Vyliec.sk > Príznaky > Zrýchlený tep

Zrýchlený tep

Zrýchlený tepZrýchlený tep alebo tiež aj tachykardia je bežný typ poruchy srdcového rytmu, pri ktorom srdce bije rýchlejšie ako normálne počas pokoja.

Je normálne, že vaša srdcová frekvencia stúpa počas cvičenia alebo keď pociťujete stres, traumu alebo niektorú chorobu. Ale pri zrýchlenom tepe srdce bije rýchlejšie ako normálne v hornej alebo dolnej komore srdca, alebo v oboch.

Vaša srdcová frekvencia je riadená elektrickými signálmi vysielanými cez srdcové tkanivá. Tachykardia sa vyskytuje vtedy, keď abnormalita v srdci vytvára rýchle elektrické signály, ktoré urýchľujú srdcovú frekvenciu v rozmedzí 140 až 250 úderov za minútu. Pulz, ktorý sa najčastejšie meria na zápästí alebo krku, by mal byť v rozmedzí 60 až 100 úderov za minútu.

V niektorých prípadoch môže zrýchlený tep spôsobiť až smrteľné komplikácie, a preto by sme mali vedieť, čo je za jej vznikom.

Pozrite si a využite aktuálne špeciálne akcie Dr.Max – až do výšky – 40%!

Typy zrýchleného tepu


Existuje veľa rôznych typov tachykardie. Sú klasifikované podľa pôvodu a príčiny abnormálne rýchleho srdcového tepu.

Fibrilácia predsiení je rýchla srdcová frekvencia spôsobená chaotickými nepravidelnými elektrickými impulzmi v horných komorách srdca. Tieto signály vedú k rýchlym, nekoordinovaným, slabým kontrakciám predsiení. Fibrilácia predsiení môže byť dočasná, ale niektoré epizódy sa neskončia, pokiaľ nie sú liečené. Ide o najčastejší typ tachykardie.

Predsieňový flutter je choroba, pri ktorej srdce bije veľmi rýchlo, ale pravidelne, čo vedie k slabým kontrakciám predsiení.

Sínusová tachykardia môže byť prirodzená (spôsobuje ju cvičenie, úzkosť, vyčerpanosť alebo horúčka) a neprirodzená (spôsobuje ju ochorenie štítnej žľazy, chudokrvnosť a nízky krvný tlak).

Supraventrikulárna tachykardia (SVT) je abnormálne rýchly tlkot srdca, ktorý vzniká niekde nad komorami. Je to spôsobené abnormálnymi obvodmi v srdci, ktoré sú zvyčajne prítomné pri narodení a vytvárajú slučku prekrývajúcich sa signálov.

Ventrikulárna tachykardia je rýchla srdcová frekvencia, ktorá vzniká abnormálnymi elektrickými signálmi v dolných komorách srdca. Rýchla srdcová frekvencia neumožňuje, aby sa komory naplnili a dostali do tela dostatok krvi.

Komorová fibrilácia sa vyskytuje vtedy, keď rýchle elektrické impulzy spôsobujú, že komory začnú neúčinne kmitať, a tým nepumpujú nevyhnutnú krv do tela. To môže byť smrteľné, ak srdce nie je obnovené do normálneho rytmu v priebehu niekoľkých minút s elektrickým šokom na srdce (defibrilácia). Komorová fibrilácia sa môže vyskytnúť počas infarktu alebo po infarkte.

Príčiny zrýchleného tepu:

Tachykardia je spôsobená niečím, čo narušuje bežné elektrické impulzy, ktoré riadia rýchlosť čerpania srdca.

1. Poškodenie srdcových tkanív pri srdcovým ochorením

Najčastejšou príčinou vzniku rýchleho tepu sú práve ochorenia srdca.

Najlepším príkladom je ateroskleróza, ktorá spôsobuje okrem zrýchleného tepu aj iné poruchy. Ateroskleróza postihuje tepny, kedy sa do ich stien začnú ukladať tuky, čo vedie k zúženie. To má za následok tvorbu krvných zrazenín, ktoré upchajú tepnu a znemožnia prúdiť krv.

Ďalšími ochoreniami môže byť aj ischemická choroba srdca, infarkt myokardu či koarktácia aorty.

2. Vysoký alebo nízky krvný tlak

Vysoký krvný tlak sa vyznačuje tým, že preťažuje srdce, čo zvyšuje tep. Preto môže človek cítiť svalovú slabosť najmä v končatinách, kde je problém dostať dostatočné množstvo krvi.

K zrýchlenému tepu dochádzať aj v prípade nízkeho krvného tlaku. Vtedy sa srdce snaží so zvýšenou prácou dopraviť krv do všetkých častí tela, ale najmä do najdôležitejších častí, ako je mozog.

3. Anémia

Chudokrvnosť je stav, kedy je znížená hladina hemoglobínu v krvi, ktorý viaže na seba kyslík. Vtedy dochádza k zníženiu počtu červených krviniek a tiež aj k zmenám v ich štruktúre. Táto choroba sa typicky prejavuje bledosťou, únavou, nadmernou spavosťou a práve aj zrýchleným tepom.

4. Iné choroby

Okrem ochorení srdca sa zvýšený tep spája aj s ochoreniami dýchacej sústavy. Laryngitída (zápal hrtanu) je dobrým príkladom, ktorý zvyšuje činnosť srdca. Okrem toho môže spôsobiť aj kašeľ a horúčku, čo môže byť nepríjemné najmä v noci.

Aj niektoré problémy tráviacej sústavy sú príčinou vzniku rýchleho pulzu. Napríklad taká peritonitída, čo je zápal membrány v brušnej dutine, alebo pankreatitída, čo je zápal pankreasu.

Zrýchlenie tepu môže mať aj fyziologické príčiny. Tu môžeme zaradiť zápal slepého čreva, kedy je tachykardia spôsobená bolesťami, zápalom a horúčkou.

Taktiež aj niektoré ochorenia nervového systému zvyšujú tep. Najmä diabetická neuropatia, ktorá je spojená s cukrovkou. Ide o chorobu, kedy dochádza k postihnutiu funkcie a štruktúry nervov.

5. Cvičenie

Nadmerná fyzická aktivita zvyšuje tep, ale netreba sa báť, pretože ide len o krátku dobu. Cvičenie nám práveže neuškodí, naopak, zosilní nám naše srdce, a zároveň to je dobrou prevenciou pred nepravidelným tepom.

6. Stres

Stres dokáže pozdvihnúť nie len krvný tlak, ale aj tep srdca. Dlhodobý stres by mal byť preto dôvodom na obavu, pretože zvyšuje pravdepodobnosť infarktu alebo mŕtvice.

7. Fajčenie

Fajčenie nielen ovplyvňuje naše pľúca, ale dočasne ovplyvňuje aj činnosť srdca a obehového systému. Nikotín totiž zvyšuje tlak krvi, zrýchľuje srdcovú činnosť a ovplyvňuje množstvo krvi prečerpávanej srdcom. To môže spôsobiť zúženie tepien v dolných a horných končatinách. Preto môžeme povedať, že fajčenie urýchľuje a podporuje tvorbu krvných zrazenín.

8. Alkohol

Nadmerné pitie alkoholických nápojov zvyšuje tepovú frekvenciu, a preto môže alkoholizmus výrazne zvýšiť aj riziko vzniku infarktu a mŕtvice.

9. Kofeín

Príjem veľkého množstva kofeínu môže spôsobovať nespavosť, triašku a zrýchlené dýchanie. Pre nás sú ale dôležité iné nevýhodné účinky, a to nárast krvného tlaku a zrýchlenie srdcovej činnosti.

10. Vedľajšie účinky lieku

Všetky lieku môžu mať vedľajšie účinky, či už vážne alebo zanedbateľné. Medzi ne môže patriť aj zrýchlený tep.

11. Drogy

Drogy celkovo ovplyvňujú celý organizmus a výnimkou nie je ani srdce, kedy dochádza k rýchlemu alebo nepravidelnému tepu srdca

Príčiny vzniku tejto poruchy typu zrýchlený tep môžu byť aj iné ako sú nerovnováha elektrolytov (minerálnych látok) potrebných na vedenie elektrických impulzov, nadmerne aktívna štítna žľaza a ďalšie, ktoré sú však menej časté.

Diagnostika

Keď vaše srdce bije príliš rýchlo, nemusí efektívne pumpovať krv na zvyšok vášho tela. To môže zbaviť vaše orgány a tkanivá kyslíka a spôsobiť príznaky, ako sú dýchavičnosť, točenie hlavy, búšenie srdca, bolesť v hrudi alebo mdloby. Týmto môže diagnostikovať túto poruchu.

Niektorí ľudia s tachykardiou však nemajú žiadne príznaky, a preto sa stav objaví len počas fyzického vyšetrenia alebo pomocou testu monitorovania srdca, ktorý sa nazýva elektrokardiogram.

Ako liečiť zrýchlený tep

Liečba tachykardie je navrhnutá tak, aby riešila príčinu ochorenia a minimalizovala komplikácie. Túto liečbu dostaneme len pri návšteve doktora.

Vagálne manévrovanie je liečba, ktorá pomáha znížiť tep a regulovať tlkot srdca. Na liečbu slúžia aj lieky, ktoré sa podávajú až vtedy, ked vagálne manévre nezastavia rýchly tlkot srdca. Preto sa používajú injekcie na obnovenie normálnej srdcovej frekvencie. Samozrejme, existujú aj vo forme tabliet.

Kardioverzia je druh liečby, pri ktorom sa do srdca dostane šok prostredníctvom defibrilátora. Prúd ovplyvňuje elektrické impulzy vo vašom srdci a obnovuje normálny rytmus. Používa sa všeobecne, keď je potrebná núdzová starostlivosť alebo keď manévre a lieky nie sú účinné.

Ak sa však tachykardia nelieči, môže narušiť normálnu funkciu srdca a viesť k závažným komplikáciám ako sú zástava srdca či mŕtvica, čo môže spôsobiť až smrť.

Prevencia

Prevenciou vzniku zrýchleného srdcového rytmu je najmä pravidelné cvičenie, pretože počas fyzickej aktivity sa srdce prispôsobí väčšej záťaži. Okrem pohybu je dôležitá aj zdravá strava s nízkym obsahom tuku, ale zato bohatá na ovocie či zeleninu. S jedlom súvisí aj nadváha, ktorá môže značne zhoršiť srdce, a preto sa vyvarujte prejedaniu. Okrem toho sa vyhnite zbytočnému stresu a doprajte svojmu telu dostatočný spánok.

Prestať fajčiť môže byť dobrý začiatok na prevenciu, ale taktiež aj pitie alkoholických nápojov s mierou je účinné. Už vôbec nie je prípustné užívať drogy, rovnako tak aj kofeín, ktorý treba obmedziť.

Na stopercentú prevenciu je nutné pravidelne chodiť na prehliadky ku kardiológovi.

Kedy navštíviť lekára

Viaceré stavy môžu spôsobiť príznaky rýchlej srdcovej frekvencie a tachykardie. Je dôležité získať rýchlu, presnú diagnózu a primeranú starostlivosť. Ak sa u vás alebo u vašeho dieťaťa vyskytnú príznaky zrýchleného tepu, navštívte svojho lekára.

Ak máte slabosť, ťažkosti s dýchaním alebo bolesť na hrudníku trvajúcu viac ako niekoľko minút, ide už o vážny stav, ktorý potrebuje núdzovú starostlivosť, a preto neváhajte a zavolajte na číslo 155.

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.