Vyliec.sk > Príznaky > Kýchanie

Kýchanie

kýchanieKýchanie možno považovať za obranný reflex, ktorý slúži na čistenie horných dýchacích ciest. Je preto celkom logické, že vzniká pri dráždení nosovej sliznice. Väčšina príčin nie je nijako závažných. V nasledujúcom článku sa dozviete čo všetko môže kýchanie spôsobiť, a aké sú jeho príčiny.

Príčiny kýchania:


1. Infekčná nádcha

Väčšinou ide o virózy, kedy infekčný zápal sliznice spôsobuje tvorbu hlienu, ktorý je vykychávaný a vysmrkávaný. Stav zvyčajne trvá 5-7 dní a dochádza pri ňom bežne k dočasnej poruche čuchu.

2. Alergická nádcha

V tomto prípade dôsledkom kýchania je alergická zápalová reakcia nosovej sliznice na vdýchnutie nejakého alergénu.

Môže sa jednať o pele, prach, roztoče alebo iné drobné čiastočky prítomné vo vzduchu. Ťažkosti väčšinou pomerne rýchlo ustúpia.

Pozrite si a využite aktuálne špeciálne akcie Dr.Max – až do výšky – 40%!

3. Zápal dutín

Zápal vedľajších nosových dutín je sprevádzaný kýchaním a často sú vysmrkávané zelenkasté hlieny alebo priamo hnis. Stav je nepríjemný a býva taktiež sprevádzaný zvýšenou teplotou, kašľom a bolesťami v tvárovej časti hlavy v mieste postihnutých dutín.

4. Vdýchnutie dráždivých zlúčenín

Akékoľvek vdýchnuté látky, ktoré vedia podráždiť sliznicu v nose, môžu spôsobiť silné kýchanie. Patrí sem viacero rozličných zlúčenín od korenia po dráždivé plyny.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/kychani

MUDr. Jiří Štefánek

Článok je prevzatý po dohode od autora MUDr. Jiří Štefánek.

Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.