Pažeráková echokardiografia

vyšetrenie pažeráková echokardiografiaČo je to pažeráková echokardiografia, aký je jej princíp a využitie? Ako sa pred týmto vyšetrením treba pripraviť a aké sú jeho nevýhody?

Pažeráková echokardiografia (pažerákové ECHO srdca) je vyšetrenie, ktoré má veľké využitie v kardiológii. Jedná sa vlastne o určitú modifikáciu klasickej echokardiografie.

Princíp pažerákovej echokardiografie


Klasická echokardiografia je v podstate ultrazvukom srdca, pri ktorom lekár na hrudník pacienta prikladá ultrazvukovú sondu a hodnotí tvar, funkciu a prípadné choroby jednotlivých srdcových oddielov.

Pažeráková echokardiografia je odlišná tým, že ultrazvuková sonda je umiestnená na konci tenkej ohybné hadičky, ktorá sa pacientovi zasunie do úst a cez hltan do pažeráka.

Pažerák je anatomicky v tesnej blízkosti srdca a to umožní ultrazvukovo vyšetriť srdce zvnútra.

Pozn: Klasickej echokardiografii sa odborne hovorí transtorakalná ( „cez hrudník“) a pažerákovej echokardiografii sa hovorí transezofageálna ( „cez pažerák“).

Využitie pažerákovej echokardiografie

Pažerákové ECHO je presnejšie ako klasické ECHO najmä v diagnostike infekčnej endokarditídy a v náleze krvných zrazenín v srdci.

Okrem toho pažerákové ECHO samozrejme môžeme použiť v rovnakých indikáciách ako klasické ECHO (srdcové zlyhávanie, chlopňové chyby, myokarditída, kardiomyopatia, zápaly osrdcovníka, a pod.).

A používa sa aj v prípade, keď pacient nie je klasickou echokardiografiou dobre vyšetriteľný z rôznych dôvodov (obezita, ťažké rozdutie pľúc, a pod.).

Príprava pred vyšetrením

Vzhľadom k faktu, že sa sonda prístroja zasúva do pažeráka, tak pacient by mal prísť na vyšetrenie nalačno, tj. cca 6 hodín pred vyšetrením nejesť a nepiť, každé pracovisko si však udáva vlastný časový úsek povinného pôstu.

Okrem toho sa pri vyšetrení aplikuje umrtvovacia látka do úst (zvyčajne sprejom), a preto by po zákroku nemal pacient minimálne cca 30 minút jesť a piť, aby kvôli umrtvenému krku nevdýchol potravu.

Vzhľadom k určitej nepríjemnosti zákroku sa tiež podáva injekcie na polouspatie (pacient je pri vedomí, ale často si na zákrok ani nepamätá) a z toho dôvodu nesmie pacient po vyšetrení viesť motorové vozidlá.

Nevýhody vyšetrenia

Hlavnou nevýhodou oproti klasickej echokardiografii je vyššia invazívnosť a nepríjemnosť vyšetrenia, ktoré vyžaduje vyššie spomínanú prípravu.

Klasická echokardiografia žiadnu špeciálnu prípravu nevyžaduje.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/jicnova-echokardiografie

MUDr. Jiří Štefánek
Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

    Back to top button