Hashimotova choroba

Hashimotova chorobaHashimotova choroba je označenie pre autoimunitné ochorenie postihujúce štítnu žľazu, ktorá narúša jej funkciu. Ďalšie označenie pre túto chorobu je Hashimotova tyreoiditída.

Príčiny Hashimotovej choroby


Hashimotova choroba nemá známu príčinu vzniku. Podobne ako u iných autoimunitných chorôb je za ňu zrejme zodpovedná kombinácia určitého genetického predpokladu a spúšťacieho vonkajšieho faktoru, ktorým môže byť napríklad banálna vírusová infekcia.

Dôsledkom je „prenastavenie sa“ imunitného systému, ktorý začne napádať naše vlastné tkanivá, v tomto prípade štítnu žľazu, kde vzniká zápalový proces.

Prejavy

Zápal môže mať dve fázy. V prvej chvíli dôjde k zvýšeniu aktivity štítnej žľazy (s možnou prítomnosťou zodpovedajúcich príznakov), ktorá postupne prechádza do vyčerpania štítnej žľazy s poklesom jej aktivity.

Hashimotova choroba sa prejavuje príznakmi nízkej funkcie štítnej žľazy – únava, neefektívnosť aj spomalenie psychiky (niekedy až príznaky demencie), zvýšenie telesnej hmotnosti, zimomravosť, lámavé vlasy, lámavé nechty, myxedém, apod.

Okrem týchto príznakov môže dôjsť k zväčšeniu štítnej žľazy vplyvom zápalu (tzv. struma). Zápal môže veľmi zriedkavo prejsť do nebezpečného lymfómu.

Diagnostika

Diagnóza vychádza z klinických ťažkostí, ktoré sú podporené vyšetrením krvi. Môžeme potvrdiť prítomnosť tzv. autoimunitných protilátok zameraných proti štítnej žľaze (presnejšie povedané tzv. protilátky proti tyreoperoxidáze a proti tyreoglobulínu) a zmeny v koncentrácii hormónov štítnej žľazy.

V prvej fáze sú koncentrácie zvýšené, následne poklesnú a už zostávajú nízke. Naopak nájdeme zvýšenú koncentráciu hormónu TSH tvoreného v hypofýze, ktorým sa mozog snaží neúspešne stimulovať štítnu žľazu k produkcii hormónov.

Liečba

Základom terapie je podávanie syntetických hormónov štítnej žľazy (napr. zlúčenina levotyroxín – lieky Euthyrox, Letrox), ktoré zabránia rozvoju príznakov.

Dávku liekov určujeme podľa zmien koncentrácie TSH hormónu.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/hashimotova-nemoc

MUDr. Jiří Štefánek
Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

  Použité zdroje: základné zdroje textu

  1 komentár

  1. Při Hashimotově nemoci dochází k napadání buněk štítné žlázy vlastním imunitním systémem. Bez vyřešení skutečných výživových příčin této nemoci nepřináší aplikace kortikoidů ani syntetických hormonů v lécích typu Letrox trvalé výsledky. Příčinou chronického zánětu a destrukce štítné žlázy při Hashimotově nemoci jsou určité konkrétní druhy potravin v naší stravě, vyvolávající autoimunitní reakce těla, které ničí štítnou žlázu a její enzymy. Používám testy, které určí, jaké potraviny Vám tyto reakce v těle vyvolávají. Poradím, jakou úpravou své stravy se této nemoci trvale zbavíte. Kontakt 608 155 338.

  Pridaj komentár

  Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

  Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

  Back to top button