Úvod / Choroby / Myxóm

Myxóm

Myxóm Myxóm je vzácny nezhubný nádor vychádzajúci z primitívneho spojivového tkaniva hlienovitého tvaru. Asi klinicky najvýznamnejšie sú myxómy srdca (vlastne sú najčastejšími srdcovými nádormi), inak sa myxómy môžu vyskytovať vo svalstve a v podkoží.

Príčiny myxómu:


Presná príčina vzniku myxómu nie je známa. Zrejme ide o kombináciu genetických predpokladov a vplyvu vonkajších faktorov. Niektoré teórie spomínajú možnosť, že vznik myxómu zapríčiňuje degenerácia iných nezhubných spojivových nádorov.

Prejavy:

Klinicky najvýznamnejší je myxóm vyskytujúci sa v srdci, zvyčajne ide o ľavú srdcovú sieň. Ten môže svojim rastom narušiť pumpovaciu schopnosť srdca a spôsobiť príznaky srdcového zlyhávania s dýchavičnosťou, poruchami vedomia a poruchami rytmu.

Ostatné podkožné a svalové myxómy môžu vyzerať ako podkožne uložené mäkké hrče.

Diagnostika:

Možno ho nájsť pomocou niektorej zo zobrazovacích metód, v prípade srdca ide najčastejšie o echokardiografické vyšetrenie, prípadne možno vykonať magnetickú rezonanciu srdca. Diagnóza myxómu môže byť potvrdená získaním malej časti tkaniva myxómu s prevedením histologického vyšetrenia.

Bolo zistené, že čistý myxóm sa moc nevyskytuje a histologicky v nádorovom tkanive nájdeme aj prímes iných nádorov ako je lipóm (myxolipóm), fibróm (myxofibróm), apod.

Liečba myxómu:

Myxómy sa odstraňujú chirurgickým zákrokom. V prípade srdcových myxómov ide o väčšie kardiochirurgické operácie, ale ak sa podarí celé tkanivo myxómu odstrániť, potom možno pacienta považovať za úplne vyliečeného.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *