Vyliec.sk > Choroby > Myxóm

Myxóm

Myxóm Myxóm je vzácny nezhubný nádor vychádzajúci z primitívneho spojivového tkaniva hlienovitého tvaru. Asi klinicky najvýznamnejšie sú myxómy srdca (vlastne sú najčastejšími srdcovými nádormi), inak sa myxómy môžu vyskytovať vo svalstve a v podkoží.

Príčiny myxómu


Presná príčina vzniku myxómu nie je známa. Zrejme ide o kombináciu genetických predpokladov a vplyvu vonkajších faktorov. Niektoré teórie spomínajú možnosť, že vznik myxómu zapríčiňuje degenerácia iných nezhubných spojivových nádorov.

Prejavy

Klinicky najvýznamnejší je myxóm vyskytujúci sa v srdci, zvyčajne ide o ľavú srdcovú sieň. Ten môže svojim rastom narušiť pumpovaciu schopnosť srdca a spôsobiť príznaky srdcového zlyhávania s dýchavičnosťou, poruchami vedomia a poruchami rytmu.

Ostatné podkožné a svalové myxómy môžu vyzerať ako podkožne uložené mäkké hrče.

Pozrite si a využite aktuálne špeciálne akcie Dr.Max – až do výšky – 40%!

Diagnostika

Možno ho nájsť pomocou niektorej zo zobrazovacích metód, v prípade srdca ide najčastejšie o echokardiografické vyšetrenie, prípadne možno vykonať magnetickú rezonanciu srdca. Diagnóza myxómu môže byť potvrdená získaním malej časti tkaniva myxómu s prevedením histologického vyšetrenia.

Bolo zistené, že čistý myxóm sa moc nevyskytuje a histologicky v nádorovom tkanive nájdeme aj prímes iných nádorov ako je lipóm (myxolipóm), fibróm (myxofibróm), apod.

Liečba myxómu

Myxómy sa odstraňujú chirurgickým zákrokom. V prípade srdcových myxómov ide o väčšie kardiochirurgické operácie, ale ak sa podarí celé tkanivo myxómu odstrániť, potom možno pacienta považovať za úplne vyliečeného.

Myxóm

MUDr. Jiří Štefánek

Článok je prevzatý po dohode od autora MUDr. Jiří Štefánek.

Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.