Nedomykavosť aortálnej chlopne

Nedomykavosť aortálnej chlopneNedomykavosť aortálnej chlopne patrí medzi časté poruchy chlopní. Odborne sa tento stav nazýva ako aortálna insuficiencia a postihnutá je aortálna chlopňa oddeľujúca ľavú komoru od aorty. Aortálna chlopňa sa uzatvára počas uvoľnenia srdcového svalu (diastoly), kedy je krv nasávaná z ľavej predsiene do ľavej komory. Správne uzavretá aortálna chlopňa bráni spätnému toku z aorty do ľavej komory. Nedomykavá chlopňa sa úplne nezatvorí, a preto sa časť krvi vracia do ľavej komory, ktorá je preťažená.

Príčiny nedomykavosti aortálnej chlopne


Nedomykavosť aortálnej chlopne môže byť vrodená, alebo častejšie získaná.

Z vyvolávajúcich príčin získanej insuficiencie môžeme menovať infekčnú endokarditídu, poruchy väziva (napr. Marfanov a Ehlers-Danlosov syndróm) a disekciu aorty zasahujúcu až do oblasti aortálnej chlopne.

Historicky bolo chlopňové poškodenie za vzniku nedomykavosti spojené so syfilitickými postihnutím aorty a s reumatickou horúčkou, od doby užívania antibiotík však frekvencia týchto ochorení dramaticky klesla.

Prejavy

Nedomykavosť aortálnej chlopne sa relatívne dlho neprejavuje a príznaky vznikajú pomerne nenápadne.

Pacienti trpiaci touto chorobou bývajú unavení, nevýkonní a postupne sa u nich objavuje zhoršujúca sa námahová dýchavičnosť (dôležitý príznak srdcového zlyhávania) a bolesti na hrudi.

Diagnostika

U pacienta môžeme najprv zistiť vyššie zmienené klinické prejavy, alebo je nedomykavosť aortálnej chlopne zistená náhodne.

Spôsobuje srdcový šelest, po ktorého náleze je vhodné doplniť ECHO srdca (či presnejšie ezofágovú ECHO).

Toto vyšetrenie vadu potvrdí a navyše pomôže určiť jej ťarchu.

Liečba nedomykavosti aortálnej chlopne

U niektorých pacientov je postup len symptomatický, sú sledovaní kardiológom a dostávajú lieky na srdce (ACE-inhibítory, blokátory kalciových kanálov, diuretiká).

Väčšinou sú chorí však indikovaní ku kardiochirurgickému riešeniu s implantáciou chlopňovej náhrady.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/nedomykavost-aortalni-chlopne

MUDr. Jiří Štefánek
Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

    Back to top button