Mihanie pred očami
Mihanie pred očami (odborne fosfény) znamenajú vnemy krátkych svetelných zábleskov v zornom poli. Ich občasný výskyt je relatívne bežný a nič vážne väčšinou neznamenajú. Trvajúci alebo často sa opakujúci pocit mihania však môže človeka výrazne obťažovať a vedie ho ísť na vyšetrenie ku lekárovi, ktorý môže diagnostikovať aj niektoré choroby.
Aké sú príčiny mihania pred očami a ako tento stav diagnostikovať a liečiť?
Príčiny mihania pred očami:
1. Šúchanie očí
Trenie očí rukami je situácia, ktorá fosfény vyvoláva snáď najčastejšie.
V tomto prípade sa používa termín „tlakové fosfény“, kedy je falošný vnem mihania vyvolaný tlakovým podráždením zmyslového aparátu oka.
2. Úder do hlavy
Aj relatívne malé úrazy hlavy bez otrasu mozgu a bez nutnosti ošetrenia rany chirurgom sú často spojené s dočasným mihaním.
Dôvodom je podráždenie mozgu vonkajšou silou.
3. Migréna
Mihanie pred očami typicky sprevádzajú niektoré záchvaty migrény.
Mihania sa objavujú skôr pred vlastným záchvatom, a bývajú preto súčasťou tzv. aury.
4. Zmeny krvného tlaku
Mihanie pred očami sa môže objaviť pri stavoch s výrazne zvýšeným krvným tlakom, ale vyskytujú sa spolu s motaním hlavy a celkovou slabosťou aj u stavov so zníženým krvným tlakom.
5. Roztrúsená skleróza
Ak postihne toto ochorenie zrakový nerv (čo nie je zvláštne u mladších žien s roztrúsenou sklerózou až tak vzácne), môže sa okrem rôznych výpadkov zorného poľa a rozmazaného videnia objaviť aj mihanie pred očami.
6. Očné choroby
Viaceré očné ochorenia, typicky zahŕňajú aj poškodenie či podráždenie sietnice, sa môžu prejaviť nepríjemným mihaním pred očami.
Patrí sem napríklad odlúpenie sietnice, glaukóm a zo vzácnych príčin sa možný výskyt udáva aj u očnej formy melanómu. Fosfény sa niekedy objavujú u pacientov po operácii šošovky kvôli kataraktu.
Diagnostika mihania pred očami
Obťažujúce mihanie sa má vyšetriť najmä očným lekárom. Základom je klasické vyšetrenie oka vrátane očného pozadia, testuje sa zraková ostrosť a periférne videnie, možné je zmeranie vnútroočného tlaku.
Okrem toho je možné aj neurologické vyšetrenie, najmä pri podozrení na migrénu alebo sklerózu multiplex.
Ak sú prítomné akékoľvek neurologické odchýlky, väčšinou sa odporúča CT vyšetrenie mozgu (eventuálne magnetická rezonancia) alebo EEG vyšetrenie.
Ako súčasť vyšetrovacieho postupu je možné vykonať aspoň základné krvné odbery a opakovane zmerať krvný tlak.
Zdroj: https://www.stefajir.cz/mzitky-pred-ocima
Použité zdroje: základné zdroje textu