Zachrípnutie

zachrípnutieZachrípnutie je príznakom, ktorý poukazuje na poruchu v oblasti horných dýchacích ciest, presnejšie povedané v oblasti hlasiviek. Väčšinou sa jedná o krátkodobé postihnutia hlasiviek pri vírusovej infekcii, ale vylúčené nie sú ani vážnejšie príčiny – zachrípnutie trvajúce dlhšie ako tri týždne by malo byť preto dôvodom pre konzultáciu s lekárom.

Najprv si povedzme krátko o hlasivkách. Hlasivky sú dva väzy uložené v krku v hrtane. Hrtan patrí medzi horné dýchacie cesty, hore ho od nosohltana pri prehĺtaní oddeľuje hrtanová príchlopka a dole prechádza hrtan do priedušnice.

Pri výdychu a zapojení svalov hrtana sa hlasivky prechádzajúcim vzduchom rozvlnia a toto vlnenie umožní vznik zvuku.

Zachrípnutie poukazuje na to, že s hrtanom – a teda aj hlasivkami – niečo nie je v poriadku.

Príčiny zachrípnutia:


1. Laryngitída

Laryngitída (zápal hrtana) je bežné infekčné ochorenie, ktoré postihuje hrtan.

Pôvodcom sú zvyčajne rôzne skupiny vírusov, ktoré spôsobujú opuch sliznice hrtana a hlasiviek.

Okrem zhrubnutia hlasu, zachrípnutia a bolesti v krku sa choroba môže prejaviť chrípkovými príznakmi ako je horúčka, únava, bolesti svalov a bolesti kĺbov.

Laryngitída je zrejme najčastejšou príčinou zachrípnutia a odznie väčšinou do jedného týždňa.

2. Postihnutie hlasiviek

Tento príznak sa vyskytuje aj pri preťažovaní hlasu. Dočasné zachrípnutie zvyčajne nasleduje po jednorazovom hlasovom vypätí u netrénovaného jedinca (fandenie na športovom zápase, spev v krčme). Na druhú stranu aj hlasovo trénovaní jedinci, tj. speváci, môžu po rokoch spievania začať trpieť zachrípnutím.

Dlhodobo namáhané hlasivky totiž môžu podliehať chronickým zmenám – hrubnú a narastajú na nich uzlíky, čo môže natrvalo zmeniť kvalitu hlasu a spôsobiť trvalé zhrubnutie hlasu a zachrípnutie.

Závažnejšou formou postihnutia hlasiviek je ich ochrnutie, ktoré tiež spôsobuje zachrípnutie.

3. Faktor vdychovaného vzduchu

Horšie znášame suchý vzduch, ktorý naše dýchacie cesty dráždi a namáha.

Výskyt dráždivých látok vo vdychovanom vzduchu situáciu len zhoršuje, preto je pre nás nepríjemný pobyt v zafajčenom prostredí.

4. Rakovina hrtana

Rakovina hrtana môže byť tiež zodpovedná za zachrípnutie. Nádorová hmota prerastajúca hrtanom narušuje jeho priesvit a môže napadnúť aj hlasivky.

Treba podotknúť, že existuje viac typov nádorov hrtana a zachrípnutie v skorej fáze ochorenia sprevádza len niektoré z nich.

Pre dotyčného je to potenciálna záchrana, pretože umožní nález rakoviny v liečiteľnom štádiu.

Nanešťastie je rakovina hrtana typická skôr (ale nie vždy) pre osoby, ktoré o svoj zdravotný stav príliš nedbajú – fajčiari a alkoholici.

Rakovina hrtana je práve tým dôvodom, prečo by zachrípnutie trvajúce dlhšie ako 3 týždne nemalo byť podceňované.

5. Zachrípnutie spôsobené lekárom

Zmena hlasu môže vzniknúť po všetkých chirurgických zákrokoch v oblasti krku, veľké riziko je pri operáciách štítnej žľazy.

Podstatou je narušenie nervov ovládajúcich svalovinu v oblasti hlasiviek, čo vedie k ochrnutiu hlasivkových svalov. Nerv sa volá nervus laryngeus reccurens a je párový (pre každú hlasivku jeden).

Hlasivkové nervy sú extrémne citlivé a môžu sa nenávratne poškodiť len tým, že sa v ich blízkosti operuje. Preto riziko trvalého poškodenia hlasu sprevádza aj akokoľvek dobre vykonávané operácie krku.

6. Myxedém

Jedná sa o presiaknutie mäkkých tkanív vrátane hlasiviek v dôsledku zníženej funkcie štítnej žľazy.

Človek s myxedémom býva celkovo opuchnutý a kvôli presiaknutiu hlasivkového tkaniva je zachrípnutý.

Diagnostika

V prípade dlhšie trvajúceho zachrípnutia je vhodné absolvovať aspoň základné vyšetrenie na ORL (ušné, nosné a krčné), kde sa lekár pomocou zrkadiel a svetla pozrie hlboko do ústnej dutiny a do nosohltana, odkiaľ uvidí aj hlasivky.

V prípade nájdenia nádoru sa používajú ďalšie zobrazovacie metódy vrátane CT vyšetrenia krku, ktoré dobre ukáže veľkosť nádorových hmôt a prípadné napadnutie miestnych lymfatických uzlín.

Liečba

Ak je príčinou zachrípnutia rakovina hrtana, vykonáva sa chirurgická liečba niekedy dopĺňaná ožarovaním a chemoterapiou.

Chirurgicky (drobným zákrokom) sa riešia aj nezhubné uzlíky na hlasivkách, ktoré sa môžu objaviť u spevákov.

Ak chceme liečiť zachrípnutie ako príznak, čo sa týka všetkých ostatných príčin, máme rad viac či menej účinných prostriedkov.

Dôležité je pri zachrípnutí nezaťažovať hlas a tým nedráždiť hlasivky. Pomôcť môže aj inhalácia teplého (avšak nie horúceho) a vlhkého vzduchu. Pri súčasnom zahlienení možno použiť lieky rozpúšťajúce hlien (tzv. mukolytiká a expektoranciá).

Najrôznejšie cukríky proti bolesti v hrdle síce dobre účinkujú v nosohltane, ale k hlasivkám do hrtanu sa nedostanú. Preto na zachrípnutie ako také nemajú veľký efekt.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/chrapot

MUDr. Jiří Štefánek
Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

    Back to top button