Koarktácia aorty

Koarktácia aorty je vrodená porucha, pri ktorej je prítomné významné zúženie v mieste jej oblúku. Vada má rôzne stupne závažnosti danej presnou polohou a tesnosťou tohto zúženie. Ako sa táto porucha prejavuje, ako ju môžeme diagnostikovať a liečiť? Viac sa dozviete v nasledujúcom článku.
Príčiny koarktácie aorty
Príčiny nie sú jasné, zrejme ide o kombináciu určitých genetických vplyvov a faktorov vonkajšieho prostredia, ktoré pôsobia na plod maternici.
Výrazne vyšší výskyt bol pozorovaný u detí s Turnerovým syndrómom. Koarktácia aorty sa môže vyskytovať samostatne alebo v kombinácii s rôznymi srdcovými chybami.
Prejavy
Málo tesná koarktácia sa nemusí prejaviť a niekedy je náhodným nálezom v dospelosti. Významná koarktácia má niekoľko základných príznakov, ktoré sa dajú ľahko odvodiť.
Srdce musí pumpovať proti miestu, ktoré kladie odpor a to ho namáha. Po dlhšej dobe preto môže dôjsť k rozvoju srdcového zlyhania (dýchavičnosť,opuchy, slabosť, bolesti na hrudi).
Krv je pumpovaná do aorty pod vysokým tlakom, a preto v aorte pred miestom zúženia bude vysoký krvný tlak. A pretože z oblúka aorty vystupujú tepny smerujúce do horných končatín a do hlavy, bude tlak vyšší vo všetkých týchto oblastiach za predpokladu, že tepna vystupujúca z aorty sa nachádza pred jej zúžením.
Zvýšený krvný tlak v cievach idúcich do hlavy zvyšuje riziko krvácavej mozgovej príhody.
Naopak za zúžením bude tlak nízky, čo postihuje brušnú aortu a z nej vystupujúce tepny vrátane tepien,ktoré zásobujú črevá a tepny dolných končatín.
Nedokrvenie čriev spôsobuje brušnú angínu a zúženie tepien dolných končatín môže spôsobovať ich bolesti pri chôdzi, kedy končatiny potrebujú viac krvi ako je zúžená aorta schopná dodať.
Diagnostika
U postihnutého zvyčajne zmeriame vysoký krvný tlak na jednej alebo oboch horných končatinách (podľa miesta zúženia aorty) a naopak nízky tlak na končatinách dolných, kde hmatáme aj slabý až nehmatateľný pulz.
Veľmi dôležité je ECHO srdca, ktoré môže ukázať preťaženie ľavej polovice srdca, zväčšenie sesné rdca a v niektorých prípadoch je vyšetrujúci lekár schopný nájsť aj zúženie aorty.
Pomerne prvyšetrenie pre potvrdenie a zhodnotenie zúženie je CT angiografia alebo MR-angiografia aorty.
Liečba
Záleží na individuálnom prípade. Závažnejšie zúženie aorty možno niekedy riešiť endovaskulárne * s roztiahnutím zúženého miesta.
V niektorých prípadoch je nutné operačné riešenie s chirurgickým odstránením postihnutého úseku.
Zdroj: https://www.stefajir.cz/koarktace-aorty
Použité zdroje: základné zdroje textu