Aura

príznak auraČo je to aura, aké sú príčiny a prejavy aury? Ako tento stav diagnostikovať a ako ho môžeme liečiť?

Aura v lekárskom zmysle je ťažko opísateľný príznak, ktorý predchádza akútnym prejavom niektorých ochorení, ktoré postihujú centrálny nervový systém.

Príčiny aury


Tento stav vzniká typicky pred niektorými záchvatmi migrény a pred epileptickými záchvatmi.

Je to v podstate pozitívny fakt, pretože dotyčného človeka upozorní na blížiaci sa záchvat a umožní buď včasné užitie liekov na migrénu alebo pripravenie sa na epileptický záchvat.

Vznik aury je vyvolaný dráždením neurónov niektorých častí mozgu.

Prejavy

Môže mať najrôznejšie prejavy zmyslové alebo psychické.

Zo zmyslových foriem je typická aura zraková, sluchová a čuchová.

Aura môže byť:

 • zraková
 • sluchová
 • čuchová

Zraková má podobu rôznych vnemov ako sú svetelné záblesky, svietiace čiary, výpadky častí zorného poľa, tunelovité videnie alebo dokonca krátka strata zraku.

Sluchová môže byť spojená so sluchovými halucináciami, kedy človek počuje neexistujúce zvuky alebo dokonca neexistujúcu reč.

Čuchová vzniká u niektorých foriem epilepsie, kedy človek cíti rôzne nepríjemné pachy (typicky spálenú gumu) – v takom prípade hovoríme o tzv. unciformnej kríze.

Z psychických až psychiatrických prejavov sa môžu objaviť najrôznejšie zmeny vnímania reality ako sú pocity už prežitého (déjá vu), zmätenosť, pocity úzkosti, brnenie končatín, apod.

Diagnostika

Diagnóza vychádza z popísaných klinických prejavov u pacienta, ktoré predchádzali záchvatu migrény alebo epileptického záchvatu.

Ďalšie vyšetrovanie aury nie je v takomto prípade nutné.

Liečba

Auru možno považovať za príznaky a nie za ochorenie, preto ju tiež neliečime. U epilepsie je základom prevencia záchvatov pomocou antiepileptík a ak sme úspešní, potom vymiznú aj aury.

U migrény je aura dokonca žiaduca, pretože poučený chorý si pri príznakoch aury ihneď vezme lieky a migrénový záchvat nemusí vôbec nastať, alebo je veľmi slabý.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/aura

MUDr. Jiří Štefánek
Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

  Použité zdroje: základné zdroje textu

  Pridaj komentár

  Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

  Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

  Back to top button