Odlúpenie sietnice

odlúpenie sietniceOdlúpenie sietnice alebo tiež odtrhnutie retiny je ochorenie, ktoré postihuje oči. Sietnica je blana tučná 0,1 až 0,25 mm. Tvorí vnútornú časť očnej gule a je to práve tá oblasť, kde sa tvorí samotný obraz.

Odlúpenie sietnice nesie veľký genetický potenciál, pokiaľ sa už niekedy v rodine toto ochorenie vyskytlo, existuje väčšia pravdepodobnosť, že ochorie postihne aj ďalšie generácie. Riziko vzniku zvyšuje tiež krátkozrakosť alebo úraz oka.

V zriedkavých prípadoch sa odlúpenie sietnice prejaví už v detstve a to ako následok vrodeného defektu.

Príčiny odlúpenia sietnice


Častou príčinou odlúpenia sietnice je vznik drobných trhliniek, cez ktoré preniká tekutina a nadvihuje retinu.

Svetlocitlivé bunky, ktoré sa na sietnici vyskytujú, majú tak znížený prívod kyslíka a ľahko sa degenerujú a odumierajú.

Druhou príčinou vzniku je prirodzené starnutie, ktoré má za následok zvrašťovanie sietnice, čo má za následok vytrhnutie kúsku sietnice alebo tvorbu trhliny. Zvrašťovanie môže vzniknúť tiež po úraze alebo ako následok krátkozrakosti.

Príznaky

Prvým príznakom môžu byť tzv. fosfény. Jedná sa o zrakové vnemy, ktoré nie sú reálne a nachádzajú sa na okraji zorného poľa.

Chorý ďalej vidí drobné škvrny a bodky, najčastejšie ak sa pozerá na biele pole. Tento jav sa nazýva ako tzv. mušky. Ak dôjde ku krvácaniu, uvoľnené množstvo krvi sa prejaví v podobe padajúcich sádz.

V prípade, že je krvácanie väčšie, je zrak narušený vážnejšie. Ak už došlo k odlúpeniu sietnice, vzniká tzv. clona.

Pacient vidí tmavý alebo šedivý tieň, ktorý sa šíri od okraja do centra videnia. V tomto prípade môže byť zrak trvalo poškodený.

Diagnostika

Pri najmenšom podozrení je nevyhnutné navštíviť lekára, ktorý vykoná špeciálne vyšetrenie pomocou oftalmoskopu. Ním sa pozrie na retinu a môže vidieť trhliny a dierky.

Liečba

Liečba patrí do starostlivosti oftalmológa. Ak ešte nedošlo k odlúpeniu sietnice, trhliny sa liečia pomocou preventívne laserovej koagulácie.

Tá zaistí zacelenie a pripojenie sietnice k ostatným vrstvám.

Ak už došlo k odtrhnutiu sietnice, je nevyhnutná operácia. Chorý je hospitalizovaný a po operácii sú oči ešte nejakú dobu kryté obväzom.

Komplikácie

Pokiaľ nedôjde k včasnej liečbe, existuje veľké riziko vzniku vážnych komplikácií. Medzi ne patrí hlavne trvalá strata zraku.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/odchlipeni-sitnice

MUDr. Jiří Štefánek
Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

    Back to top button