EEG – elektroencefalografia

vyšetrenie EEG – elektroencefalografiaČo je to EEG, aký je princíp a význam tohto vyšetrenia? Ako sa pred vyšetrením treba pripraviť, a aké sú jeho výhody a nevýhody? EEG je skratka pre ElektroEncefaloGrafiu.

Toto vyšetrenie má veľký význam pre neurológiu a využíva sa najmä pri diagnostike epilepsie, a pri rôznych vyšetreniach mozgu.

Princíp EEG


Vyšetrenie trvá niekoľko desiatok minút. Lekár umiestni snímacie elektródy na hlavu vyšetrovaného.

Elektród je veľké množstvo a sú upevnené v špeciálnej čiapke. Každá elektróda sníma určitý priestor mozgu a zaznamenáva elektrické signály, ktorými medzi sebou komunikujú nervové bunky.

Výsledkom je záznam kriviek (tzv. elektroencefalogram), ktoré musí lekár vyhodnotiť.

Vtip je v tom, že krivky sú u každého človeka trochu iné a lekár skôr hodnotí ich zmeny pri určitých činnostiach – napríklad pri zatvorení a otvorení očí.

Príprava pred vyšetrením

Vyšetrenie nevyžaduje žiadnu zvláštnu prípravu, pacient nemusí byť pred vyšetrovaný nalačno.

Význam

Toto vyšetrenie nás informuje o funkciách mozgu a vie nájsť najrôznejšie odchýlky od normy.

Veľký význam má pri diagnostike epilepsie, kedy možno v zázname nájsť určité abnormálne vzorce.

Špecializované centrá pre diagnostiku a liečbu epilepsie môžu pacientov monitorovať dlhšiu dobu, čo zvyšuje šancu na zaznamenanie EEG priamo pri epileptickom záchvate.

Niekedy sa môžu lekári pokúsiť záchvat umelo vyvolať, napríklad tým, že vyšetrovanému po určitú dobu odopierajú spánok alebo ho vystavia svetelným zábleskom.

Práve tieto faktory sú u mnohých epileptikov spúšťače ich záchvatov.

Využitie má EEG vyšetrenie aj v spánkových laboratóriách, čo sú pracoviská skúmajúce poruchy spánku.

Pacienti na týchto pracoviskách prespávajú a v spánku je monitorované ich EEG. Zistia sa tak ich funkcie mozgu počas spánku a vyhodnotia sa prípadné abnormality.

Nevýhody

Jediným problémom je vyhodnotenie záznamu, ktoré si vyžaduje veľké skúsenosti vyšetrujúceho lekára a je do určitej miery individuálne.

Výhody

Hlavnou výhodou je rýchlosť vyšetrenie, nebolestivosť, relatívna nenáročnosť a fakt, že pacient nie je vystavený žiadnej radiačnej záťaži.

Okrem toho chýba nejaká iná dostupná a lacná alternatíva, ktorá by bola schopná informovať nás o funkčných, prebiehajúcich procesoch v ľudskom mozgu.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/eeg-vysetreni

MUDr. Jiří Štefánek
Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

    Back to top button