Vyliec.sk > Choroby > Predávkovanie kofeínom

Predávkovanie kofeínom

Predávkovanie kofeínomAko sa predávkovanie kofeínom prejavuje, aké sú jeho príčiny a ako tento stav liečiť?

Kofeín je látka, ktorá sa vyskytuje vo viacerých predávaných nápojov. Pre osviežujúci a stimulačný účinok je obľúbená, pri zvýšenom príjme je však možné sa kofeínom ľahko predávkovať. Teraz si povedzme hlavné informácie o príčinách, prejavoch, diagnostike a liečbe predávkovania.

Predávkovanie kofeínom a jeho príčiny


Kofeín sa vyskytuje v viacerých nápojov, najmä v káve, v kolových nápojoch (Coca-Cola, Pepsi-Cola, Kofola a pod.), v niektorých čajoch a v energetických nápojoch.

Citlivosť voči kofeínu je individuálna, aj dávky do cca 300 miligramov denne väčšine ľudí nevadia. Vyššie dávky už však môžu spôsobiť ťažkosti a dávky okolo 100-150 miligramov na kilogram váhy človeka už môžu byť aj smrteľné.

Pozrite si a využite aktuálne špeciálne akcie Dr.Max – až do výšky – 40%!

Pre orientáciu uveďme, že v tretine (0,33l) Coca-Coly je kofeínu asi 50 miligramov, v tretine bežného energetického nápoja je to asi 60-90 miligramov a v šálke kávy je ho cca 100 miligramov.

Prejavy

Predávkovanie kofeínom vyvolá nadmernú stimuláciu organizmu, ktorá sa môže prejaviť búšením srdca, nervozitou, trasením rúk, nepokojom a bolesťami hlavy.

Predávkovaný človek väčšinou nemôže spať, niekedy sa objavia halucinácie, nevoľnosť a zvracanie. Ťažké otravy môžu vyvolať epileptické záchvaty, vážne poruchy rytmu, poruchu vedomia a smrť.

Diagnostika

Diagnózu možno postaviť na klinických príznakoch a na informácii o zvýšenom príjme nápojov s kofeínom.

Liečba predávkovania kofeínom

Liečba väčšinou nie je nutná, je dôležité postihnutého dostatočne hydratovať a zabrániť ďalšiemu prísunu kofeínu. K upokojeniu, stlmeniu a zlepšeniu trasu je niekedy možné podať benzodiazepíny. V prípade veľmi silného búšenia srdca sa niekedy podávajú beta-blokátory.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/predavkovani-kofeinem

MUDr. Jiří Štefánek

Článok je prevzatý po dohode od autora MUDr. Jiří Štefánek.

Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.