Úvod / Choroby / Myxedém

Myxedém

Myxedém Myxedém je označenie pre stav, ktorý vzniká pri ťažkých prípadov zníženia funkcie štítnej žľazy (hypotyreóza) a jeho najzávažnejšie formy môžu skončiť aj smrťou dotyčného človeka.

Ako sa tento stav prejavuje? Ako ho diagnostikovať a liečiť? Viac informácií sa dozviete v tomto článku.

Príčiny myxedému:


Celotelový myxedém sa typicky vyskytuje u ťažko zníženej funkcie štítnej žľazy (obvykle na podklade Hashimotovej choroby), ale určité formy sa môžu zriedkavo vyskytnúť u jej zvýšenej funkcie (výskyt myxedému na predkolení dolných končatín).

Za vznikom myxedému stojí hromadenie zlúčenín známych ako mukopolysacharidy v tkanivách, hlavne v koži a podkoží. Veľmi dôležitým faktorom, ktorý toto hromadenie vyvoláva, je tyreostimulačný hormón (TSH), ktorý sa málo pracujúci štítnu žľazu snaží vybičovať k vyššiemu úsiliu.

Prejavy:

Mukopolysacharidy viažu vodu, a preto dochádza k presiaknutiu a opuchu niektorých tkanív postihnutého. Človeku sa zvýši váha, býva opuchnutý, má okrúhlu tvár a inak trpí viditeľnými známkami zníženej funkcie štítnej žľazy - je zimomravý, spomalený, má pomalú srdcovú akciu a môžu sa objaviť príznaky demencie.

Vzhľadom k presiaknutiu tkaniva hlasiviek sa veľmi často objavuje zhrubnutie hlasu alebo dokonca chrapot. Najťažšie formy myxedému môžu vyústiť v poruchu vedomia, tzv. myxedémové kóma, a následne vo smrť.

Poznámka: U zvýšenej funkcie štítnej žľazy pri Graves-Basedowovej choroby sa objavuje len zriedkavo myxedém na dolných končatinách. Pôvodcom v tomto prípade nie je TSH, ale agresívne reakcie bielych krviniek (lymfocytov), ktoré Gravesovú chorobu spôsobujú.

Diagnostika:

Skúsenejší lekár môže získať podozrenie z klinických príznakov, v prípade podozrenia je nutné urobiť krvné odbery so zistením krvnej koncentrácie TSH a účinných hormónov štítnej žľazy, ktoré diagnózu potvrdia.

Liečba myxedému:

Základom liečby myxedému pri hypotyreóze je podávanie synteticky pripravených hormónov štítnej žľazy v podobe liekov (napr. Euthyrox, Letrox). Terapia väčšinou vedie k relatívne rýchlemu a výraznému zlepšeniu stavu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *