Keratokonus

KeratokonusKeratokonus je ochorenie postihujúce očnú rohovku, ktoré môže viesť k zhoršovaniu zraku a pôsobí nepríjemné problémy. Rohovku si môžeme predstaviť ako priehľadnú vrstvu, ktorá kryje a chráni oko a umožňuje prechod svetla na šošovku a ďalej hlbšie do oka.

Aké sú presne príčiny, prejavy, diagnostika a liečba tejto choroby?

Príčiny keratokonusu


Presná príčina keratokonusu nie je jasná, predpokladá sa významný genetický predpoklad, ktorý je doplnený pôsobením vonkajších faktorov.

Pre genetický podklad svedčí fakt, že vyšší výskyt keratokonusu je u niektorých dedičných porúch ako je napríklad Downov syndróm.

Okrem toho sú častejšie prípady keratokonusu hlásené u ľudí s poruchami spojiva (Marfanov syndróm) a u ľudí trpiacich niektorými chronickými alergickými prejavmi.

Keratokonus u daného jedinca väčšinou postihuje obe oči, hoci tiaž a rozsah postihnutia sa u každého oka líšia.

Prejavy

Pri keratokonuse dochádza k veľmi pozvoľnej deformácii rohovky, ktorá získava menej vystúpený tvar a navyše sa nepravidelne a nesúmerne mení jej šírka.

Tieto zmeny sa prejavia postupne sa zhoršujúcou poruchou ostrosti pri pohľade postihnutým okom a rozmazaným videním. noho ľudí sa sťažuje na šeroslepota.

Diagnostika

Pacient s ťažkosťami je vyšetrený očným lekárom, ktorý vyšetrí všetky časti oka a preukáže ochorenie rohovky.

Existujú očné prístroje, ktoré vedia povrch a tvar rohovky zobraziť veľmi presne.

Liečba

Tu len veľmi zjednodušene uveďme, že ťažkosti u menej ťažkých foriem možno napraviť okuliarmi alebo kontaktnými šošovkami, ťažšie prípady vyžadujú rôzne operácie rohovky.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/keratokonus

MUDr. Jiří Štefánek
Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

    Back to top button