Zväčšenie srdca

zväčšenie srdcaZväčšenie srdca (odborne Kardiomegália) nie je príznak, ktorý by sme si všimli na prvý pohľad. Väčšinou sa náhodne ukáže na zobrazovacích metódach (röntgen hrudníka, echokardiografia), alebo sa zistí na základe rozvoja srdcového zlyhania, alebo porúch rytmu.

V zásade môže byť zväčšenie srdca dané zmohutnením srdcovej svaloviny (hypertrofia), zväčšením srdcových dutín (dilatácia), alebo kombináciou oboch procesov.

Príčiny spôsobujúce zväčšenie srdca:


1. Ischemická choroba srdca

Zužovanie srdcových vencovitých tepien procesom aterosklerózy môže pôsobiť nielen príznaky ako je angina pectoris, ale môže viesť aj ku zmohutneniu srdca.

2. Vysoký krvný tlak

Dlhodobo zvýšený krvný tlak preťažuje srdcový sval, ktorý musí pumpovať proti väčšiemu odporu.

Väčšinou dochádza k zväčšeniu srdca zmohutnením jeho svaloviny. Zväčšené srdce býva v tomto prípade väčšinou zistené náhodne, alebo na základe rozvoja srdcového zlyhania.

3. Ochorenie srdcových chlopní

Nesprávna funkcia chlopňového aparátu (zúženosť alebo nedomykavosť chlopne) zvyšujú tlakové alebo objemové preťažovanie jednotlivých srdcových oddielov a to môže vyvolať ich zväčšenie.

4. Kardiomyopatia

Táto skupina srdcových ochorení má rôzne príčiny, ktoré niekedy nie sú celkom jasné. Srdce je zväčšené najmä pri hypertrofickej kardiomyopatii a dilatačnej kardiomyopatii. Môžu sa prejavovať príznaky srdcového zlyhávania a závažných porúch rytmu.

Kardiomyopatia môžu mať mnoho príčin, za asi najčastejšie možno považovať alkoholizmus a niektoré vírusové infekcie.

5. Chudokrvnosť

Ak nie je ťažká chudokrvnosť liečená, spôsobuje nedostatok kyslíka a preťažovanie srdcového svalu, ktorý sa snaží viac pracovať v snahe zabezpečiť okysličenie tkanív a orgánov.

6. Amyloidóza

Toto ochorenie je spôsobené ukladaním abnormálneho proteínu (amyloidu) do rôznych tkanív v tele vrátane srdcového svalu.

Tieto tkanivá sa zväčšujú a môže byť vážne narušená ich funkcia.

7. Tekutina v osrdcovníku

Ak sa vyskytne tekutina v osrdcovníku (bežne pri zápaloch osrdcovníka), čo je vak pokrývajúci srdcový sval, potom sa môže srdce zdať na röntgene hrudníka zväčšené.

Ide samozrejme iba o zdanlivé zväčšenie, ako sa následne preukáže pri ECHO srdca.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/zvetsene-srdce

MUDr. Jiří Štefánek
Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

    Back to top button