Vyliec.sk > Choroby > Tupozrakosť

Tupozrakosť

TupozrakosťTupozrakosť (odborne amblyopia) je pomerne častý problém, s ktorým sa stretávajú oční lekári. Tupozrakosť sa označuje tiež ako „lenivé oko“ a tento termín vystihuje podstatu problému – jedno z očí je slabšie než to druhé. Pokiaľ sa na tupozrakosť príde včas, je dobré liečiteľná a nespôsobuje žiadne väčšie komplikácie.

Viac o tomto probléme, jeho diagnostike, prejavoch a liečbe sa dozviete z nasledujúceho príspevku.

Príčiny tupozrakosti


Príčinou je nekoordinovanosť daného oka, ktoré zaisťuje príjem zrakových signálov , a aj mozgu, ktorý tieto informácie spracuváva. Niekedy je dôvodom škuľavosť, inokedy je príčinou už existujúce ochorenie jedného oka, ktoré ho oslabuje (napríklad vrodený šedý zákal) a v niektorých prípadoch nie je príčina jasná.

Či tak alebo tak, mozog začne ignorovať obraz odosielaný tupozrakým okom a toto oko tak začne byť menej využívané.

Pozrite si a využite aktuálne špeciálne akcie Dr.Max – až do výšky – 40%!

Prejavy

Tupozraké oko je menej využívané a začne postupne slabnúť. Slabá amblyopia nemusí byť nejako zrejmá, ale jej silnejšie formy môže človek na postihnutom oku vnímať ako zrakovú neostrosť, zahmlené videnie, horšiu schopnosť zaostrovať a znížené vnímanie kontrastu a farieb.

Je narušené trojrozmerné vnímanie a jedinec s tupozrakosťou môže mať trochu zhoršenú schopnosť určiť správne vzdialenosť objektov.

Diagnostika

Pri podozrení na amblyopiu je vhodné vyšetrenie očným lekárom, ktorý zhodnotí schopnosti oboch očí a nájde prípadné odchýlky. Čím skôr je zachytená a liečená, tým sú lepšie výsledky terapie.

Liečba

Väčšinou sa vykonáva dočasné zakrytie zdravého oka, aby mozog musel tupozraké oko viac namáhať. Nezrovnalosti medzi zdravým a tupozrakým okom sa vyrovnávajú pomocou dioptrických okuliarov alebo kontaktných šošoviek.

Tupozrakosť

MUDr. Jiří Štefánek

Článok je prevzatý po dohode od autora MUDr. Jiří Štefánek.

Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.