Hashimotova choroba

Hashimotova choroba je označenie pre autoimunitné ochorenie postihujúce štítnu žľazu, ktorá narúša jej funkciu. Ďalšie označenie pre túto chorobu je Hashimotova tyreoiditída.
Obsah článku:
Príčiny Hashimotovej choroby
Hashimotova choroba nemá známu príčinu vzniku. Podobne ako u iných autoimunitných chorôb je za ňu zrejme zodpovedná kombinácia určitého genetického predpokladu a spúšťacieho vonkajšieho faktoru, ktorým môže byť napríklad banálna vírusová infekcia.
Dôsledkom je „prenastavenie sa“ imunitného systému, ktorý začne napádať naše vlastné tkanivá, v tomto prípade štítnu žľazu, kde vzniká zápalový proces.
Prejavy
Zápal môže mať dve fázy. V prvej chvíli dôjde k zvýšeniu aktivity štítnej žľazy (s možnou prítomnosťou zodpovedajúcich príznakov), ktorá postupne prechádza do vyčerpania štítnej žľazy s poklesom jej aktivity.
Hashimotova choroba sa prejavuje príznakmi nízkej funkcie štítnej žľazy – únava, neefektívnosť aj spomalenie psychiky (niekedy až príznaky demencie), zvýšenie telesnej hmotnosti, zimomravosť, lámavé vlasy, lámavé nechty, myxedém, apod.
Okrem týchto príznakov môže dôjsť k zväčšeniu štítnej žľazy vplyvom zápalu (tzv. struma). Zápal môže veľmi zriedkavo prejsť do nebezpečného lymfómu.
Diagnostika
Diagnóza vychádza z klinických ťažkostí, ktoré sú podporené vyšetrením krvi. Môžeme potvrdiť prítomnosť tzv. autoimunitných protilátok zameraných proti štítnej žľaze (presnejšie povedané tzv. protilátky proti tyreoperoxidáze a proti tyreoglobulínu) a zmeny v koncentrácii hormónov štítnej žľazy.
V prvej fáze sú koncentrácie zvýšené, následne poklesnú a už zostávajú nízke. Naopak nájdeme zvýšenú koncentráciu hormónu TSH tvoreného v hypofýze, ktorým sa mozog snaží neúspešne stimulovať štítnu žľazu k produkcii hormónov.
Liečba
Základom terapie je podávanie syntetických hormónov štítnej žľazy (napr. zlúčenina levotyroxín – lieky Euthyrox, Letrox), ktoré zabránia rozvoju príznakov.
Dávku liekov určujeme podľa zmien koncentrácie TSH hormónu.
Zdroj: https://www.stefajir.cz/hashimotova-nemoc
Použité zdroje: základné zdroje textu
Při Hashimotově nemoci dochází k napadání buněk štítné žlázy vlastním imunitním systémem. Bez vyřešení skutečných výživových příčin této nemoci nepřináší aplikace kortikoidů ani syntetických hormonů v lécích typu Letrox trvalé výsledky. Příčinou chronického zánětu a destrukce štítné žlázy při Hashimotově nemoci jsou určité konkrétní druhy potravin v naší stravě, vyvolávající autoimunitní reakce těla, které ničí štítnou žlázu a její enzymy. Používám testy, které určí, jaké potraviny Vám tyto reakce v těle vyvolávají. Poradím, jakou úpravou své stravy se této nemoci trvale zbavíte. Kontakt 608 155 338.