Šelest na srdci

šelest na srdciŠelest na srdci (presnejšie povedané šelest na hrudi) je relatívne častým nálezom pri vyšetrení pacienta počúvaním (pri použití fonendoskopu). Je dobré si uvedomiť, že nie každý šelest na hrudi musí byť spojený práve so srdcom, je to však najčastejšia príčina. Náhodne zistený šelest na srdci väčšinou nie je nijako závažný príznak, napriek tomu by mal byť každý posluchový nález detailnejšie vyšetrený vrátane použitia zobrazovacích metód.

Príčiny šelestu na srdci:


1. Chyby chlopní

Náhodne zistený šelest na srdci bez ďalších prejavov je najčastejšie spojený s poruchou niektorej zo štyroch srdcových chlopní.

Tieto poruchy spočívajú buď v zúžení chlopne, kedy sa chlopňa plne neotvára a kladie odpor toku krvi, alebo nedomykavosť chlopne, kedy sa neuzatvára a umožňuje spätný tok krvi.

Hlasitosť šelestu zvyčajne zodpovedá ťarche vady, ale rozhodne to neplatí vždy. Veľmi skúsený kardiológ by snáď teoreticky dokázal určiť typ poruchy sluchom, v dnešnej dobe ale presné určenie chyby počúvaním ustupuje ultrazvuku srdca (ECHO), ktoré presne popíše typ chyby aj jej závažnosť.

Prejavy závažnejších chlopných vád sú rôzne a zvyčajne ide o rôzne prejavy srdcového zlyhania (únava, mdloby, dýchavičnosť a i.).

Malé a nevýznamné poruchy chlopní sa sledujú, významné poruchy prejavujúce sa klinickými ťažkosťami sa môžu riešiť kardiochirurgickými zákroky s implantáciou umelej chlopne.

2. Perikarditída

Perikarditída je zápalové ochorenie osrdcovníka, čo je vak obaľujúci srdce. Má viacero vyvolávajúcich príčin a svojimi prejavmi (a niekedy aj zmenami na EKG) môže vydarene imitovať infarkt myokardu.

Obyčajným počúvaním je môže počuť trecí šelest na srdci, ako sa zápalom postihnutý osrdcovník trie o srdcový sval.

Po určitej dobe sa môže v osrdcovníkovom vaku dráždením začať vytvárať tekutina, čo vedie k vymiznutiu ťažkostí.

Ak je jej však veľké množstvo, môže teoreticky utlačit srdce a brániť mu v pumpovaní (tzv. srdcová tamponáda).

3. Infekčná endokarditída

Jedná sa o veľmi nebezpečné ochorenie, kedy sa vo vnútri srdca, zvyčajne na chlopniach, vytvoria krvné zrazeniny kolonizované baktériami.

Tieto tzv. bakteriálne vegetácie potom môžu poškodiť srdcové chlopne a navyše sa môžu stať zdrojom infekcie šíriaci sa po celom tele nakazenou krvou (otrava krvi).

Bakteriálne vegetácie môžu klásť prekážku toku krvi srdcom a môžu byť teda spojené so vznikom šelestu.

Okrem šelestu sa môžu objavovať príznaky infekcie (horúčky, únava, nočné potenie) a príznaky narušenia funkcie srdca (srdcové zlyhávanie, poruchy srdcového rytmu). Detailnejšie informácie opäť nájdete v príslušných článkoch.

4. Pleuritída

Pri zápale pohrudnice sa môže objaviť trecií šelest na srdci. Je počuteľný skôr na zadnej strane hrudníka a počujeme ho typicky pri nádychu.

Okrem šelestu býva prítomná bolesť na hrudníku taktiež sa zhoršujúca pri nádychu.

5. Vrodené srdcové chyby

Srdcové vady spojené s abnormálnym prietokom krvi srdcom sú spojené so vznikom šelestu. Bývajú prítomné od narodenia a väčšinou sú odhalené pri pravidelných prehliadkach dieťaťa pediatrom.

Pri závažnejších chybách sa okrem menej nápadného šelestu objavujú rôzne ťažké prejavy srdcového zlyhania a narušeného okysličovania krvi.

6. Nádory srdca

Nádory srdca sa pri svojom raste do srdcových dutín môžu stať prekážkou prietoku krvi a v takom prípade šelest na srdci môže byť pri týchto nádorov prítomná tiež.

Srdcové nádory sú však veľmi zriedkavé (a prakticky vždy ide o myxomy) a udávame ich tu skôr len pre poriadok a aby bol článok kompletný.

Diagnostika

Šelesty sú väčšinou počuteľné fonendoskopom priloženým na hrudník, silné formy šelestov však môžu byť počuteľné aj prostým uchom.

Podľa miesta počúvania možno u chlopne šelestov niekedy rozlíšiť, ktorá chlopňa je postihnutá a aká je podstata jej postihnutie.

Bez ohľadu na to je nutné vykonať EKG a najmä ultrazvuk srdca (ECHO), ktorý odhalí ako vrodené chyby, tak chlopňové poruchy, či niektoré formy perikarditídy.

Je aj pomerne vysoká šanca odhaliť prípadné infekčné endokarditídy, ale úspešnejšie je v tomto ohľade pažerákové ECHO, kedy je sonda do blízkosti srdca zavedená hadičkou cez pažerák.

K vylúčeniu iných príčin je vhodné vykonať röntgen hrudníka, ktorý môže objaviť postihnutie pľúc a pohrudnice.

Šelest na srdci a jeho liečba

Terapia pochopiteľne závisí na vyvolávajúcej príčine.

Pokiaľ ide o časté chlopňové poruchy, tak menej závažne sa sledujú, a závažnejšie sa riešia rôznymi variantmi endovaskulárnych, alebo chirurgických zákrokov.

Zúžené chlopne sa jednoducho povedané rozťahujú a nedomykavé chlopne sa nahrádzajú umelými chlopňami (mechanickými alebo biologickými).

Zdroj: https://www.stefajir.cz/selest-na-srdci

MUDr. Jiří Štefánek
Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

    Back to top button