Fibrómy

FibrómyFibróm je nezhubný nádor, ktorý vychádza zo spojivového tkaniva. Zvyčajne sa nijako neprejavuje, alebo spôsobí len kozmetické ťažkosti.

Teraz si povedzme hlavné informácie o príčinách, prejavoch, diagnostike a liečbe tejto choroby.

Príčiny vzniku fibrómov


Príčina vzniku fibrómov mnohokrát nie je jasná, niekedy môžu vzniknúť na základe dlhodobého mechanického dráždenia tkanív.

Niektoré typy fibrómov vznikajú na podklade dedičných ochorení, ide napríklad o mnohopočetné neurofibrómy pri neurofibromatóze. Zvláštnou formou sú keloidné fibrómy vznikajúce z keloidných jaziev.

Prejavy

Tieto nádory majú podobu mäkkých, či naopak tvrdých guľovitých ložísk. Kožné a podkožné fibrómy vyzerajú ako hrče pod kožou, ktoré sú kryté normálnym kožným povrchom, fibróm sa môže vyskytnúť prakticky kdekoľvek na tele, vrátane pier a ústnej dutiny.

Fibróm môže obsahovať niektoré ďalšie tkanivá a podľa toho rozlišujeme rôzne podtypy fibrómovangiofibróm (obsahuje zhluky krvných ciev), lipofibróm (obsahuje časti tukového tkaniva), neurofibróm (obsahuje časti nervových obalov) a mnohé ďalšie.

Nie sú zhubné a nevytvárajú metastázy, problémy spôsobujú buď svojim kozmetickým efektom alebo útlakom okolitých anatomických štruktúr, pri ich veľkom raste.

Fibrómy vaječníkov môžu spôsobiť rotáciu vaječníka okolo svojej osi a jeho následné zacviknutie.

Zhubné varianty fibrómov sú zriedkavé a označujeme ich ako fibrosarkómy (patria do skupiny sarkómov).

Diagnostika

Kožné fibrómy väčšinou spozná kožný lekár na prvý pohľad, fibrómy uložené viac v hĺbke môžu byť nájdené ultrazvukom, alebo pomocou CT vyšetrenia.

Definitívna diagnóza je možná po histologickom vyšetrení vzorky z fibrómu alebo po kompletnom vyšetrení odstráneného fibrómu.

Liečba

Bezpríznakové fibrómy, ktoré pacientovi nevadí, sa väčšinou neriešia. Ak je to potrebné (fibrómy s príznakmi, neistota diagnózy, obavy z toho, že sa jedná o zhubný nádor), fibróm sa odstraňuje.

To vedie k vyliečeniu a navyše umožní získať kompletné tkanivo fibrómu, ktoré sa vyšetrí.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/fibrom

MUDr. Jiří Štefánek
Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

    Back to top button