Vyliec.sk > Choroby > Trachóm

Trachóm

TrachómTrachóm je celosvetovo významným dôvodom porúch zraku.  Jedná sa o chronické, infekčné a nákazlivé ochorenie.

Viac o príčinách nákazy, prejavoch a následnej liečbe sa dočítate v nasledujúcom článku. 

Príčiny vziku trachómu


Vyvolávajúcou príčinou je baktéria zo skupiny chlamýdií známa ako Chlamydia trachomatis. Chlamýdie sa môžu preniesť pri kašľaní alebo kýchaní, ďalšou možnosťou sú zdieľané predmety dennej potreby (najmä vreckovky a uteráky).

Celkovo riziko nákazy rastie s poklesom úrovne hygienických štandardov, najviac ohrození sú obyvatelia Afriky a Strednej a Južnej Ameriky.

Pozrite si a využite aktuálne špeciálne akcie Dr.Max – až do výšky – 40%!

Prejavy

Baktéria napáda oči a spôsobuje zápal spojiviek s bolesťou oka a jeho začervenaním. Opakované zápaly potom poškodzujú očné tkanivo a vedú k zjazveniu očného viečka, ktoré sa pretáča spolu s riasami a riasy viečka začnú mechanicky dráždiť a poškodzovať rohovku.

Zápal rohovky vedie k dlhodobo zhoršujúcej sa poruche zraku, ktorá môže viesť k úplnému oslepnutiu postihnutého oka. V ktorejkoľvek fáze môže byť podráždené oko postihnuté ďalšími bakteriálnymi infekciami, čo sa prejavuje akútnym zhoršením ťažkostí a hnisaním.

Diagnostika

Trachóm sa v SR nevyskytuje. V krajinách, kde je výskyt trachómu častý ho možno relatívne ľahko diagnostikovať na základe chronického očného zápalu, ideálnym diagnostikom je očný lekár.

Liečba

Trachóm sa dá liečiť pomocou antibiotík, chlamýdie sú obzvlášť citlivé na tetracyklíny a makrolidy. Ideálnym spôsobom podania antibiotík je forma očných mastí.

U chronických foriem spojených s jazvením a poškodzovaním rohovky je niekedy možné vykonať operačný zákrok, pri ktorom je vykonaná plastika očného viečka a je upravená poloha očných rias tak, aby nedochádzalo k ďalšiemu poškodzovaniu viečka.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/trachom

MUDr. Jiří Štefánek

Článok je prevzatý po dohode od autora MUDr. Jiří Štefánek.

Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.