných cievach sietnice, …

glaukóm

Glaukóm (zelený zákal)

Zelený zákal (odborne glaukóm) je pomerne časté očné ochorenie. Môže viesť k postupnému zhoršovaniu zraku, bolestiam aj závažnému poškodeniu zrakového nervu. Nemal by byť zamieňaný so šedým zákalom, čo je úplne iné ochorenie. V zadnej komore oka (v tzv. riasnatom telesu) sa produkuje vnútroočná tekutina a odteká cez zrenicu do komory prednej a odtiaľto sa …

Graves-Basedowova choroba

Graves-Basedowova choroba

Graves-Basedowova choroba patrí medzi ochorenia štítnej žľazy a býva spojená so zmenami jej funkcie. Aké sú príčiny, prejavy, diagnostika a liečba tejto choroby sa dozviete v nasledujúcom článku. Príčiny Graves-Basedowovej choroby Graves-Basedowova choroba je jedna z autoimunitných chorôb. To znamená, že sa v našom organizme začnú vytvárať agresívne protilátky (tzv. autoprotilátky), ktoré napádajú naše vlastné tkanivá, …

Hypertenzná kríza

Hypertenzná kríza

Hypertenzná kríza nie je definovaná jednotlivými autormi úplne rovnako, my si ju zjednodušene popíšme ako epizódu výrazne zvýšeného tlaku (cca nad 230 / 130mm ortuťového stĺpca), ktorá bezprostredne ohrozuje zdravie človeka vysokým rizikom rozvoja komplikácií. Okrem samotnej hodnoty krvného tlaku je dôležité aj to, ako rýchlo došlo k jeho zvýšeniu a na aké tlaky je …

Jačmenné zrno

Jačmenné zrno

Jačmenné zrno (odborne latinsky hordeolum) je pomerne častým problémom, ktorý riešia oční lekári. Nie je nebezpečné, ale zvyčajne spôsobuje chorému niekoľko ťažkostí. Aké sú príčiny, prejavy, diagnostika a liečba jačmenného zrna? To všetko sa dozviete v nasledujúcom článku. Príčiny jačmenného zrna Podstatou problému je upchatie mazových žliazok alebo potných žliazok v oblasti očného viečka. Dôjde …

Keratokonus

Keratokonus

Keratokonus je ochorenie postihujúce očnú rohovku, ktoré môže viesť k zhoršovaniu zraku a pôsobí nepríjemné problémy. Rohovku si môžeme predstaviť ako priehľadnú vrstvu, ktorá kryje a chráni oko a umožňuje prechod svetla na šošovku a ďalej hlbšie do oka. Aké sú presne príčiny, prejavy, diagnostika a liečba tejto choroby? Príčiny keratokonusu Presná príčina keratokonusu nie …

Kraniofaryngeom

Kraniofaryngeom

Kraniofaryngeom je nezhubný nádor mozgu, ktorý vyrastá v oblasti tzv. tureckého sedla na spodine mozgu, kde sa nachádza hypofýza. Aké sú príčiny, prejavy, diagnostika a liečba tejto choroby sa dozviete v nasledujúcom článku. Príčiny kraniofaryngeomu Kraniofaryngeom rastie zo zárodočného tkaniva, z ktorého za normálnych okolností vzniká predná časť podmozgovej žľazy. Prečo k tomu u niektorých ľudí …

kŕč očného viečka

Kŕč očného viečka

Kŕč očného viečka sa odborne označuje ako tzv. blefarospazmus. Je to nepríjemný stav, ktorý síce nie je ohrozujúci na živote, ale napriek tomu spôsobuje niekoľko problémov. Aké sú príčiny, prejavy, diagnostika a liečba kŕču očného viečka sa dozviete v nasledujúcom článku.  Príčiny kŕču očného viečka V mnohých prípadoch je príčina nejasná a ani vykonanými vyšetreniami nie je …

leberova atrofia zrakového nervu

Leberova atrofia zrakového nervu

Leberova atrofia zrakového nervu je našťastie zriedkavé vrodené ochorenie, ktoré je spojené s poruchami zraku. Čo je zaujímavé, podstatou je porucha bunkových organel známych ako mitochondrie. Choroba sa vyskytuje u jedného človeka na niekoľko desiatok tisíc zdravých jedincov. Príčiny Leberovej atrofie Príčinou je genetická mutácia v DNA, ktorá sa nachádza v mitochondriách. Mitochondrie sú organely …

Nedostatok vitamínu A (axeroftol, retinol)

Ako sa nedostatok vitamínu A prejavuje, aké sú príčiny tohto nedostatku a ako mu predchádzať? Vitamín A je označenie pre zlúčeninu retinol, axeroftol. Ide o vitamín rozpustný v tukoch, má význam pre zrak, imunitu a pre správnu funkciu povrchov slizníc. Vitamín A sa vyskytuje vo veľkom množstve v živočíšnych a rastlinných potravinách. Veľké množstvo je …

odlúpenie sietnice

Odlúpenie sietnice

Odlúpenie sietnice alebo tiež odtrhnutie retiny je ochorenie, ktoré postihuje oči. Sietnica je blana tučná 0,1 až 0,25 mm. Tvorí vnútornú časť očnej gule a je to práve tá oblasť, kde sa tvorí samotný obraz. Odlúpenie sietnice nesie veľký genetický potenciál, pokiaľ sa už niekedy v rodine toto ochorenie vyskytlo, existuje väčšia pravdepodobnosť, že ochorie …

Rakovina hrubého čreva

Rakovina hrubého čreva

Toto nádorové ochorenie sa tiež označuje ako kolorektálny karcinóm. Bohužiaľ v úmrtnosti na toto ochorenie je Slovenská republika na jednom z prvých miest na svete, aj keď vďaka skríningovým programom by sa mala situácia pomaly začať zlepšovať. Rakovina hrubého čreva a jej príčiny Istá časť prípadov tohto ochorenia je podmienená geneticky. To znamená, že riziko …

Retinitis pigmentosa

Retinitis pigmentosa

Retinitis pigmentosa je vrodené ochorenie oka, ktoré spôsobuje postupné zhoršovanie zraku. Choroba postihuje približne jedného človeka z 5000. Všetky príčiny, prejavy a následnú liečbu sa dozviete z nasledujúceho článku. Príčiny choroby retinitis pigmentosa Ochorenie je vrodené a dedičné takže je pre neho typický rodinný výskyt. V skutočnosti existuje celý rad foriem a podtypov retinitis pigmentosa …

Retinoblastóm

Retinoblastóm

Retinoblastóm je relatívne vzácny zhubný nádor, ktorý vyrastá z buniek sietnice. Sietnica je svetlocitlivá vrstva oka, ktorá obsahuje zmyslové bunky so schopnosťou vnímať svetelné podnety a prevádzať ich na nervové impulzy mieriace do mozgu, kde ich vnímame ako zrak. Existujú nejaké medicínske metódy vďaka ktorým sa dá liečiť retinoblastóm ? Ako ho diagnostikovať a ako …

Šedý zákal

Šedý zákal (Katarakta)

Šedý zákal patrí k najčastejším očným chorobám. Presnejšie povedané sa jedná o ochorenie šošovky, ktoré sa odborne označuje ako katarakta. Niektorou z jej foriem trpí nadpolovičná väčšina ľudí nad 60 rokov veku. Choroba sa nesmie zamieňať s podobne znejúcou chorobou známou ako zelený zákal (glaukóm), ktorý je spojený so zvýšeným vnútroočným tlakom. Aké sú príčiny …

Šeroslepota

Šeroslepota (Nyktalopia)

Šeroslepota sa odborne označuje ako nyktalopia, ktorá zhoršuje kvalitu videnia a je pre chorého veľmi obmedzujúca. Bližšie o tomto stave aké sú jeho príčiny, ako sa prejavuje, ako ho liečiť a diagnostikovať  si povieme v nasledujúcom článku. Šeroslepota a jej príčiny Príčinou je zlá funkcia zrakových tyčiniek v oku. Tyčinky sú zmyslové bunky sietnice, ktoré …

Trachóm

Trachóm

Trachóm je celosvetovo významným dôvodom porúch zraku.  Jedná sa o chronické, infekčné a nákazlivé ochorenie. Viac o príčinách nákazy, prejavoch a následnej liečbe sa dočítate v nasledujúcom článku.  Príčiny vziku trachómu Vyvolávajúcou príčinou je baktéria zo skupiny chlamýdií známa ako Chlamydia trachomatis. Chlamýdie sa môžu preniesť pri kašľaní alebo kýchaní, ďalšou možnosťou sú zdieľané predmety …

Tupozrakosť

Tupozrakosť

Tupozrakosť (odborne amblyopia) je pomerne častý problém, s ktorým sa stretávajú oční lekári. Tupozrakosť sa označuje tiež ako „lenivé oko“ a tento termín vystihuje podstatu problému – jedno z očí je slabšie než to druhé. Pokiaľ sa na tupozrakosť príde včas, je dobré liečiteľná a nespôsobuje žiadne väčšie komplikácie. Viac o tomto probléme, jeho diagnostike, …

Zápal dúhovky

Zápal dúhovky

Zápal dúhovky čiže iritída je veľmi nepríjemný problém, ktorý postihuje predovšetkým pacientov trpiacich autoimunitnými ochoreniami alebo osoby s citlivými očami. Dúhovka je oblasť oka, ktorá ako prstenec obopína zrenicu a je vždy farebne charakteristická. Farba dúhovky tak udáva tiež samotnú farbu oka. Dúhovka aktívne reaguje na svetlo. Podľa intenzity osvetlenia sa buď rozšíri alebo zúži …

Zápal rohovky

Zápal rohovky (keatitída)

Zápal rohovky alebo odborne keratitída je nepríjemné ochorenie spojené s bolesťou a poruchami zraku. Rohovka je predná vrstva oka, ktorá umožňuje priechod svetla a zároveň chráni hlbšie štruktúry oka pred poškodením. Zápal rohovky a jeho príčiny Príčinou môže byť infekčný zápal – bakteriálny, vírusový (napríklad očná forma pásového oparu) a menej často aj plesňový. Bakteriálne …

Zápal spojiviek

Zápal spojiviek (konjunktivitída)

Zápal spojiviek (odborne konjunktivitída) je bežné zápalové ochorenie oka. Väčšinou nie je nebezpečné a pri správnej liečbe rýchlo vymizne. Spojivka je vrstva tkaniva, ktorá sa nachádza na spodine očných viečok a prechádza na skléru (biela časť oka). Chráni oko pred poškodením a pred prienikom infekcie. Teraz si povedzme hlavné informácie o príčinách, prejavoch, diagnostike a …

Zápal zrakového nervu

Zápal zrakového nervu

Zápal zrakového (optického) nervu je nepríjemný stav, ktorý môže byť navyše obrazom oveľa závažnejších ochorení. Odborne sa označuje ako neuritída optického nervu. Zápal zrakového nervu a jeho príčiny V drvivej väčšine sa jedná o neinfekčný zápal na autoimunitnom podklade. Sprevádzať môže viacero autoimunitných chorôb vrátane vaskulitídy, ale najčastejšie sa zápal zrakového nervu objavuje pri roztrúsenej skleróze. …

vyšetrenie očného pozadia

Vyšetrenie očného pozadia

Čo je to vyšetrenie očného pozadia, aký je jeho princíp a aké sú dôvody na toto vyšetrenie? Ako sa pred vyšetrením treba pripraviť a aké sú jeho výhody a nevýhody? Vyšetrenie očného pozadia je jednou zo základných vyšetrovacích metód v očnom lekárstve a má význam aj pre iné medicínske odbory vrátane interného lekárstva. Pre lepšie pochopenie je nutné …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button