Úvod / Choroby / Keratokonus

Keratokonus

KeratokonusKeratokonus je ochorenie postihujúce očnú rohovku, ktoré môže viesť k zhoršovaniu zraku a pôsobí nepríjemné problémy. Rohovku si môžeme predstaviť ako priehľadnú vrstvu, ktorá kryje a chráni oko a umožňuje prechod svetla na šošovku a ďalej hlbšie do oka.

Aké sú presne príčiny, prejavy, diagnostika a liečba tejto choroby?

Príčiny keratokonusu:


Presná príčina keratokonusu nie je jasná, predpokladá sa významný genetický predpoklad, ktorý je doplnený pôsobením vonkajších faktorov. Pre genetický podklad svedčí fakt, že vyšší výskyt keratokonusu je u niektorých dedičných porúch ako je napríklad Downov syndróm.

Okrem toho sú častejšie prípady keratokonusu hlásené u ľudí s poruchami spojiva (Marfanov syndróm) a u ľudí trpiacich niektorými chronickými alergickými prejavmi. Keratokonus u daného jedinca väčšinou postihuje obe oči, hoci tiaž a rozsah postihnutia sa u každého oka líšia.

Prejavy

Pri keratokonuse dochádza k veľmi pozvoľnej deformácii rohovky, ktorá získava menej vystúpený tvar a navyše sa nepravidelne a nesúmerne mení jej šírka. Tieto zmeny sa prejavia postupne sa zhoršujúcou poruchou ostrosti pri pohľade postihnutým okom a rozmazaným videním. noho ľudí sa sťažuje na šeroslepota.

Diagnostika

Pacient s ťažkosťami je vyšetrený očným lekárom, ktorý vyšetrí všetky časti oka a preukáže ochorenie rohovky. Existujú očné prístroje, ktoré vedia povrch a tvar rohovky zobraziť veľmi presne.

Liečba

Tu len veľmi zjednodušene uveďme, že ťažkosti u menej ťažkých foriem možno napraviť okuliarmi alebo kontaktnými šošovkami, ťažšie prípady vyžadujú rôzne operácie rohovky.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *