Vyliec.sk / Choroby / Myxóm

Myxóm

Myxóm Myxóm je vzácny nezhubný nádor vychádzajúci z primitívneho spojivového tkaniva hlienovitého tvaru. Asi klinicky najvýznamnejšie sú myxómy srdca (vlastne sú najčastejšími srdcovými nádormi), inak sa myxómy môžu vyskytovať vo svalstve a v podkoží.

Príčiny myxómu


Presná príčina vzniku myxómu nie je známa. Zrejme ide o kombináciu genetických predpokladov a vplyvu vonkajších faktorov. Niektoré teórie spomínajú možnosť, že vznik myxómu zapríčiňuje degenerácia iných nezhubných spojivových nádorov.

Prejavy

Klinicky najvýznamnejší je myxóm vyskytujúci sa v srdci, zvyčajne ide o ľavú srdcovú sieň. Ten môže svojim rastom narušiť pumpovaciu schopnosť srdca a spôsobiť príznaky srdcového zlyhávania s dýchavičnosťou, poruchami vedomia a poruchami rytmu.

Ostatné podkožné a svalové myxómy môžu vyzerať ako podkožne uložené mäkké hrče.

Diagnostika

Možno ho nájsť pomocou niektorej zo zobrazovacích metód, v prípade srdca ide najčastejšie o echokardiografické vyšetrenie, prípadne možno vykonať magnetickú rezonanciu srdca. Diagnóza myxómu môže byť potvrdená získaním malej časti tkaniva myxómu s prevedením histologického vyšetrenia.

Bolo zistené, že čistý myxóm sa moc nevyskytuje a histologicky v nádorovom tkanive nájdeme aj prímes iných nádorov ako je lipóm (myxolipóm), fibróm (myxofibróm), apod.

Liečba myxómu

Myxómy sa odstraňujú chirurgickým zákrokom. V prípade srdcových myxómov ide o väčšie kardiochirurgické operácie, ale ak sa podarí celé tkanivo myxómu odstrániť, potom možno pacienta považovať za úplne vyliečeného.


Warning: preg_replace_callback(): Compilation failed: invalid range in character class at offset 22 in /data/web/virtuals/150048/virtual/www/wp-content/plugins/so-widgets-bundle/base/siteorigin-widget.class.php on line 853

Warning: preg_replace_callback(): Compilation failed: invalid range in character class at offset 22 in /data/web/virtuals/150048/virtual/www/wp-content/plugins/so-widgets-bundle/base/siteorigin-widget.class.php on line 853

MUDr. Jiří Štefánek

Článok je prevzatý po dohode od autora MUDr. Jiří Štefánek.

Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.